آشنایی با هاوینگ بیتکوین

هاوینگ بیت کوین چیست؟

آشنایی با مفهوم هاوینگ بیتکوین

«هاوینگ بیت کوین» به معنای نصف شدن پاداش ماینرها در ازای استخراج هر بلاک در بلاک چین بیت کوین است. به عقیده برخی تحلیلگران و کارشناسان بلاک چین، هاوینگ می‌تواند باعث افزایش ارزش بیت کوین در طول زمان شود.

هاوینگ (Halving)، از واژه‌ی Half در زبان انگلیسی که به معنای نصف شدن می‌باشد، مشتق شده‌است. برخی کاربران این عبارت را به صورت هالوینگ تلفظ می‌کنند. شایان ذکر است که حرف L در این عبارت تلفظ نشده و بیان صحیح آن به صورت «هاوینگ» است.

تعداد کل بیت کوین‌های موجود 21 واحد است که تمامی آن‌ها تا سال 2140 میلادی استخراج خواهدشد. همان‌طور که می‌دانید، استخراج ارزهای دیجیتال یکی از راه‌های کسب درآمد در این بازار است که توسط ماینرها انجام می‌شود. ماینرها از طریق انجام محاسبات پیچیده‌ی ریاضی و گرافیکی، بلاک‌های جدید تولید می‌کنند و به ازای ایجاد این بلاک‌ها، به آن‌ها پاداشی از سوی شبکه در قالب بیت کوین داده می‌شود.

اما بر اساس قوانینی که ساتوشی ناکاموتو(خالق ناشناخته‌ی بیت کوین) تعیین کرد، این پاداش‌هر چهار سال یک‌بار نصف می‌شوند. به بیان ساده‌تر، هر چهار سال یکبار و پس از گذشت 210هزار بلاک جدید در بلاک چین بیت کوین، میزان تولید بلاک‌های جدید نصف شده و به دنبال آن پاداش ماینرها نیز به میزان 50 درصد کاهش می‌یابد

پیش‌بینی می‌شود که با انجام این چرخه، تا سال 2140 میلادی، استخراج 21 میلیون واحد بیت کوین تکمیل شده و پاداش استخراج بیت کوین، به عدد صفر خواهد رسید. البته این بدان معنا نیست که استخراج بیت کوین نیز پایان می‌یابد، بلکه تا زمانی‌که ارزدیجیتال بیت کوین وجود دارد، استخراج آن نیز ادامه خواهدداشت، اما از آن پس، پاداش ماینرها با استخراج بلاک به آن‌ها داده‌نمی‌شود، بلکه از طریق کارمزد تراکنش به آن‌ها پرداخت می‌شود.

علت وقوع هاوینگ بیت کوین چیست؟

علت وقوع هاوینگ بیتکوین چیست

پس از آشنایی با مفهوم هاوینگ بیتکوین، اولین سوالی که در ذهن کاربران کریپتوکارنسی ایجاد می‌شود این است که علت وقوع این رویداد چیست؟ چرا پاداش ماینرها در طول زمان روند کاهشی دارد؟ آیا این امر موجب کاهش بازدهی ماینرها نخواهدشد؟

در شرایطی که تعداد بیت کوین‌ها نامتناهی باشد و پاداش استخراج ماینرها ثابت بماند، بیت کوین‌های جدید به‌سرعت تولید خواهد شد. بنابراین تعداد بالای بیت کوین‌های در گردش به تدریج افزایش می‌یابد. طبق اصل عرضه و تقاضا، هرچه تعداد بیت کوین‌های در گردش بیشتر باشد، ارزش آن کاهش خواهد یافت. از سمت دیگر، همواره در طول تاریخ محدودیت و کم‌یابی یک محصول، موجب افزایش ارزش شده‌است. بنابراین رویداد هاوینگ ابزاری است که برای حفظ ذخیره بیت کوین طراحی شده‌است.

ویتالیک بوترین،خالق ارزدیجیتال اتریوم، در مصاحبه‌ای علت وقوع هاوینگ بیتکوین را «کنترل تورم» بیان می‌کند.
اگر شما سیستم ارز فیات(ارز رسمی کشورها) را درنظر بگیرید، خواهید دید که اتخاذ هر تصمیم‌ اقتصادی توسط دولت‌ها، چگونه موجب تغییر نرخ تورم خواهدشد. کنترل ارزهای فیات در اختیار بانک‌های مرکزی است. بانک مرکزی می‌تواند براساس تشخیص خود و با اجرای سیاست‌های پولی و مالی، هر میزان پولی که بخواهد چاپ کند. اما اگر پول بیش از اندازه و بدون پشتوانه چاپ شده و روانه‌ی بازارهای مالی، طلا، مسکن و بورس شود موجب شکل‌گیری تورم در اقتصاد خواهدشد.

اما در مورد بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو کنترل تورم را با الگوریتمی از پیش تعیین‌شده، تعریف کرده‌است. این الگوریتم همان هاوینگ بیتکوین است. او تعداد واحدهای استخراجی بیت کوین را مشخص کرده‌ و برای جلوگیری از ازدیاد آن و به‌وجود آمدن تورم، هر چهار سال یکبار پاداش استخراج آن را تا 50 درصد کاهش می‌دهد تا از کاهش ارزش بیت کوین جلوگیری کند.

بررسی تاریخچه هاوینگ و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین

شبکه بیت کوین در سال 2009 کار خود را با استخراج 50 واحد بیت کوین در هر ده دقیقه آغاز کرد. در سال 2012 ، با وقوع نخستین هاوینگ، این تعداد به 25 واحد بیت کوین در هر ده دقیقه و در سال 2016 و پس از دومین هاوینگ، به 12.5 واحد بیت کوین در هر ده دقیقه رسید. هاوینگ بعدی نیز در سال 2020 انجام شد و این تعداد به 6.25 واحد بیت کوین در هر ده دقیقه کاهش یافت.

با وقوع هاوینگ و کاهش پاداش ماینرها در ازای استخراج بلاک‌های جدید بیت کوین، تعداد بیت کوین‌های در گردش کاهش یافته و لذا میزان عرضه بیت کوین نیز کاهش خواهد یافت. طبق اصل عرضه و تقاضا، کاهش عرضه یک محصول موجب افزایش ارزش آن خواهدشد. بنابراین انتظار می‌رود که پس از وقوع هر هاوینگ، ضمن کاهش عرضه بیت کوین، قیمت آن روند صعودی جدیدی را آغازکند.

همان‌طور که در نمودار قیمتی بیت کوین مشاهده می‌کنید، پس از وقوع هر هاوینگ، با کاهش عرضه بیت کوین، قیمت آن وارد فاز افزایشی شده‌است.

تاریخچه هاوینگ بیتکوین

بسیاری از معامله‌گران، به ویژه افرادی که قصد دارند بیت کوین را به دید بلندمدت وارد سبد سرمایه‌گذاری خود کنند، پیش از هاوینگ و در کف‌های قیمتی اقدام به خرید بیت کوین می‌کنند تا با رشد قیمت پس از هاوینگ، سود خود را افزایش دهند.

هاوینگ بعدی بیت کوین در چه تاریخی انجام می‌شود؟

هاوینگ بعدی بیتکوین چه زمانی انجام میشود

هاوینگ بعدی بیت کوین در سال 2024 رخ می‌دهد و طی آن پاداش استخراج بیت کوین به 3.125 واحد کاهش خواهد یافت. همان‌طور که در مطالب فوق ذکر شد، رویداد هاوینگ با هدف کنترل نرخ تورم در بازار بیت کوین انجام می‌شود و تا زمانی که این نرخ 0% نشود، هاوینگ ادامه‌دار خواهدبود.

تاثیر هاوینگ بیتکوین بر کارمزد تراکنش‌ها

یکی دیگر از آثار وقوع هاوینگ، افزایش کارمزد تراکنش‌هاست. همان‌طور که در تعریف مفهوم هاوینگ اشاره شد، با وقوع هاوینگ بیتکوین میزان پاداش ماینرها در ازای استخراج بیت کوین به میزان 50 درصد کاهش می‌یابد. در چنین شرایطی ماینرهای قدیمی که بازدهی کم‌تری دارند، کنار گذاشته شده،هش ریت شبکه کاهش یافته و سختی شبکه افزایش می‌یابد که خود می‌تواند افزایش کارمزد تراکنش‌ها را به دنبال داشته‌باشد.

از سمت دیگر، همه روزه شاهد افزایش ورود و فعالیت افراد در بازار ارزهای دیجیتال هستیم. این امر نیز منجر به ازدحام و شلوغی شبکه شده و افزایش کارمزد تراکنش‌ها را منجر خواهدشد.

منظور از هاوینگ بیتکوین چیست؟

هاوینگ بیتکوین رویدادی است که هر 4 سال یک‌بار و پس از ایجاد 210 هزار بلاک جدید رخ می‌دهد و در آن پاداش ماینرها نصف می‌شود.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیتکوین چگونه است؟

با وقوع هاوینگ که هر 4 سال یک‌بار رخ می‌دهد، سختی شبکه بیتکوین افزایش یافته و عرضه آن کاهش می‌یابد. بنابراین بیتکوین پس از هر رویداد هاوینگ وارد فاز صعودی جدیدی خواهدشد.

هاوینگ بیتکوین به چه علتی انجام می‌شود؟

رویداد هاوینگ با هدف کنترل تورم در بازار ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد. به این معنا که با نصف شدن پاداش ماینرها، تعداد بیتکوین‌های در گردش کاهش یافته و عرضه آن کاهش می‌یابد. به این ترتیب ارزش بیتکوین در بلندمدت افزایش خواهد یافت.

آیا هاوینگ بیتکوین بر کارمزد تراکنش‌ها تاثیرگذار است؟

بله. با کاهش پاداش ماینرها، سختی شبکه افزایش می‌یابد که این خود می‌تواند منجر به افزایش تراکم در شبکه و در نتیجه افزایش کارمزد تراکنش‌ها شود.

چگونه با هاوینگ بیتکوین استراتژی معاملاتی بسازیم؟

با نصف شدن پاداش ماینرها پس از هر رویداد هاوینگ، تعداد بیتکوین‌های در گردش کاهش می‌یابد. بنابراین بیتکوین وارد فاز صعودی جدیدی خواهدشد. به این ترتیب می‌توان در کف‌های قیمتی قبل از وقوع هاوینگ وارد معاملات خرید بیتکوین شد.

هاوینگ بعدی بیتکوین در چه تاریخی انجام می‌شود؟

رویداد بعدی هاوینگ بیتکوین در سال 2024 انجام خواهد شد و طی آن میزان پاداش ماینرها به 3.25 واحد بیتکوین خواهد رسید.

جمع‌بندی

هاوینگ بیت کوین هر چهار سال روی می‌دهد که در طی آن پاداش ماینرها در ازای استخراج بیت کوین نصف خواهدشد. این رویداد با هدف کنترل نرخ تورم در بازار بیت کوین صورت می‌گیرد و با توجه به تعداد محدود کل بیت کوین‌های موجود، امری ضروریست و در نهایت موجب حفظ ارزش بیت کوین در طول زمان خواهدشد. پس از هر هاوینگ، یک فاز صعودی در نمودار قیمتی بیت کوین مشاهده می‌شود. بنابراین می‌توان از تاریخ وقوع هر رویدار هاوینگ، به عنوان ابزاری برای مدیریت نقاط ورود و خروج به معاملات بیت کوین استفاده کرد.

توجه داشته باشید که افزایش قیمت بلافاصله پس از هاوینگ، به طور حتم محقق نخواهدشد. بلکه لازم است تا قبل از هرتصمیم معاملاتی عوامل دیگری هم‌چون نرخ هش، سختی شبکه و هم‌چنین حجم معاملات و میزان پذیرش بیت کوین توسط افراد را نیز مدنظر قرارداد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.