هولدرهای کوتاه مدت

افزایش فعالیت هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین و خروج فروشندگان

افزایش اخیر سطح فعالیت هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین را می‌توان به‌عنوان نشانه‌ای از خروج آخرین فروشندگان این دارایی از بازار دانست؛ به این معنی که دوره کاپیتولاسیون (فروش از روی ترس جهت جلوگیری از کاهش سود) بیت کوین به پایان رسیده و بازار آماده انباشت شده است.


آخرین گزارش از داده‌های درون‌شبکه‌ای (آن‌چین / On-Chain) توسط پلتفرم تحلیلی گلس‌نود (Glassnode) در روز دوشنبه نشان داد هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین از زمان سقوط پلتفرم ترا در ماه می (اردیبهشت) تا کنون، دارایی‌های خود را در مجموع تا 330,000 واحد بیت کوین افزایش داده‌اند. از این رو، این افزایش سطح فعالیت را می‌توان به‌عنوان نشانه‌ای برای بهبود بازار در نظر گرفت.


در بحبوحه فروش سنگین سرمایه‌گذاران بین ماه‌های می (اردیبهشت) تا ژوئن (تیر)، هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین موفق به خرید این دارایی در سطوح قیمتی پایین‌تر از 20,000 دلار شدند که آن‌ها را در یک موقعیت سودآور بسیار خوب قرار داد.


گزارش هفتگی گلس‌نود نشان می‌دهد از ماه می (اردیبهشت) تا کنون، فروش 200,000 واحد بیت کوین توسط هولدرهای بلندمدت بیت کوین و همچنین خروج سرمایه از صرافی‌ها، اصلی‌ترین عامل در افزایش سرمایه هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین بوده است.

مجموع تمام این موارد نشان از یک رویداد کاپیتولاسیون دارد و این که طی این رویداد، هولدرهای کوتاه‌مدت وارد بازار شده‌اند و سرمایه‌گذاری خود را در سطوح قیمتی پایینی انجام داده‌اند.


هولدرهای کوتاه‌مدت (STH) به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که موجودی بیت کوین خود را بیشتر از 154 روز حفظ نکرده‌اند و طبعاً به افرادی که بیشتر از این مدت به حفظ دارایی خود پرداخته‌اند، هولدر بلندمدت (LTH) گفته می‌شود.

تغییر فعالیت هولدرهای کوتاه مدت و بلندمدت
تغییر سطح فعالیت هولدرهای کوتاه مدت و بلندمدت بیت کوین – Glassnode

به‌طور معمول، هولدرهای کوتاه مدت خرید خود را در سقف‌های تاریخی (ATH) و یا نزدیک به آن‌ها انجام می‌دهند و در سطوحی بسیار پایین‌تر اقدام به فروش دارایی‌ها می‌کنند، به‌طوری که انباشت شدید از سوی این دسته از سرمایه‌گذاران عموماً با تشکیل سقف بازارها تلاقی زمانی پیدا می‌کند؛ اما در گزارش گلس‌نود آمد که خریداران از ماه می تا ژوئن یک واگرایی (Divergence) خلاف چنین روندی ایجاد کرده‌اند.


در ادامه توضیحات پیرامون این موضوع، گلس‌نود نوشت این رویدادها نشان‌دهنده انتقال کوین‌ها به خریداران جدید است که هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین هستند، با این تفاوت که در سطوح قیمتی پایین خرید کرده‌اند و برای نگهداری موجودی خود در یک موقعیت مالی سودآور قرار دارند.


گلس‌نود به تحلیل‌گران بازار پیشنهاد کرد جهت شناسایی تغییر بعدی در بازار، به میزان تعهد این هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین در حفظ دارایی‌هایشان توجه کنند.

کاپیتولاسیون چیست؟

کاپیتولاسیون (Capitulation) اصطلاحی در بازارهای مالی است که طبق آن، سرمایه‌گذاران با قطع امید خود از یک دارایی، به‌صورت گسترده اقدام به فروش آن می‌کنند.

منبع: CoinTelegraph

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *