نهنگ های بیت کوین

نهنگ های بیت کوین و سرمایه گذاران مشغول خرید در کف 19 هزار دلاری

علی‌رغم سقوط بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال و بازگشت شدید به سطوح سال 2020، نهنگ های بیت کوین و دیگر سرمایه‌گذاران روزنه‌ای را برای افزودن به دارایی‌های خود پیدا کرده‌اند.


از زمان ثبت سقف تاریخی 69,000 دلاری در نوامبر 2021 (آبان 1400)، بیت کوین به نوعی یک سقوط آزاد را شروع کرد و بیش از 70 درصد از تمام رشد‌هایی که داشت را از دست داد و اکثر خریداران در فومو از سال 2020 به بعد، با ضررهای محقق‌ نشده (Unrealized Loss) روبرو شدند. البته به لطف افزایش محبوبیت و سطح پذیرش این دارایی، سرمایه‌گذاران به‌طور مداوم در حال خرید این رمزارز با تخفیف‌های قیمتی مختلف بوده‌اند تا از حرکت صعودی بعدی آن جا نمانند.


بر اساس داده‌های درون‌شبکه‌ای پلتفرم آماری گلس‌نود (Glassnode)، نهنگ های بیت کوین در بازار اسپات (کیف پول‌های حاوی بیش از 1000 واحد بیت کوین) با سرعت قابل توجهی مشغول انباشت این رمزارز بوده‌اند. این گروه از نهنگ های بیت کوین قابل مقایسه با دیگر سرمایه‌گذاران نیستند و می‌توانند با خریدهای بیشتر، شرایط بازار را دست‌خوش تغییرات کنند.

در مجموع، این نهادها به‌طور میانگین در هر ماه 140,000 واحد بیت کوین از صرافی‌ها خریداری کرده‌اند و اکنون مالک 8.69 میلیون واحد بیت کوین هستند که نزدیک به 45.6 درصد از عرضه در گردش بازار را شامل می‌شود.

حجم واریز و برداشت نهنگ ها از صرافی‌ها
میزان واریز و برداشت نهنگ‌های بیت کوین از صرافی‌ها

اما با این که کوسه‌های بازار (کیف پول‌های حاوی 500 تا 1000 واحد بیت کوین) نیز مشغول افزایش موجودی کیف پول‌های خود بوده‌اند، این روند را به‌طرز نگران‌کننده‌ای آرام پیش برده‌اند. طبق اظهارات چِک‌مِیت (Checkmate)، تحلیل‌گر ارشد پلتفرم گلس‌نود، سرمایه‌گذاری این افراد ارزش خالص بالایی دارد و ظاهراً سرمایه‌گذاران سازمانی هستند.

با توجه به مشکلات اخیر که بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال را متحول کرده است، به‌نظر می‌رسد سرمایه کوسه‌ها تحت‌الشعاع جریان اهرم‌زدایی و لیکویید شدن معاملات مارجین قرار گرفته است و ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از ضررهای بیشتر، فعالیت خود را در بازار کاهش دهند.

اما ظاهراً خرچنگ‌ها نیز (سرمایه‌گذاران دارای 0.1 تا 10 واحد بیت کوین)، سطح 20,000 دلار را برای سرمایه‌گذاری فرصتی مناسب دیده‌اند و به‌شدت در حال انباشت این رمزارز هستند؛ آماری که از سال 2017 تا کنون بی‌سابقه بوده است.


همچنین، میگوها (کیف پول‌های دارای 1 واحد یا کمتر بیت کوین) مشغول سرمایه‌گذاری این حراج بیت کوین هستند و ذره ذره در حال خرید این رمزارز بوده تا به رویای داشتن حداقل 1 واحد بیت کوین برسند. بر اساس گزارشات گلس‌نود، سرعت انباشت و افزایش سرمایه‌گذاری این گروه از ماه مارس 2020 (اسفند 1399) تا کنون بی‌سابقه بوده است.

طی شش ماه اخیر، میگوهای بازار در میانگین ماهیانه 36.75 هزار واحد بیت کوین که 0.2 درصد از کل عرضه در گردش است را به سرمایه خود افزوده و حالا در مجموع، مالک 1.12 میلیون واحد بیت کوین هستند.

بر اساس گزارشات قبلی نشریه زی‌کریپتو (ZyCrypto)، بخشی از جریان فروش کلی بیت کوین توسط ماینرها انجام شده که سعی داشتند با کاهش سوددهی در استخراج و افزایش هزینه‌های انرژی، اندوخته خود را به فروش برسانند.

تغییرات موجودی بیت کوین میگوها
تغییرات موجودی کیف پول میگوهای بیت کوین

طبق آمار گلس‌نود، ماینرها به‌طور کل مالک 65.2 هزار واحد بیت کوین هستند که 3 الی 4 هزار واحد از این رمزارز را به‌طور ماهانه در بازار فروخته‌اند. علاوه‌بر این‌ها، ماینرها به‌طور کل این ترس را دارند که در صورت ریزش بیشتر بیت کوین، ارزش دارایی‌های کسب‌شده آن‌ها بیش از پیش کمتر شود.

منبع: ZyCrypto

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *