قراردادهای هوشمند کاردانو

افزایش تعداد قراردادهای هوشمند کاردانو پس از هارد فورک وسیل

تعداد قراردادهای هوشمند کاردانو (Cardano /ADA) در اوایل ماه آگوست (اواسط مرداد ماه) به رکورد تاریخی 3000 عدد و اکنون این شبکه حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای / DeFi) پس از اجرای موفق هارد فورک وسیل (Vasil Hard Fork) در 22 سپتامبر (31 شهریور)، گویی قصد استراحت ندارد.


به بیان دقیق، در راستای پیاده‌سازی هارد فورک وسیل جهت بهبود سطح مقیاس‌پذیری شبکه، 100 اسکریپت (طرح برنامه‌نویسی / Script) جدید در پلتفرم پلوتوس (Plutus) تنها دوهفته پس از اجرای این به‌روزرسانی در این شبکه ایجاد شد. پلوتوس پلتفرم قراردادهای هوشمند در کاردانو است.


شمار قراردادهای هوشمند کاردانو در تاریخ 22 سپتامبر (31 شهریور)، روز اجرای هارد فورک، 3,292 قرارداد بود که این رقم در 6 اکتبر (14 مهر) به 3,392 رسید. به گزارش نشریه فین‌بولد (Finbold) و بر اساس آمارهای پلتفرم کاردانو بلاک چین اینسایتس (Cardano Blockchain Insights)، این ارقام نشان‌دهنده یک افزایش 100 عددی در قراردادهای هوشمند کاردانو طی دو هفته اخیر است.

نمودار تعداد قراردادهای هوشمند کاردانو
نمودار تعداد قراردادهای هوشمند کاردانو – Cardano Blockchain Insights

کاردانو پس از به‌روزرسانی آلونزو (Alonzo) در سپتامبر سال 2021 (شهریور 1400) قابلیت‌هایی نظیر قراردادهای هوشمند، ارتقای مقیاس‌پذیری و افزایش سرعت بلاک چین و امکان برنامه‌نویسی اپلیکیشن در بلاک چین را در کنار دیگر ویژگی‌ها به‌دست آورد. اکنون با پیاده‌سازی هارد فورک وسیل این قابلیت‌ها در شبکه ارتقا یافته‌اند.


اما علی‌رغم اجرای هاردفورک وسیل و افزایش قراردادهای هوشمند کاردانو، این شبکه در جذب سرمایه در فرآیند‌های سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) موفق ظاهر نشده است. در تاریخ 6 اکتبر (14 مهر)، ارزش کل قفل‌شده (TVL) در شبکه کاردانو برای اولین بار در سال 2022 پایین‌تر از 80 میلیون دلار رسید.


به‌طور دقیق، ارزش کل قفل‌شده در کاردانو به 76.66 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با سقف 326 میلیون دلاری در 24 مارس 2022 (4 فروردین) کاهشی به میزان 76.49 درصد را به‌ثبت رسانده است.

ADA جزء 10 دارایی برتر نهنگ‌ها

پلتفرم آماری وِیل‌اِستَتس (WhaleStats) پس از بررسی بزرگ‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال در شبکه‌های بایننس اسمارت چین (BSC)، اتریوم و چند بلاک چین دیگر در توییتر خود نوشت که رمزارز کاردانو (ADA) به یکی از 10 دارایی برتر خریداری‌شده توسط نهنگ‌ها تبدیل شده است.


هنگام نشر این خبر، بزرگ‌ترین نهنگ‌ها در شبکه BSC مالک 5,255,140 دلار ارز دیجیتال ADA هستند.


کاربران وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap) نیز قیمت کاردانو را تا آخر ماه میلادی جاری صعودی پیش‌بینی کرده‌اند و در مجموع این پیش‌بینی‌ها، قیمت ارز دیجیتال ADA را تا پایان ماه با 36 درصد رشد به میزان 0.587 دلار تخمین زده‌اند.


هم‌اکنون قیمت کاردانو نسبه به روز گذشته و هفته اخیر به‌ترتیب با 0.75 و 1.97 درصد کاهش همراه بوده است و در محدوده 0.428 دلار قرار دارد و ارزش بازار این رمزارز 14.6 میلیارد دلار برآورد شده است.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند مجموعه‌ای از کدهای برنامه‌نویسی بر بستر بلاک‌ چین است که تمامی دستورات تعیین‌شده را بدون نیاز به دخالت هرگونه عامل انسانی، به صورت خودکار و هوشمند اجرا می‌کند.

منابع: Finbold, U.Today

به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *