آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023

آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 و معرفی رمزارزهای آینده دار

دنیای کریپتو در سال 2022 به نوعی تمامی اتفاقات ممکن برای یک بازار مالی را تجربه کرد و به سرمایه‌گذاران ثابت کرد که پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 امری دشوار خواهد بود. آمار معاملات در پلتفرم‌های مختلف و صرافی ارز دیجیتال در سال 2022، نشان از کاهش شدید مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) کل بازار رمزارزها به بزرگی 60 درصد داشت. یعنی ارزش این بازار محبوب ریزشی از 2.2 تریلیون دلار به 797 میلیارد دلار را تجربه کرد. به همین ترتیب قیمت ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم که دو رمزارز برتر و رهبر بازار به‌شمار می‌آیند، به‌ترتیب 64 درصد و 67 درصد کاهش یافت.

قیمت بیت کوین و اتریوم
نمودار قیمت بیت کوین و اتریوم در یک سال اخیر

این تحولات موجب شد کاربران به ناچار سبد سرمایه خود را مجدداً تنظیم و اهداف خود را تغییر دهند و نتوانند دید مشخصی نسبت به آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 پیدا کنند. اما مسئله‌ای که ثابت‌شده به‌نظر می‌رسد این است که با بلوغ بیشتر این بازار و بازگشت اطمینان و اعتماد کاربران، تمایلات سرمایه‌گذاران رفته رفته مثبت‌تر می‌شود و تعجبی نیست که ریسک‌پذیری افراد در سال 2023 نسبت به سال‌های پیش زودتر به نمایش گذاشته شود.

پادکست آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023

از این رو، در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس قصد داریم نگاهی به آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 بیاندازیم و همچنین برخی از بهترین ارزهای دیجیتال در سال 2023 را به شما معرفی کنیم.

پیش بینی آینده قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2023

آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 01

اکنون پیش بینی آینده رمز ارزها در سال 2023 و انتخاب ارزهای دیجیتال آینده دار در سال 2023 ذهن اکثر سرمایه‌گذاران را به خود مشغول کرده‌اند. اما برای طرح یک برنامه جدید، ابتدا باید ریسک‌های موجود در آینده ارزهای دیجیتال در سال میلادی جاری را شناخت.

مطالب بیشتر: زمستان کریپتو؛ نابودی بیش از ۷۰ هزار میلیونر بیت کوین در سال ۲۰۲۲

اقتصاد کلان: سرمایه‌گذاران رمزارزها در سال 2023 باید از ریسک‌های مرتبط این بازار با نظام اقتصادی در سطح کلان به‌درستی آگاه باشند تا بتوانند به‌صورت صحیح پیش بینی قیمت ارز دیجیتال در سال 2023 را انجام دهند. جنگ بین اوکراین و روسیه منجر به ایجاد یک بحران انرژی با تحریم‌ها علیه کشور روسیه شد.

از طرفی دیگر، سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو ایالات متحده جهت مهار تورم همچنان ادامه دارند و بازارهای مالی را تحت فشار قرار می‌دهند. بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف جهت انجام این کار نرخ بهره (Interest Rate) را افزایش می‌دهند که فشاری منفی بر روی قیمت‌ها در بازارهای سهام و ارز دیجیتال اعمال می‌کند. به این ترتیب، این احتمال وجود دارد که در صورت افزایش تنش‌ها بین روسیه و اوکراین و بالا رفتن نرخ تورم و متعاقباً نرخ‌های بهره، آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 مشابه با سال گذشته شود.


مطالب بیشتر: نرخ بهره فدرال رزرو و تاثیر آن بر بازارهای مالی

نرخ بهره آمریکا
نرخ بهره آمریکا در 5 سال اخیر

همه‌گیری در دنیای کریپتو: پیامدهای سقوط اکوسیستم ترا (Terra) در می سال 2022 (اردیبهشت ماه) ممکن است همچنان گریبان‌گیر ارزهای دیجیتال در ماه‌های پیش رو باشد. فروپاشی صرافی FTX در نوامبر 2022 (آبان ماه) نیز باعث شد قیمت بیت کوین به یک کف جدید برسد و بازار ارزهای دیجیتال تا به امروز، همچنان درگیر آشفتگی‌های به‌وجود آمده در پی این اتفاقات باشد.

بسیاری از شرکت‌های کریپتویی ورشکستگی خود را اعلام کردند که ممکن است جهت پرداخت بدهی‌ها، دارایی‌های رمزارز خود را به فروش برسانند که این‌گونه رخدادها عموماً با فروش دسته‌جمعی از سوی سرمایه‌گذاران همراه می‌شود. به این ترتیب، این مسئله در پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 از اهمیت بالایی برخوردار است.


فشار قانون‌گذاری‌ها: ایالات متحده مدتی است که مشغول قانون‌گذاری و تنظیم بازار ارزهای دیجیتال است و با توجه به اتفاقات منفی سال 2022، احتمال افزایش سخت‌گیری‌ها بر این بازار در سطح جهان وجود دارد. لازم به ذکر است که تشکیل یک چهارچوب قانونی مشخص برای بازار ارزهای دیجیتال در بلندمدت مفید خواهد بود، چرا که باعث جذب سرمایه‌گذاران بزرگ و سازمان‌ها می‌شود.

البته در این بین، پروتکل‌ها و صرافی‌های متمرکز (DEX) و استیبل کوین‌ها (Stablecoin) ممکن است برای مدتی تحت فشار قرار گیرند. مثلاً اگر استیبل کوین‌های محبوب بازار نظیر تتر (USDT) یا یو اس دی کوین (USDC) مورد موشکافی نهادهای قانون‌گذار قرار گیرند، بازار ارزهای دیجیتال ممکن است اختلالاتی را تجربه کند.


فروش ماینرها: اگر همانند 2022 قیمت بیت کوین در سال 2023 نیز کاهش یابد، ماینرهای این رمزارز نیز دچار تنگناهای مالی می‌شوند. استخراج بیت کوین نیاز به سرمایه قابل توجهی دارد و کاهش قیمت بیت کوین موجب عدم فعالیت این کسب و کارها می‌شود. در نتیجه، ماینرها جهت پوشش مخارج مجبور به فروش بیت کوین های خود می‌شوند که متعاقباً کاهش قیمت بیت کوین را در پی خواهد داشت.

تراکم ماینرهای بیت کوین در جهان
تراکم ماینرهای بیت کوین در سطح جهان

کاپیتولاسیون (فروش دسته‌جمعی جهت جلوگیری از ضرر / Capitulation) ماینرها یکی از رویدادهای اصلی در بازارهای خرسی گذشته بوده است و می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر تشکیل کف برای بازار باشد. به این ترتیب، پیگیری وضعیت ماینرهای بیت کوین در پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 به شما کمک خواهد کرد.

مطالب بیشتر: استخراج بیت کوین چگونه است؟

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال در سال 2023

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳

همان‌طور که می‌دانید، پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 تا حد زیادی به عملکرد و قیمت بیت کوین بستگی دارد. در حال حاضر، رمزارز شماره یک بالاتر از 22,700 دلار در بازارها معامله می‌شود و برای نخستین بار در پنج ماه اخیر، در تاریخ 21 ژانویه (1 بهمن) از سطح مهم 23,000 دلار عبور کرد.

کارشناسان معتقدند که جلسه آتی فدرال رزرو آمریکا می‌تواند موفقیت و یا شکست بیت کوین در سال 2023 را تعیین کند و خریداران و فروشندگان همگی آماده کسب سود از این شرایط هستند. یکی از دلایل صعودی‌بودن پیش بینی قیمت ارز دیجیتال در سال 2023 توسط تحلیل‌گران، اجرای هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) در سال 2024 است. این رویداد عموماً یک عامل صعودی برای قیمت بیت کوین و متعاقباً آلت کوین‌ها محسوب می‌شود چرا که عرضه بیت کوین در بازارها کمتر می‌شود.


مطالب بیشتر: هاوینگ بیت کوین چیست؟

پیش بینی قیمت بیت کوین


علاوه‌بر هاوینگ، سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین یا همان نهنگ‌ها نیز مجدداً شروع به انباشت این رمزارز کرده‌اند. گزارش‌های آنچین (درون‌شبکه / On-Chain) حاکی از آنند که موجودی نهنگ‌های بیت کوین در حال افزایش بوده که این مسئله یکی از نشانه‌های بهبود در قیمت بیت کوین است.


اما در پیش بینی آینده و قیمت ارز دیجیتال در سال 2023، تحلیل‌گران و کارشناسانی نیز وجود دارند که دیدگاهی نزولی در رابطه با آینده ارزهای دیجیتال دارند و معتقدند که قیمت بیت کوین در آینده نزدیک کاهش پیدا می‌کند. طبق گفته این دسته از تحلیل‌گران، رشد اخیر قیمت بیت کوین یک تله گاوی (Bull Trap) بزرگ است.

مارک موبیوس، یکی از سرمایه‌گذاران کهنه‌کار در بازارهای مالی که سقوط بازارها در سال 2022 را پیش بینی کرده بود، معتقد است که قیمت بیت کوین در سال 2023 تا محدوده 10,000 دلار پایین می‌آید. مشابه با همین دیدگاه، متئو سیگال، مدیر بخش تحقیقات دارایی‌های دیجیتال در کمپانی ون‌اِک (VanEck)، پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2023 را 12,000 دلار عنوان کرد و دلیل آن را افزایش قیمت انرژی می‌داند.


در راستای پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023، کارشناسان معتقدند که افزایش نرخ بهره و تشدید سیاست‌های انقباضی مانع از رشدهای بزرگ برای بیت کوین و بازار رمزارزها می‌شوند. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران به‌دلیل سردرگمی در بازارها به خرید دارایی‌های پرریسک روی نمی‌آورند و هولدرهای فعلی بیت کوین نیز ممکن است دارایی‌های خود را بفروشند.


در هر صورت پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال در سال 2023 با دیدگاه‌های صعودی و نزولی مختلفی همراه است و تنها گذر زمان وضعیت بازارها را مشخص خواهد کرد. با همه این‌ها، بیت کوین به‌عنوان رهبر بازار رمزارزها تا کنون توانسته سرسختی خوبی در شرایط بد اقتصادی از خود نشان دهد و حامیان بسیار زیادی برای خود پیدا کرده است.

بهترین ارزهای دیجیتال در سال 2023

بهترین ارزهای دیجیتال تا سال 2023

مفهوم و هدف کلی در سرمایه‌گذاری حفظ پول و سرمایه است. با توجه به مواردی که تا به اینجا گفته شد، سرمایه‌گذاری مطمئن و بهترین ارزهای دیجیتال در سال 2023 پروژه‌های شناخته‌شده و برتر بازار هستند. اختصاص دادن بخشی از سبد سرمایه به بیت کوین، اتریوم و دیگر رمزارزهای برتر بازار اقدامی هوشمندانه و کم‌ریسک خواهد بود.


بلاک چین های لایه 1 و لایه 2: جهت انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال در سال 2023 و پخش‌کردن سبد سرمایه کریپتویی خود، می‌توانید به غیر از بیت کوین و اتریوم، به‌دنبال ارزهای دیجیتال بلاک چین‌های لایه یک (Layer-1) و لایه دو (Layer-2) باشید. با توجه به شرایط فعلی بازار، بهتر است در پروژه‌ها و بلاک چین‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که اصطلاحاً از سال 2022 جان سالم به در بردند.

از میان بلاک چین‌های لایه 1 برتر می‌توان به نام‌های سولانا (SOL)، آوالانچ (AVAX)، پولکادات (DOT)، کاردانو (ADA) و اپتوس (APT) اشاره کرد. شبکه‌های لایه 2 نظیر پالیگان (MATIC)، آربیتروم (Arbitrum)، آپتیمیزم (OP) و ایمیوتِبِل اکس (IMX) نیز از ارزهای دیجیتال آینده دار در سال 2023 محسوب می‌شوند. ناگفته نماند که پیش از انجام هر سرمایه‌گذاری، بهتر است معایب و مزایای هر پروژه را مورد بررسی قرار دهید و وایت‌پیپر (Whitepaper) مربوطه را مطالعه کنید.


مطالب بیشتر: آموزش بلاکچین : بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟


ایردراپ ها: بدون شک ایردراپ های (Airdrop) پروژه‌هایی مانند اتریوم نِیم سرویس (ENS)، ایپ کوین (APE) و اپتوس (APT) در سال 2022 را به‌خاطر دارید. فضای وب 3 همیشه مملو از پروژه‌های جدید و اغلب جذاب و شگفت‌انگیز است. پروژه‌های نوظهور برای نشان‌دادن قابلیت‌های خود به گروه بزرگی از کاربران نیاز دارند و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند با شرکت در ایردراپ این پروژه‌ها، سریع‌تر از بقیه افراد در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند و درصد سود خود را بالا ببرند.

پروژه‌های حوزه دیفای (امور مالی غیرمتمرکز / DeFi) در بلاک چین اتریوم در سال 2022 ایردراپ‌های بسیار زیادی داشتند و احتمالاً این رویه در سال 2023 نیز ادامه خواهد داشت و پروژه‌های جدید زیادی را شاهد خواهیم بود.


مطالب بیشتر: ایردراپ چیست؟


تکرار تاریخ: در دوره قبلی بازار، پروژه‌های زیادی رشدهای تصاعدی داشتند که می‌توان با شناخت زمینه فعالیت آن‌ها، در پروژه‌های مشابه سرمایه‌گذاری کرد. دامین‌های ENS در سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کردند و با افزایش محبوبیت سرویس‌های غیرمتمرکز ارائه‌دهنده دامین، می‌توان پروژه‌های فعال در این زمینه را شناسایی و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

یکی دیگر از این حوزه‌ها دیفای بود. توکن‌های گیم‌فای (GameFi) و متاورس (Metaverse) نیز رشدهای قابل توجهی را تجربه کردند و این حوزه‌ها می‌توانند در ماه‌ها و سال‌های آینده شگفتی‌ساز واقع شوند.

از دیگر پروژه‌های موفق می‌توان میم کوین‌ها (Memecoin) را نام برد. یکی از شناخته‌شده ترین پروژه‌ها بین این دسته از ارزهای دیجیتال دوج کوین (DOGE) است که همچنان ایلان ماسک را به‌عنوان حامی خود دارد. اما سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها به تحقیقاتی کامل نیاز دارد.

قیمت دوج کوین
قیمت دوج کوین در سال 2022


به‌طور کل نمی‌توان گفت که سرمایه‌گذاری در رمزارزها و پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 یک فرمول خاص دارد که بتوان از آن استفاده کرد. رویکرد کلی شما باید خرید در کف و فروش در سقف‌های قیمتی باشد و اکنون در آغاز سال 2023، قیمت ارزهای دیجیتال در محدوده خوبی برای خرید قرار دارند.

به‌علاوه، بهتر است بدانید حضور در بازار و آگاهی بیشتر در مورد جوانب مختلف بازار رویکرد بهتری نسبت به پیدا کردن زمان مناسب برای خرید است. هر چه یک سرمایه‌گذار بیشتر در بازار فعالیت داشته باشد و اصول پایه را رعایت کند، بازده بیشتری برای سرمایه خود رقم خواهد زد.

در این پست از صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس سعی داشتیم یک دیدگاه کلی به شما در مورد آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023 ارائه دهیم. اگر در رابطه با موارد فوق پیشنهاد و یا سوالی داشتید، خواهشمندیم با ثبت نظر خود با ما در میان بگذارید.

سوالات شما در مورد آینده ارزهای دیجیتال در سال 2023

بهترین ارزهای دیجیتال تا سال 2025 کدام‌اند؟

بدون شک پروژه‌های برتر بازار انتخاب مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود و به احتمال فراوان بیت کوین، اتریوم، کاردانو و لایت کوین از بهترین ارزهای دیجیتال تا سال 2025 هستند.

جدیدترین پیش بینی ارزهای دیجیتال چیست؟

شما می‌توانید با مراجعه به چند سایت پیش بینی ارز دیجیتال اطلاعات بیشتری در مورد آینده قیمت رمزارزها پیدا کنید.

پیش بینی ارز دیجیتال در هفته آینده چگونه است؟

بلاگ او ام پی فینکس به‌صورت روزانه تحلیل رمزارزهای برتر را به شما ارائه می‌دهد و در روزهای دوشنبه هر هفته می‌توانید واچ لیست ارزهای دیجیتال را برای تحلیل میان‌مدت مطالعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *