روش های ماینینگ بیت کوین

آموزش ماینینگ بیت کوین و محاسبه پاداش استخراج این رمز ارز

امروزه ماینینگ بیت کوین یکی از جذاب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در صنعت کریپتو است. همانطور که می‌دانید، بیت‌کوین پرچمدار ارزهای دیجیتال امروزه طرفداران زیادی دارد و اکنون در بیشتر صرافی‌های رمزارز لیست شده است. همگام با رشد قیمت بیت کوین، ماینینگ آن نیز که در ابتدا حتی با کامپیوتر خانگی هم ممکن بود، اینک به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل شده که درآمد زیادی را برای فعالان این عرصه به همراه دارد. این رشد وسوسه‌انگیز افراد زیادی را به استفاده از دستگاه‌های استخراج رمزارز ترغیب کرده‌است.

رشد فزاینده قیمت ارزهای دیجیتال چشم‌انداز روشنی را فراروی ماینرها و علاقه‌مندان به بیت کوین قرار داده‌است. بنابراین، اهمیت مساله ایجاب می‌کند تا برای فعالیت در این عرصه، ابتدا با اصول اولیه استخراج بیت کوین آشنا شوید. در ادامه این مطلب از صرافی او ام پی فینکس به صفر تا صد استخراج بیت کوین خواهیم پرداخت.

ماینینگ بیت کوین چیست؟

ماینینگ بیت کوین چیست؟

ماینینگ بیت کوین به اطمینان از معتبر بودن تراکنش‌ها و افزودن صحیح آن به بلاکچین با استفاده از شبکه جهانی کامپیوترهایی که کد بیت کوین را اجرا می‌کنند، اشاره دارد. این روش ابزاری برای ایجاد بیت کوین‌های جدید است. همچنین، فرآیند استخراج بیت کوین به معنی تایید تراکنش‌های جدید در شبکه بیت کوین است که منجر به تولید کوین‌های جدید می‌شود. به بیان ساده‌تر، ماینینگ بیت کوین فرآیندی است که طی آن تراکنش‌های بیت کوین به صورت دیجیتالی در شبکه آن تایید شده و به کل بلاکچین اضافه می‌شود.

این کار با حل پازل‌های هش رمزنگاری پیچیده برای تایید بلوک‌های تراکنش‌هایی که در کل بلاکچین غیرمتمرکز به‌روزرسانی می‌شوند، انجام می‌شود. حل این معماها به قدرت محاسباتی و تجهیزات پیچیده نیاز دارد. در ازای آن، ماینرها با بیت کوین پاداش می‌گیرند که این کوین‌ها بعدا به گردش در می‌آیند و به همین دلیل به آن ماینینگ بیت کوین می‌گویند.

چرا بیت کوین به ماینرها نیاز دارد؟

چرا بیت کوین به ماینرها نیاز دارد؟

ماینینگ در بلاکچین به معنی یک کار محاسباتی است که در گره‌ها انجام شده و ماینرها برای کسب توکن‌های جدید انجام می‌دهند. در واقع، ماینرها برای این اقدام، به عنوان یک حسابرس یا ممیزی کننده دستمزد دریافت می‌کنند. آنها به تراکنش‌های بیت کوین اعتبار می‌دهند. فعالیت ماینرها راهی برای تصدیق فعالیت این پروژه برای کاربران است. این روند در ابتدا توسط «ساتوشی ناکاموتو» بنیانگذار بیت کوین، طراحی شد. ماینرها با تایید تراکنش‌ها به جلوگیری از«مشکل دوبار خرج کردن» کمک می‌کنند. شایان ذکر است که دوبار خرج کردن سناریویی است که در آن صاحب بیت کوین به طور غیرقانونی یک بیت کوین را دو بار خرج می کند.

چرا باید بیت کوین استخراج کنیم؟

چرا باید بیت کوین استخراج کنیم؟

ماینینگ علاوه بر سودی که برای ماینرها به همراه دارد یک هدف مهم دیگر را نیز دنبال می‌کند و آن اینکه استخراج تنها راه برای عرضه جدید ارزهای دیجیتال در گردش است. به عبارت دیگر، ماینرها اساسا در حال افزایش عرضه ارز هستند. به عنوان مثال، تا مارس 2022، از مجموع 21 میلیون بیت کوین، کمتر از 19 میلیون بیت کوین در گردش بود.

جدای از کوین‌هایی که ازهمان ابتدا توسط ساتوشی ناکاموتو بنیانگذار بیت کوین ایجاد شد، بقیه بیت کوین‌ها از طریق ماینرها تولید شد. لازم به ذکر است که در غیاب ماینرها، بیت کوین به عنوان یک شبکه همچنان وجود خواهد داشت و قابل استفاده خواهد بود اما هرگز بیت کوین دیگری به شبکه اضافه نخواهد شد. با این حال، از آنجایی که نرخ ماینینگ بیت کوین در طول زمان کاهش می‌یابد، استخراج آخرین بیت کوین تا حدود سال 2140 به طول خواهد انجامید. البته این بدان معنا نیست که تراکنش‌ها تایید نمی‌شوند، بلکه ماینرها به راستی‌آزمایی تراکنش‌ها ادامه می‌دهند و به منظور حفظ یکپارچگی شبکه بیت‌کوین، هزینه‌هایی برای انجام این کار پرداخت خواهند شد.

مطالعه بیشتر: بهترین رمز ارز برای نوسان گیری؛ شت کوین یا آلت کوین؟

مطالعه بیشتر: تعداد کل بیت کوین های استخراج شده و زمان پایان ماینینگ

روش ماینینگ بیت کوین

روش ماینینگ بیت کوین

برای کسب بیت کوین‌های جدید، باید اولین ماینری باشید که به پاسخ صحیح یا نزدیک‌ترین پاسخ به یک مساله عددی می‌رسید. این فرآیند به عنوان اثبات کار (PoW) نیز شناخته می‌شود. برای شروع ماینینگ، اولین کار، درگیر شدن در یک فعالیت اثبات کار برای یافتن پاسخ معما است.

البته هیچ محاسبات پیشرفته‌ای واقعا در این امر دخیل نیست. شاید شنیده باشید که ماینرها در حال حل مسائل دشوار ریاضی هستند؛ این درست است اما نه به این دلیل که خود معادلات ریاضی سخت است بلکه به این دلیل سخت است که باید اولین ماینری باشند که یک عدد 64 رقمی هگزا دسیمال (هش) کمتر یا مساوی با هش هدف را ارائه می‌کنند.

یک ماینر چقدر درآمد دارد؟

پاداش ماینینگ بیت کوین تقریبا هر چهار سال به نصف کاهش می‌یابد. زمانی که بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 استخراج شد، ماینینگ یک بلوک، 50 بیت کوین برای شما به ارمغان می‌آورد. در سال 2012، این میزان به 25 بیت کوین کاهش یافت. تا سال 2016، این مقدار دوباره به نصف کاهش یافت و به 12.5 بیت کوین رسید. در 11 می 2020، پاداش دوباره به نصف کاهش یافت و به 6.25 بیت کوین رسید.

روند نصف شدن پاداش بیت کوین

تا مارس 2022، هر بیت کوین حدود 39000 دلار ارزش داشت. این امر به معنای آن است که یک ماینر برای تکمیل یک بلوک، 243750 دلار (6.25 x 39000) درآمد کسب می‌کند. ممکن است تصور کنید که این درآمد خوبی برای حل آن مسائل پیچیده هش است.

برای پیگیری دقیق زمان وقوع این نصف شدن‌ها، می‌توانید با ساعت بیت کوین که زمان واقعی این رخداد را به روز می‌کند، هماهنگ شوید. جالب توجه است که قیمت بازار بیت کوین در طول تاریخ خود، تمایل زیادی به کاهش سکه‌های جدید وارد شده به چرخه گردش داشته‌است. این کاهش نرخ، کمبود عرضه را افزایش داد و از نظر تاریخی، قیمت نیز همراه با آن افزایش یافت.

مطالعه بیشتر: سریع ترین برنامه استخراج بیت کوین برای اندروید

آنچه برای ماینینگ بیت کوین نیاز دارید

اگرچه ماینرها در اوایل ظهور بیت کوین می‌توانستند با یک کامپیوتر شخصی خانگی معمولی با یکدیگر رقابت کنند اما دیگر اینطور نیست. دلیل این امر این است که دشواری استخراج بیت کوین در طول زمان تغییر می‌کند.

به منظور تسهیل عملکرد بلاکچین و پردازش و تایید تراکنش‌ها، در هر 10 دقیقه یک بلوک در شبکه بیت کوین ایجاد می‌شود. با این حال، اگر یک میلیون از تجهیزات ماینینگ برای حل مشکل هش با یکدیگر رقابت کنند، احتمالا سریع‌تر از سناریویی که در آن 10 ابزار ماینینگ روی همان مسئله کار می‌کنند، به راه‌حل دست خواهند یافت. به همین دلیل، پلتفرم بیت کوین طوری طراحی شده که پس از هر 2016 بلوک یا تقریبا هر دو هفته یکبار، ارزیابی و تنظیم سختی استخراج در آن انجام می‌شود.

وقتی قدرت محاسباتی بیشتری برای ماینینگ بیت کوین وجود داشته‌باشد، سطح دشواری استخراج افزایش می‌یابد تا تولید بلوک در نرخ ثابتی حفظ شود. قدرت محاسباتی کمتر به معنای کاهش سطح دشواری است. با اندازه شبکه امروزی، استخراج بیت کوین از رایانه شخصی تقریبا به طور قطع غیرممکن است.

روش سخت‌افزاری ماینینگ

روش سخت‌افزای ماینینگ

روش سخت‌افزاری به این معنی است که ماینرها برای استخراج رقابتی، باید روی تجهیزات کامپیوتری قدرتمندی مانند واحد پردازش گرافیکی (GPU) یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) سرمایه گذاری کنند. برخی از ماینرها به ویژه ماینرهای اتریوم کارت‌های گرافیک فردی را به عنوان راهی کم هزینه برای انجام عملیات ماینینگ می‌خرند.

امروزه، سخت‌افزار ماینینگ بیت کوین تقریبا به‌طور کامل از ASIC تشکیل شده است که به طور خاص فقط ماینینگ بیت کوین انجام می‌دهند. ASIC های امروزی بسیار قدرتمندتر از CPU یا GPU هستند و هر چند ماه یکبار با توسعه و استقرار تراشه‌های جدید، هم قدرت هش و هم کارایی انرژی بیشتری به دست می‌آورند. ماینرهای امروزی می توانند تقریبا 200 تراهش بر ثانیه (TH/s) با صرف تنها 27.5 ژول در هر تراهش تولید کنند.

معمای ماینینگ بیت کوین چگونه است؟

در فرآیند ماینینگ، یک عدد هگزادسیمال 64 رقمی مانند آنچه که در زیر ارائه شده خواهید دید. عدد زیر دارای 64 رقم است که این عدد نه تنها از اعداد، بلکه از حروف الفبا نیز تشکیل شده است. حال سوال این است که چرا اینطور است؟ برای درک اینکه چرا این حروف وسط اعداد قرار دارند باید کلمه هگزادسیمال را باز کنیم:

000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

در سیستم اعشاری از فاکتورهای 100 به عنوان پایه استفاده می‌شود. (به عنوان مثال، 1٪ = 0.01). این به نوبه خود به این معنی است که احتمال انتخاب یک عدد ازمحدوده بین اعداد صفر تا 99 وجود دارد.

از سوی دیگر، هگزادسیمال به معنای پایه 16 است زیرا «هگز» از کلمه یونانی برای 6، و «دکا» از کلمه یونانی به معنای 10 گرفته شده‌است. در یک سیستم هگزادسیمال، هر رقم 16 احتمال دارد. اما سیستم عددی ما فقط 10 روش برای نمایش اعداد (صفر تا نه) ارائه می‌دهد. به همین دلیل است که باید حروف، به طور خاص، حروف A، B، C، D، E و F را اضافه کنید. البته اگر در حال ماینینگ بیت کوین هستید، نیازی به محاسبه کل آن عدد 64 رقمی (هش) ندارید.

«اعداد هگزادسیمال ۶۴ رقمی» چه ارتباطی با استخراج بیت کوین دارد؟

کاری که ماینرها با آن رایانه‌های بزرگ و ده‌ها فن خنک کننده انجام می‌دهند، حدس هش هدف است. ماینرها این حدس‌ها را با تولید تصادفی هر چه بیشتر در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند. نانس (nonce) مخفف «هر عدد فقط یک بار استفاده می‌شود» است و کلید تولید این اعداد هگزادسیمال 64 بیت (بخش) است. در ماینینگ بیت کوین، یک نانس دارای 32 بیت است که بسیار کوچک‌تر از هش است که 256 بیت است. اولین ماینری که بتواند نانس هش کمتر یا مساوی با هش هدف تولید کند، برای تکمیل آن بلوک اعتبار اعطا می‌شود.

چگونه هش هدف را حدس بزنیم؟

همه هش‌های هدف با رشته‌ای از صفرهای ابتدایی شروع می‌شوند. حداقل هدف وجود ندارد اما حداکثر هدف تعیین شده توسط پروتکل بیت کوین وجود دارد. هیچ هدفی نمی تواند بزرگتر از این عدد باشد:

00000000ffff00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

هش برنده برای ماینر بیت کوین، هشی است که حداقل تعداد صفرهای اصلی را که با سختی استخراج تعریف شده، داشته‌باشد.

برای یافتن چنین مقدار هش، باید تجهیزات مربوط به ماینینگ را تهیه کنید یا به صورت واقع بینانه‌تر، به یک استخر استخراج بپیوندید. شایان ذکر است که استخر استخراج به گروهی از استخراج‌کنندگان کوین اتلاق می‌شود که قدرت محاسباتی خود را ترکیب کرده و بیت کوین استخراج شده را با یکدیگر تقسیم می‌کنند.

فرایند ماینینگ به معنای واقعی کلمه یک بازی اعداد است. شما نمی‌توانید الگو را حدس بزنید یا بر اساس هش‌های هدف قبلی، آن را پیش‌بینی کنید. در سطوح دشواری امروزی، شانس یافتن عدد برنده برای یک هش یک در ده تریلیون است. بنابراین، اگر به صورت فردی کار می‌کنید، حتی با یک دستگاه ماینینگ فوق العاده قدرتمند نیز شانس زیادی ندارید.

ماینرها نه تنها باید هزینه‌های مربوط به تجهیزات‌گران قیمت لازم برای حل یک مسئله هش را در نظر بگیرند، بلکه باید میزان قابل توجه انرژی که هر یک از سکوهای استخراج برای فعالیت نیاز دارند را  نیز در نظر بگیرند. در مجموع، استخراج بیت کوین برای اکثر ماینرهایی که به صورت فردی فعالیت می‌کنند، سود چندانی ندارد. در همین راستا، سایت «کریپتو کامپیر» (CryptoCompare)یک ماشین محساباتی مفید ارائه می‌دهد که این امکان را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند، اعدادی مانند سرعت هش و هزینه برق خود را برای تخمین سود، هزینه‌ و مزایای استخراج برآورد کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

من مریم سیدان، کار خودم را از سال 92 به عنوان خبرنگار اقتصادی شروع کردم و الان محتوای تحلیلی- خبری در حوزه رمزارز تولید می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *