تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین امروز 21 اسفند؛ سرنوشت BTC در دستان USDC و سیلیکون ولی

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت بیت کوین در روز شنبه شاهد 1.62 درصد رشد بود و توانست ضرر 0.88 درصدی روز جمعه را جبران کرده و به سطح 20,529 دلار برسد. با وجود این‌که رمزارز برتر بازار برای دومین بار از 14 ژانویه (24 دی) تاکنون به زیر 20,000 دلار کاهش داشت، روز گذشته موفق شد کاهش قیمت متوالی خود طی 5 روز اخیر را به پایان برساند.

پادکست تحلیل بیت کوین


در ادامه می‌توانید بررسی روند و تحلیل بیت کوین امروز را ملاحظه کنید:

تحلیل بیت کوین 02
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین – TradingView

بیت کوین در روز گذشته توانست تا سقف روزانه 20,789 دلاری رشد داشته باشد؛ اما در پی شکست اولین مقاومت مهم (R1) در سطح 20,525 دلار، تا کف 19,863 دلار کاهش قیمت داشت. با این وجود، BTC در نهایت موفق شد از نخستین سطح حمایتی جدی (S1) خود در 19,735 دلار فاصله بگیرد و روز را با قیمت 20,529 دلار به پایان برساند.


اما روز گذشته ترس‌ سرمایه‌گذاران از سیاست‌های احتمالی فدرال رزرو آمریکا جای خود را به اخبار جدید پیرامون بانک سیلیکون ولی (Silicon Valley) و از بین‌رفتن ثبات قیمتی استیبل کوین USDC داد. کمپانی سِرکِل (Circle)، صادرکننده استیبل کوین USDC، از برنامه خود جهت رسیدگی به بحران بانک سیلیکون ولی از طریق منابع مالی این کمپانی خبر داد، اما با این‌که این مسئله در جهت حمایت بازار ظاهر شد، قیمت USDC همچنان پیوند خود را با دلار از دست داده و در صبح امروز در سطح 0.9705 دلار قرار گرفت.


با این حال، اخبار پیرامون فروپاشی بانک سیلیکون ولی برای بازار رمزارزها پیامدهای مثبتی نخواهد داشت و سرمایه‌گذاران باید منتظر خبرهای جدید در روز دوشنبه باشند. فدرال رزرو ایالات متحده یک جلسه اضطراری برای روز دوشنبه ترتیب داده که ممکن است در آن امکان جبران خسارت بدهی‌های این بانک توسط نهادهای نظارتی مورد بررسی قرار گیرد. تا آن زمان، بازارهای مالی تحت فشار باقی خواهند ماند.

تحلیل بیت کوین 01
نمودار 1 روزه شاخص نزدک – TradingView


در رابطه با مهم‌ترین شاخص‌های بازار سهام، باید گفت که شاخص مرکب نزدک (Nasdaq Composite Index) روز جمعه شاهد 1.76 درصد کاهش بود و شاخص‌های داو جونز (Dow Jones) و اس‌اند‌پی 500 (S&P 500) نیز به‌ترتیب با 1.07 درصد و 1.45 درصد کاهش همراه بودند.


به این ترتیب، اخبار جدید در مورد بانک سیلیکون ولی و استیبل کوین USDC مهم‌ترین مسئله مورد توجه برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال خواهد بود. ناگفته نماند که در کنار این موارد، توجه به اخبار پیرامون صرافی بایننس، FTX و دادگاه ریپل با سازمان SEC نیز بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار خواهند بود.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل بیت کوین در وب‌سایت تحلیلی-خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، قیمت بیت کوین امروز با 0.48 درصد کاهش همراه بوده است و در ساعات اولیه روز، به سقف 20,562 دلار رسید و سپس تا کف 20,379 دلار پایین آمد. رمزارز BTC جهت هدف قراردادن نخستین سطح مقاومت مهم (R1) در 20,824 دلار، باید از نقطه پیوت (Pivot) در سطح 20,394 دلار فاصله بگیرد. عبور از سقف روز شنبه یعنی 20,789 دلار یک سیگنال صعودی برای قیمت BTC محسوب می‌شود. چنانچه اخبار مرتبط با بازار مثبت باشند، از این حرکت صعودی بیت کوین حمایت خواهد شد.

تحلیل بیت کوین 03
نمودار 1 ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


اگر بیت کوین بتواند این رالی صعودی را تشکیل دهد، احتمالاً دومین سطح مقاومتی مهم (R2) خود در 21,320 دلار و سپس مقاومت 21,500 دلاری را تست خواهد کرد. سومین مقاومت جدی (R3) بیت کوین در سطح 22,246 دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت بیت کوین در سناریوی نزولی

چنانچه قیمت بیت کوین با رسیدن به نقطه پیوت دچار کاهش شود، ممکن است این مسیر را تا نخستین حمایت مهم (S1) خود در سطح 19,998 دلار ادامه دهد. با این حال، بیت کوین برای جلوگیری از فروش دسته‌جمعی سرمایه‌گذاران، باید سطح 19,000 دلار را حفظ کند. دومین حمایت جدی (S2) بیت کوین در 19,468 دلار می‌تواند مانع از این اتفاق شود. سومین مقاومت مهم (S3) برای این رمزارز نیز در سطح 18,542 دلار وجود دارد.

تحلیل بیت کوین 04
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


بررسی نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین و میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) آن، سیگنال‌هایی نزولی را نشان می‌دهند. هم‌اکنون، بیت کوین پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه (50D EMA) قرار دارد و این اندیکاتور از میانگین متحرک نمایی 100 روزه (100D EMA) عقب‌نشینی کرده است. به همین ترتیب، این میانگین متحرک نیز از همتای 200 روزه (200D EMA) خود فاصله گرفته و برای بیت کوین سیگنال‌هایی نزولی را نمایش می‌دهند.


چنانچه قیمت بیت کوین از اولین مقاومت مهم (R1) خود در 20,924 دلار عبور کند، می‌تواند حرکت صعودی را تا مقاومت دوم (R2) در 21,319 دلار و سپس میانگین متحرک نمایی 50 روزه یعنی 21,402 دلار ادامه دهد. عبور از این میانگین متحرک یک سیگنال صعودی برای بیت کوین است و به همین ترتیب، عدم موفقیت در عبور از آن به منزله کاهش قیمت BTC خواهد بود.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت بیت کوین روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت
5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *