کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال چیست و چه انواعی دارد؟ + معرفی بهترین‌ها

نگهداری دارایی‌ها و یا پول‌های شخصی، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که با آن سر و کار داریم. برای ذخیره‌سازی پول‌های نقد روش‌های مختلفی وجود دارد؛ امّا برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال چه باید کرد؟ همان‌طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال نوعی پول مجازی هستند که از ارزش بسیار بالایی برخوردارند. به همین دلیل برای نگهداری آن‌ها از نرم‌افزاری امن و مطمئن به نام والت استفاده می‌کنند؛ امّا شاید بپرسید والت یا کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ چه انواعی دارد؟ بهترین نوع آن کدام است؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

والت یا کیف پول ارز دیجیتال، نرم‌افزاری است که متناسب با رمزارزها و با هدف نگهداری آن‌ها ساخته شده است. کاربران ارزهای دیجیتال به کمک این نرم افزار می‌توانند دارایی‌های خود را نگهداری کنند و یا با دیگر کاربران در تعامل باشند. یعنی ارز دیجیتال خود را برای دیگران بفرستند و یا از آن‌ها دریافت کنند. با توجه به مطالب بیان شده، اگر قصد ورود به دنیای ارزهای دیجیتال را دارید، لازم است در ابتدای کار اقدام به دریافت یک کیف پول امن و مناسب نمایید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال، یک برنامۀ نرم‌افزاری است که با هدف نگهداری ارزهای دیجیتال طراحی و تولید شده است. این برنامه با بلاک‌چین‌های مختلف در تعامل است و کلیدهای خصوصی و عمومی را در خود ذخیره می‌کند. با توجه به مجازی بودن رمزارزها، امکان نگهداری آن‌ها در یک کیف پول فیزیکی وجود ندارد؛ بنابراین استفاده از یک کیف پول دیجیتالی مناسب جهت نگهداری ارزهای دیجیتال امری مهم به‌شمار می‌رود.

آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال مشابه شماره حساب بانکی است. شما به ‌آسانی می‌توانید آدرس کیف پول خود را در اختیار دیگران قرار دهید؛ امّا هیچ‌کس به جز شما امکان دسترسی به پول‌های دیجیتال موجود در کیف پول را نخواهد داشت. هر کیف پول می‌تواند دارای تعداد زیادی آدرس باشد که توسط صاحب آن ساخته می‌شود. توجه داشته باشید که هر کیف پول دارای یک رمز عبور است و دسترسی به این رمز، امکان دسترسی به محتویات داخل کیف پول را فراهم می‌کند؛ بنابراین از فاش شدن رمز کیف پول خود خودداری نمایید.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای جامع ارزهای دیجیتال

اجزای اصلی کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال

هر کیف پول ارز دیجیتال از فناوری‌­های مشخص امنیتی و ارتباطی تشکیل شده است که به کمک آن­‌ها بهترین نوع سرویس‌دهی را ارائه می­‌دهد. درواقع کیف پول ارز دیجیتال، نوعی فناوری است که اطلاعات مربوط به کلید خصوصی و عمومی را به­ همراه عبارت بازیابی seed Phrase در خود ذخیره می­کند و امکان انجام تراکنش‌­های رمزارزها را ایجاد می‌­کند. کلیدهای عمومی و خصوصی یکی از اصلی‌­ترین اجزای حیاتی در هر کیف پول ارز دیجیتال محسوب می­‌شوند.

استفاده از این کلیدها در علوم کامپیوتر به­‌منظور اعتبارسنجی سندیت بسته­‌هایی است که از رمزنگاری نامتقارن در ایمن‌­سازی آن‌ها استفاده شده است. پیشینه کاربرد این روش به ارسال و دریافت پیام در بستر اینترنت برمی‌­گردد. درواقع رمزارزها و کیف پول­‌های ارزدیجیتال، از این فناوری برای رمزنگاری و رمزگشایی تراکنش­‌ها استفاده می­‌کنند. در ادامه به نقش کلید خصوصی و کلید عمومی در یک کیف پول ارز دیجیتال اشاره می­‌کنیم.

کلید خصوصی و کلید عمومی ارز دیجیتال

همان‌­طور که گفته شده، کلید خصوصی و کلید عمومی از مهم‌­ترین اجزای تشکیل دهنده در هر کیف­ پول هستند و با هدف برقراری امنیت در دنیای رمزارزها به­‌کار گرفته می­‌شوند. در ساختار این کلیدها، از تابع‌­های دریچه استفاده شده است. این تابع­‌ها فقط از یک طرف قابل حل شدن هستند و امکان تجزیه آن­ها به‌­صورت معکوس، امری غیرممکن است. کلید عمومی در کیف ­پول ارز دیجیتال با هدف اشتراک­‌گذاری با سایر کاربران و دریافت رمزارز مورد نظر رمزنگاری می­‌شود. باید رمزنگاری کلید عمومی با رمزنگاری کلید خصوصی جفت شود تا بتوان به تراکنش­‌ها و ارزهای دیجیتال درون کیف­ پول دسترسی پیدا کرد.

به‌­عبارتی دیگر کلید عمومی همان آدرس کیف­ پول است که از طریق آن امکان دریافت تراکنش‌­ها وجود دارد. آدرس کلید عمومی را می‌­توان بدون هیچ محدودیتی به اشتراک گذاشت؛ این درحالی است که آدرس کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال بسیار محرمانه است و نباید در معرض دید عموم قرار بگیرد.

از طریق کلید خصوصی می‌­توان به رمزارزهای موجود در کیف پول دسترسی پیدا کرد و آن­ها را به­‌سادگی انتقال داد. کلید خصوصی دارای شکل‌­های مختلفی مانند کد باینری 256 رقمی، کد هگزادسیمال 64 رقمی و… است و از دل کلید عمومی بیرون می­آید؛ اما با توجه به ساختار کلید عمومی، امکان معکوس کردن این فرآیند وجود ندارد. به­‌طور خلاصه می‌­توان گفت که کلید عمومی درواقع همان آدرس عمومی کیف پول ارز دیجیتال جهت دریافت تراکنش است و کلید خصوصی رمز ورود به کیف­ پول و مدیریت دارایی­‌های آن است.

کیف پول ارز دیجیتال

بازیابی کیف پول ارز دیجیتال (Seed Phrase)

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال یا (Seed Phrase) لیستی از کلمات است که تمامی اطلاعات ضروری جهت بازیابی حساب کیف پول را در خود ذخیره می­‌کند. تولید عبارت بازیابی به­‌عهده نرم‌­افزارهای کیف­ پول ارز دیجیتال است که پس از ثبت­ نام و ایجاد حساب، به­‌صورت خودکار انجام می‌پذیرد. پس از تولید عبارت بازیابی، کاربر باید آن را در جایی امن و دور از دسترس دیگران نگهداری کند. استفاده از عبارت بازیابی برای مواقعی که امکان راه­‌اندازی کیف ­پول وجود نداشته باشد الزامی است؛ به این ترتیب می­‌توانید اپلیکیشن کیف پول خود را برروی دستگاه دیگری نصب کنید و با کمک عبارت بازیابی، حساب ارز دیجیتال خود را بازیابی نمایید. توجه داشته باشید که استفاده از عبارت بازیابی تنها در بستر بلاکچین امکان­‌پذیر است. همچنین عبارت بازیابی تنها راه دسترسی به کیف ­پول در هنگام فراموشی رمز عبور است.

روش ذخیره عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال یا همان کلید ورود و کنترل حساب رمزارزها، از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است. به همین دلیل نگهداری از آن امری ضروری هستند. روش­‌های بسیاری برای ذخیره عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال وجود دارد که پنهان‌­نگاری و رمزنگاری توسط کامپیوتر دو نمونه از آن­ها است. اما یکی از رو­ش‌های پیشنهادی برای حفظ عبارت بازیابی، نوشتن کلمه‌­ها در یک متن طولانی است. انتخاب عنوان و موضوع متن، اهمیتی ندارد؛ آنچه در این بین مهم است، نوع نگارش متن می‌­باشد. در این روش برخی از کلمات موجود در متن با الگوی خاصی در کنار هم قرار گرفته­‌اند که درک این الگوها برای هیچ شخصی به­ جز صاحب آن امکان­‌پذیر نخواهد بود.

کیف پول ارز دیجیتال eID چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال  eID در کنار ویژگی‌­های اساسی یک والت که ذخیره‌­سازی اطلاعات مربوط به کلیدهای عمومی و خصوصی است از ویژگی دیگری که به آن کارت شناسایی الکترونیک گفته می­‌شود نیز برخوردار است. برای استفاده از این نوع کیف ­پول، کاربران باید هویت اصلی خود را ثبت و کارت شناسایی الکترونیک دریافت کنند. البته این سازوکار در حال حاضر به‌­صورت محدود قابل اجرا است و تنها اتحادیه اروپا برای احراز هویت زیرساخت­ خدمات بلاک چین اروپایی از آن استفاده می‌­کند. به کمک کیف پول eID می‌­توان با بیشترین امنیت ممکن در این حوزه و با استفاده از کارت شناسایی الکترونیک و امضای نهایی، در فضای بلاکچین فعالیت کرد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف­ پول­‌های ارز دیجیتال را می­توان براساس معیارهای بسیاری دسته­‌بندی کرد اما به­‌طورکلی دارای دو نوع کیف پول ارز دیجیتال هستیم: کیف پول سرد و کیف پول گرم که البته این دو، خود نیز انواع مختلفی دارند که در ادامه تمام آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

کیف پول ارز دیجیتال گرم

کیف پول گرم یا Hot wallet، نوعی کیف پول است که به‌­صورت آنلاین مورد استفاده قرار می­‌گیرد و به اینترنت متصل است. اصلی­‌ترین تفاوت کیف­ پول­‌های گرم و سرد، موضوع اتصال به اینترنت است که سبب تفاوت­‌های بسیاری در سازوکار و فرایندهای مربوط به انجام تراکنش­‌ها شده است. کیف ­پول­‌های نرم‌­افزاری تنها زیرمجموعه کیف ­پول‌های گرم هستند. از مهم‌ترین مزیت­‌های کیف ­پول‌­های گرم، سرعت بالای انجام تراکنش­‌ها است؛ البته این مزیت می‌­تواند به نقطه ضعف هم بدل شود چراکه کیف ­پول‌­های گرم به‌­سهولت در معرض حملات سایبری قرار می‌­گیرند.

در ادامه انواع کیف پول گرم را بررسی می‌کنیم.

کیف پول دسکتاپ

همان‌طور که از اسم این کیف پول مشخص است می‌توان از آن بر روی یک لپ‌تاپ و یا کامپیوتر شخصی استفاده کرد. این دسته از کیف پول‌ها امنیت بالایی دارند و استفاده از آن‌ها به‌آسانی برای کاربران امکان‌پذیر است. امنیت این کیف پول­‌ها به این دلیل زیاد است که کلید خصوصی بر روی هارد کامپیوتر ذخیره می‌شود و امکان دسترسی به آن برای سایر افراد مقدور نیست. توجه داشته باشید که اگر شخصی از راه دور امکان دسترسی به سیستم شما را داشته باشد می‌تواند به سادگی به محتویات داخل کیف پولتان دسترسی پیدا کند. کیف پول جکس و گاردا از معروف‌ترین انواع کیف پول های دسکتاپ به‌حساب می‌آیند.

کیف پول روی موبایل

کیف پول‌های موبایلی، جایگزین خوبی برای کیف پول‌های دسکتاپی محسوب می‌شوند و به‌دلیل دسترسی آسان و سهولت در استفاده، طرفداران زیادی دارند. این دسته از کیف پول‌ها بسیار شبیه به کیف پول‌های دسکتاپ هستند و باید به صورت مستقیم بر روی دستگاه موبایل دانلود و نصب شوند.‌ برای دسترسی به کیف پول کریپتوکارنسی لازم است این اپلیکیشن را دانلود کنید تا با اسکن کد QR بتوانید به مبادلۀ رمزارزهای خود بپردازید. باید این نکته را هم در نظر بگیرید که در کنار مزایای نام‌برده، امنیت کیف پول‌های موبایلی کم‌تر از امنیت کیف پول‌های دسکتاپی است؛ زیرا امکان دسترسی به موبایل بسیار بیشتر از کامپیوتر شخصی است.

حتما بخوانید: بهترین کیف پول‌های موبایلی برای اندروید و Ios

کیف پول تحت وب

کیف پول‌های تحت وب، نوعی کیف پول گرم هستند و امنیت بسیار پایینی دارند. به همین جهت بهتر است در سرمایه‌گذاری‌های کلان از آن‌ها استفاده نکنید. برای استفاده از این دسته کیف پول، لازم است در وب‌سایت مورد نظر ثبت‌نام و سپس کیف پول خود را دریافت نمایید. سایت‌های خارجی زیادی در این حوزه خدمات آنلاین ارائه می‌دهند؛ امّا متأسفانه به دلیل تحریم‌های موجود، امکان استفاده از این سایت‌ها برای کاربران ایرانی وجود ندارد. بنابراین اگر قصد ورود به این سایت‌ها و استفاده از خدمات آن‌ها را دارید، بهتر است با آی‌پی ایران وارد نشوید. از معروف‌ترین کیف پول‌های تحت وب می‌توان به کیف پول بلاک‌چین، کیف پول کوین پیمنت و کیف پول مای‌اتروالت اشاره کرد.

کیف پول ارز دیجیتال سرد

کیف پول سرد نوعی کیف پول است که به صورت آفلاین مورد استفاده قرار می‌­گیرد. به­‌عبارتی دیگر، در این کیف­ پول­‌ها اطلاعات حساب دیجیتالی برروی دستگاهی ذخیره می‌­شود که به اینترنت متصل نیست. از همین‌­رو کیف ­پول‌­های سرد از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در برابر حملات سایبری مقاوم خواهند بود. در مقاله پایین ما اطلاعات کاملی را در مورد این نوع کیف پول در اختیار شما قرار داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید، اما در ادامه این مقاله مهم‌ترین انواع آن را برای شما به صورت خلاصه توضیح می‌دهیم.

حتما بخوانید: کیف پول سرد چیست؟ بهترین نوع آن کدام است؟

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری، بیش‌ترین امنیت را در میان کیف پول‌های ارز دیجیتال دارد. کلیدخصوصی مهم‌ترین ابزار جابجایی ارزهای دیجیتال است. برای مثال در پروسه خرید آنی تتر، کلیدخصوصی وظیفه جابجایی تتر به کیف پول شما را برعهده دارد. در این کیف پول، کلید خصوصی کاربر بر روی یک دستگاه سخت‌افزاری مثل فلش نگهداری می‌شود. تاکنون هیچ گزارشی از سرقت این کیف پول اعلام نشده است. همین موضوع باعث شده که بیشتر صاحبان سرمایه‌های کلان برای نگهداری ارزهای خود از کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنند.

مقاومت این کیف پول‌ها در برابر ویروس‌های کامپیوتری باعث شده است که امکان سرقت آن‌ها غیرممکن شود. البته باید محدودیت دسترسی به این کیف پول را هم در نظر گرفت. کیف پول‌های سخت‌افزاری رایگان نیستند و استفاده از آن‌ها نیاز به پرداخت هزینه دارد.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی، نوعی کیف پول ارز دیجیتال است که بر روی آن کلید خصوصی و کلید عمومی درج شده است. برای استفاده از این کیف پول کافی است کد درج شده بر روی آن را اسکن کنید و سپس اقدام به تراکنش نمایید. از مهم‌ترین مزایای این دسته از کیف پول‌ها، عدم ثبت کلید خصوصی در فضای دیجیتال است و همین موضوع سبب امنیت بالای آن‌ها شده است. البته این نکته را به یاد داشته باشید که در صورت گم شدن و یا مخدوش شدن این کاغذ باید با سرمایۀ خود خداحافظی کنید؛ زیرا هیچ راهی برای دسترسی به ارزهای دیجیتال خود ندارید.

کیف پول کاغذی

چگونه کیف پول ارز دیجیتال بسازیم؟

همان‌طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال مختلف، دارای کیف پول‌های خاص خود هستند، اما شاید داشتن چندین کیف پول متعدد برای سرمایه‌گذاران خسته‌کننده باشد و قصد داشته باشند که یک کیف پول برای تمام ارزهای دیجیتال مختلف داشته باشند، ما در مقاله پایین چنین کیف پول‌هایی را معرفی کرده و نحوه ساخت آن‌ها را آموزش داده‌ایم.

حتما بخوانید: آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال

مقایسه کیف پول ارز دیجیتال با صرافی ارز دیجیتال

در ابتدای مقایسه کیف پول ارز دیجیتال با صرافی ارز دیجیتال باید به تفاوت کاربرد این دو اصطلاح اشاره کنیم. کیف پول­‌ها به منظور حفظ و ذخیره‌­سازی ارزهای دیجیتال طراحی و تولید شده­‌اند؛ در حالی که صرافی‌­های ارز دیجیتال، پلتفرم‌­هایی هستند که انجام معاملات رمزارزی را تسهیل می‌­کنند و به­‌عنوان مکانی برای فعالیت سهام­داران حوزه بلاکچین محسوب می­‌شوند. در هر صرافی کاربران می‌­توانند به مبادلات رمزارزهای خود بپردازند و ارز فیات خود را تبدیل به ارز دیجیتال کنند.

تسلط بر سرمایه­‌های دیجیتالی از دیگر تفاوت­‌های میان کیف پول و صرافی ارز دیجیتال است. اگرچه می‌­توان در هردوی آن­‌ها ارزهای دیجیتال را ذخیره و نگهداری کرد اما مقدار کنترل و مدیریت سرمایه­‌ها در هریک از این دو پلتفرم کاملا متفاوت است.

مالک کیف پول این فرصت را دارد که در زمان دلخواه به هر میزانی که می‌­خواهد دارایی­‌های خود را انتقال دهد؛ همچنین مدیریت تمامی اطلاعات شخصی مانند کلید خصوصی و رمز عبور به حساب کاربری به­‌عهده مالک کیف پول است. اما مکانیزم صرافی ارز دیجیتال به این صورت نیست و مدیریت بخش زیادی از این کارها برعهده پلتفرم ارائه کننده صرافی است و دارایی کاربر به صورت امانی به­ آن­ها واگذار می‌­شود.

حتما بخوانید: معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال

برای انتخاب بهترین کیف ­پول ارز دیجیتال باید معیارهای مشخصی را درنظر داشته باشید؛ سپس با توجه به اهدافی که دارید، این معیارها را اولویت­‌بندی کنید. کاربرد کیف­ پول یکی از اصلی‌­ترین معیارهایی است که باید در نظر گرفته شود. پس از آن باید به چگونگی به­‌کارگیری ارزهای دیجیتال توسط کاربر توجه کرد. به‌­طور مثال اگر قصد ترید رمزارزها را دارید باید از یک کیف­ پول گرم مطمئن استفاده کنید؛ این درحالی است که برای ذخیره‌­سازی ارزهای دیجیتال به­‌صورت طولانی­‌مدت بهتر است از یک کیف­ پول سخت‌­افزاری که امنیت بسیار بالایی هم دارد استفاده کنید. همان­‌طور که می­‌بینید انتخاب کیف پول، موضوعی کاملا اختیاری است و بسته به نیاز و اهداف کاربران تعیین می‌­گردد.

ویژگی‌های کیف پول ارز دیجیتال

تایید دو مرحله­‌ای

تایید دو مرحله‌­ای را می­‌توان یکی از برترین نوآوری­‌های امنیتی در چند سال اخیر دانست که در حال حاضر در بیشتر پلتفرم‌­ها مورد استفاده قرار گرفته است. به کمک این قابلیت، کاربران این امکان را دارند که پس از ورود به کیف ­پول خود، از طریق راه‌های تعیین شده احراز هویت کنند سپس به محتویات داخل کیف ­پول دسترسی داشته باشند.

درواقع این قابلیت برخی از کیف ­پول­‌های ارز دیجیتال، باعث شده است که میزان حملات سایبری به طرز چشم‌گیری کاهش یابد زیرا حتی اگر کسی رمز عبور حساب را هم داشته باشد، برای ورود به حساب باید مجددا احراز هویت شود. در بیشتر صرافی‌­ها و کیف­ پول‌­ها پس از ارسال یک کد تایید به شماره موبایل کاربر، فرایند احراز هویت انجام می­‌شود.

قابلیت پشتیبانی از چند ارز

با توجه به این که برخی از کاربران حوزه دیجیتال از چند رمزارز متفاوت به‌­صورت هم‌زمان استفاده می­‌کنند، وجود یک کیف­ پول ارز دیجیتال که قابلیت پشتیبانی از تعداد زیادی رمزارز را داشته باشد، امری ضروری است. این موضوع برای افرادی که به‌­صورت مداوم با رمزارزهای خود کار می­‌کنند و مبادلات زیادی انجام می­‌دهند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین پشتیبانی از چندین ارز  دیجیتال در یک کیف پول، یکی از مهم‌­ترین قابلیت‌­های آن کیف­ پول محسوب می­‌شود.

قابلیت چند امضایی

کیف­ پول­‌هایی که قابلیت چند امضایی دارند، بیشتر مناسب افرادی هستند که قصد دارند از یک حساب مشترک استفاده کنند. به کمک این قابلیت، شریکان تجاری می‌­توانند اطمینان حاصل کنند که دسترسی به موجودی حساب، بدون اطلاع آن­ها غیرممکن است.

بکاپ گیری

بکاپ­‌گیری از اطلاعات کیف­ پول ارز دیجیتال، موضوع بسیار مهمی است؛ چراکه هر لحظه امکان آسیب به گوشی، لپ­تاپ و هر دستگاه دیگری که کیف­ پول برروی آن نصب است، وجود دارد. درواقع قابلیت بکاپ­‌گیری از کیف پول به کاربر کمک می‌­کند که در صورت بروز هر مشکل یا اختلالی در دستگاه، بدون هیچ دغدغه‌­ای سرمایه دیجیتال خود را بازیابی کند. کیف پول‌های اچ دی از مزیت بکاپ‌گیری بهره‌مند هستند که در مقاله پایین می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن بدست بیاورید.

حتما بخوانید: کیف پول اچ دی چیست و چه کاربردی دارد؟

اسکن کد QR 

پشتیبانی از تولید یا اسکن کد QR  از دیگر قابلیت­‌هایی است که در صورت استفاده زیاد از کیف پول، حائز اهمیت است. وجود این ویژگی یکی از اصلی­‌ترین گزینه­‌ها در کیف پول‌­های موبایلی است.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول Trust Wallet

تراست والت، نوعی کیف پول نرم­‌افزاری است که می‌­تواند از چندین رمزارز به­‌طور هم‌زمان پشتیبانی کند. در این کیف پول امکان استفاده از تمامی ویژگی‌­های کاربردی برای تجارت در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ به­‌طوری که می­‌توان آن را نوعی صرافی ارز دیجیتال قلمداد کرد. چندی بعد از طراحی تراست والت برای توکن­‌های شبکه بلاکچین اتریوم، صرافی بایننس آن را خریداری نمود.

در حال حاضر این کیف پول از جایگاه بسیار خوبی در بین والت‌­های ارزهای دیجیتال برخوردار است. تراست والت رابط کاربری آسانی دارد و از طریق آن می‌­توان به اپلیکیشن‌­های غیرمتمرکز دسترسی داشت. امنیت این کیف پول بسیار زیاد است و برای نصب آن باید از درگاه‌­های رسمی و وب­سایت­‌های معتبر اقدام کرد. تراست والت یک کیف پول موبایلی است و روی پلتفرم­‌های اندروید و ios قابل نصب است.

جالب است بدانید با وجود تحریم‌­های اعمال شده علیه ایران، این کیف پول، آی­پی ایران را مسدود نکرده است و اگر زمانی این اتفاق رخ دهد، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست؛ چراکه اطلاعات مربوط به کلید خصوصی روی دستگاه کاربر ذخیره می­‌شود و او می‌تواند با تغییر آی­پی، حساب ارز دیجیتال خود را بازیابی کند و موجودی را به یک حساب دیگر انتقال دهد.

کیف پول تراست والت

کیف پول Mycelium

مایسلیوم یک کیف پول موبایلی است که در ابتدا تنها از رمزارز بیت­ کوین پشتیبانی می­‌کرد اما پس از مدتی، پشتیبانی از اتریوم نیز به آن اضافه شد. برخی از کارشناسان حوزه رمزارزها بر این باورند که مایسلیوم نسخه جدیدتر والت الکتروم است و امکانات جدیدتری مثل رابط کاربری بهینه و صرافی داخلی را ایجاد کرده است.

نسخه دسکتاپ مایسلیوم هنوز ارائه نشده است. جالب است بدانید که این کیف پول قابلیت پشتیبانی از کیف پول­‌های سخت‌­افزاری را دارد و به کاربر این فرصت را می­‌دهد که درحالی که از رابط کاربری مایسلیوم استفاده می­‌کند، رمزارزهای خود را در یک کیف پول سرد ذخیره کند. استفاده از این قابلیت، امنیت نگهداری از ارزهای دیجیتال را به شدت افزایش داده است.

کیف پول Coinbase

فعالیت کوین بیس در ابتدا در ایالات متحده و به­‌عنوان صرافی ارز دیجیتال آغاز شد. درحال حاضر کوین بیس، یک کیف پول نرم‌­افزاری ارائه کرده است که در بین بهترین کیف پول­‌های ارز دیجیتال قرار می­‌گیرد. استفاده از این اپلیکیشن به سهولت امکان‌پذیر است و با صرافی این شرکت به خوبی همگام شده است.

این والت در دو نسخه اندروید و ios قابل استفاده است و برخلاف صرافی کوین­بیس حالت امانی ندارد. از همین رو اطلاعات امنیتی و دارایی­‌های دیجیتال کاربر برروی دستگاه ذخیره می‌شود. مهم‌­ترین مزیت کیف پول کوین­بیس، امکان برقراری ارتباط با صرافی کوین­بیس و نقل­ و انتقال دارایی‌­ها است. درواقع به کمک این کیف پول کاربران می‌­توانند به راحتی مبالغ مورد نیاز خود را بین این حالت انتقال دهند.

کیف پول کوین بیس

کیف پول Electrum

فعالیت کیف پول الکتروم به سال 2011 میلادی و تنها دو سال پس از معرفی بیت‌کوین برمی­‌گردد؛ بنابراین می‌­توان آن را به­‌عنوان یکی از قدیمی‌­ترین کیف پول­‌های ارز دیجیتال معرفی کرد. این کیف پول تنها از رمزارز بیت‌کوین پشتیبانی می­‌کند و برای پلتفرم­‌های لینوکس، ویندوز و مک در نسخه دسکتاپ و پلتفرم اندروید ارائه شده است. اپلیکیشن الکتروم متن باز است و این فرصت را در اختیار کاربران قرار می­‌دهد تا ایرادات موجود در ساختار آن را رفع کنند.

این کیف پول امنیت بسیار بالایی دارد و با توجه به قابلیت­‌های ویژه‌­ای که ارائه می­‌دهد، استفاده از آن تنها به کاربران حرفه‌­ای توصیه می­‌شود. در این والت، کاربران می­‌توانند خودشان کارمزد تراکنش‌­ها را تعیین کنند. همچنین کاربران این فرصت را دارند که سطح امنیت مورد نیاز خود را تعیین کنند؛ به‌­طور مثال می‌­توانند انتخاب کنند که کیف پول آن­ها تایید دو مرحله‌­ای داشته باشد یا با عملکرد چند امضایی ایجاد شود.

کیف پول Exodus

اکسودوس نمونه دیگری از کیف پول­‌های موبایل و دسکتاپ است و به‌­عنوان انتخابی ایده­‌آل برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌­گیرد. استفاده از این کیف پول به سهولت امکان­‌پذیر است و برای افراد مبتدی و تازه­‌کار انتخاب بسیار مناسبی است. اکسودوس از بیش از 100  ارز دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و…  پشتیبانی می­­­­‌کند.

با توجه به اینکه اکسودوس یک کیف پول گرم است، استفاده از آن برای ذخیره­‌سازی طولانی­ مدت ارزهای دیجیتال توصیه نمی‌شود. برای استفاده از کیف پول اکسودوس نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌­ای نیست؛ استفاده از خدمات این کیف پول رایگان است. پشتیبانی 24 ساعته از دیگر خدمات کیف پول Exodus است و تمامی پلتفرم‌­ها را در برمی‌­گیرد. والت اکسودوس متن باز نیست از همین‌­رو نیاز دارد که هر دو هفته یک‌بار به­‌روزرسانی شود. کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال این موضوع را به‌­عنوان یکی از نقاط ضعف این کیف پول می‌­شناسند.

کیف پول exodus

کیف پول Blockchain

کیف پول بلاکچین یکی از قدیمی­‌ترین کیف پول­‌های ارز دیجیتال است که به صورت تحت ­وب در دسترس است. در این کیف پول اطلاعات کاربری از جمله کلید خصوصی برروی سرورهای وب­‌سایت ذخیره می­‌شوند. این موضوع باعث می­‌شود که در صورت بروز هر نقصی در دستگاه، امکان بازیابی دارایی­‌های دیجیتال وجود داشته باشد.

شرکت ارائه دهنده این والت به کاربران این اطمینان را می‌­دهد که اطلاعات شخصی آن­ها به­ صورت رمزنگاری شده برروی سرورها ذخیره می­‌شوند و امکان رمزگشایی این اطلاعات توسط هکرها و بدافزارها تقریبا غیرممکن خواهد بود. از این­‌رو می‌­توان کیف پول بلاکچین را به­‌عنوان یکی از کیف­ پول‌های امن معرفی کرد.

این والت از ارزهای محدودی پشتیبانی می­‌کند و در دو نسخه اندروید و ios قابل استفاده است. استفاده از کیف پول بلاکچین با آی­پی ایران غیرممکن است؛ بنابراین اگر قصد استفاده از آن را دارید باید از آی­پی دیگر کشورها استفاده نمایید.

کیف پول Ledger nano x

لجر نانو ایکس یک کیف پول سخت افزاری است که بیش از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. این کیف پول از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و برای استفاده از آن باید هزینه‌ای حدود ۱۰۹ پوند پرداخت کرد. اساس کار کیف پول لجر نانو ایکس ذخیره‌­سازی ارزهای دیجیتال به صورت سرد است. به‌­عبارتی دیگر این کیف پول ارزهای دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می­‌کند از همین‌­رو امنیت بسیار بالایی دارد. کار کردن با کیف پول لجر نانو ایکس کمی پیچیده است و رابط کاربری آن در سطح پیشرفته قرار دارد؛ به همین دلیل استفاده از آن مناسب افراد حرفه‌ای و باتجربه است. با توجه به زمان­‌بر بودن استفاده از این کیف پول، به‌­کارگیری آن­ها برای خریدهای آنی و استفاده روزمره مناسب نیست.

کیف پول ledger nano x

کیف پول Binance

 بایننس والت، یکی دیگر از بهترین کیف پول‌­های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ است که توسط صرافی بایننس ارائه شده است. این کیف ‌پول دو نسخه موبایل و تحت‌وب دارد و از صرافی اختصاصی برخوردار است. خرید Binance Wallet به صورت رایگان انجام می­‌شود و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. همچنین سهولت استفاده از آن در سطح متوسط قرار دارد.

این کیف پول در کنار پشتیبانی از انواع تتر از سایر ارزهای دیجیتال ارائه شده در صرافی بایننس نیز پشتیبانی می‌کند. بایننس والت از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و در ساختار امنیتی آن از مکانیزم دو مرحله‌­ای استفاده می­‌شود. پیچیده بودن رابط کاربری Binance Wallet باعث شده است که تنها افراد باتجربه و حرفه­‌ای از آن استفاده کنند.

سخن پایانی

کیف پول ارزهای دیجیتالی یکی از اصلی‌­ترین ابزارها در حوزه بلاکچین است و انتخاب آن برای افرادی که قصد سرمایه‌­گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال را دارند، موضوع بسیار مهمی تلقی می­‌شود. توجه داشته باشید که انتخاب مناسب یک کیف پول تنها زمانی ممکن است که شما اهداف خود را به خوبی شناسایی کرده باشید.

ما در این مطلب سعی کردیم با پاسخ به سؤال «کیف پول ارز دیجیتال چیست؟» و معرفی انواع آن، شما را در استفاده از یک کیف پول امن راهنمایی کنیم. هر نمونه از کیف پول­­­‌های نام برده شده، دارای انواع زیادی کیف پول هستند که بهتر است امن‌ترین و معروف‌­ترین نوع آن­ها را انتخاب کنید. شما می‌­توانید برای آشنایی بیشتر با این موضوع به سایر مطالب مربوط به کیف پول ارز دیجیتال در وب‌­سایت OMPfinex مراجعه نمایید.

سوالات متداول
بهترین کیف پول ارز دیجیتال از نظر امنیت چیست؟

بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال از نظر امنیت، کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که در این مطلب تعدادی از بهترین مدل‌های آن‌را معرفی نموده‌ایم.

چه کیف پولی برای ارز دیجیتال خوب است؟

پاسخ این سوال بسته به نیاز و قصد هر فرد در استفاده از کیف پول ارز دیجیتال متفاوت است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *