کاپیتولاسیون

انتقال 32,000 واحد بیت کوین ؛ کاپیتولاسیون یا برداشت سود؟

بر اساس تحلیل و بررسی‌های انجام‌شده از سوی پلتفرم وِیل‌مپ (Whalemap)، روز گذشته یکی از نهنگ‌های بیت کوین تراکنشی را با حجم 32,000 واحد بیت کوین به ارزش تقریبی 600 میلیون دلار انجام داده که این موجودی از آخرین بازار خرسی رمزارزها تا کنون، در کیف پول این کاربر غیرفعال بوده است. حالا صحبت‌ها بر سر این است که حرکت این سرمایه‌گذار کاپیتولاسیون (فروش از روی ترس) بوده و یا به‌منظور برداشت سود انجام شده است.


طی آخرین تحقیقات انجام‌شده بر فعالیت هولدرهای درازمدت بیت کوین در سطوح قیمتی فعلی این رمزارز، یکی از نهنگ‌های این رمزارز که موجودی خود را در نزدیکی کف آخرین بازار نزولی ارزهای دیجیتال خریداری کرده بود، اکنون ظاهراً اقدام به فروش آن‌ها کرده است. بر اساس آمار ویل‌مپ، این 32,000 واحد بیت کوین از دسامبر سال 2018 (آذر 1397) تا روز گذشته از کیف پول این نهنگ خارج نشده بودند.


در بحبوحه ابهامات پیرامون هدف از تصمیم این نهنگ بیت کوین، پلتفرم ویل‌مپ دیدگاهی را بر اساس تاریخچه بازارهای خرسی مبنی بر کاپیتولاسیون سرمایه‌گذاران بزرگ در کف‌های بازار ارائه داد. تیم ویل‌مپ در این باره افزود که این‌گونه تراکنش‌ها عموماً تراکنش‌های خارج از بازار (OTC) هستند و به این معنی است که هم‌اکنون برای این 32,000 واحد بیت کوین خریداری پیدا شده است.


علی‌رغم فاصله 70 درصدی قیمت بیت کوین با سقف تاریخی (ATH) خود، این بیت کوین‌ها برای فروشنده سود قابل توجهی به‌همراه خواهند داشت، چرا که خرید آن‌ها در سطح 3,900 دلاری انجام شده است. اکنون پس از 4 سال ارزش این سرمایه‌گذاری به 612 میلیون دلار رسیده که برای آن، نزدیک به 124 میلیون دلار هزینه پرداخت شده است.

خروج بیت کوین از کیف پول نهنگ‌ها
میزان خروج بیت کوین از کیف پول نهنگ‌ها – Whalemap

ویل‌مپ در ادامه افزود سرمایه‌گذاران زیادی کف‌های بازار خرسی سال 2018 را به‌عنوان نقطه خرید خود انتخاب کرده‌اند و از این رو، این محدوده قیمتی سطح حمایتی بسیار قوی برای بیت کوین محسوب می‌شود و حجم بزرگی از بیت کوین در این محدوده قیمت توسط نهنگ‌ها خریداری شده است. همچنان 337,000 واحد بیت کوین در کیف پول ارز دیجیتال این نهنگ‌ها وجود دارد.

ورود بیت کوین به کیف پول نهنگ‌ها
میزان ورود بیت کوین به کیف پول نهنگ‌ها – Whalemap

کاهش موجودی بیت کوین در صرافی ها

بررسی فعالیت صرافی‌ها در ماه جاری نشان می‌دهد سطح 19,000 دلاری بیت کوین نیز روز به روز توجه افراد بیشتری را به خود جلب می‌کند و این سطح قیمتی نشانه‌هایی از کاپیتولاسیون و یا برداشت سود از سوی سرمایه‌گذاران دارد.


داده‌های آن‌چین (درون‌شبکه‌ای / On-Chain) پلتفرم گلس‌نود (Glassnode) نیز نشان می‌دهند طی چند روز اخیر، صرافی‌های بزرگ بازار شاهد کاهش موجودی بیت کوین خود نسبت به ماه گذشته بوده‌اند و این حجم از اواسط ماه جولای (اواخیر تیر ماه) تا کنون بی‌سابقه بوده است.


در این گزارش، 19 صرافی ارز دیجیتال توسط پلتفرم گلس‌نود مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که طی 30 روز گذشته نزدیک به 100,000 واحد بیت کوین از این پلتفرم‌های معاملاتی خارج شده است. آخرین تاریخی که صرافی‌ها روز خود را با بیت کوین بیشتری نسبت به آغاز روز به‌پایان رساندند، 8 اکتبر (16 مهر) بوده است.

تغییر موجودی بیت کوین صرافی‌ها
تغییر موجودی بیت کوین صرافی‌ها – Glassnode

مجموع موجودی بیت کوین صرافی‌ها در تاریخ 19 اکتبر (27 مهر) کمی بالاتر از 2.34 میلیون واحد برآورد شد که این رقم در پایان ماه سپتامبر (هفته اول مهر ماه) 2.46 میلیون بیت کوین بوده است.

موجودی بیت کوین صرافی‌ها
موجودی بیت کوین صرافی‌ها – Glassnode

بر اساس آمار وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، قیمت بیت کوین هم‌اکنون در محدوده 19,200 دلار قرار دارد و نسبت به 7 روز اخیر نزدیک به 3 درصد افزایش داشته است.

کاپیتولاسیون چیست؟

کاپیتولاسیون (Capitulation) به رویدادی اشاره دارد که سرمایه‌گذاران از روی ترس و به‌منظور جلوگیری از کاهش سود یا ضررهای بیشتر، به‌سرعت اقدام به فروش دارایی‌های خود می‌کنند.

منبع: CoinTelegraph

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *