استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال

در حال حاضر، استخراج ارزهای دیجیتال به یکی از پرطرفدارترین روش‌های کسب درآمد تبدیل شده است و افراد زیادی به این کار روی آورده‌اند. اما در این میان افرادی هستند که به تازگی وارد دنیای ارز دیجیتال و کریپتوکارنسی شده‌اند و هم‌چنان اطلاعات چندانی از آن‌که «استخراج ارز دیجیتال چیست؟» ندارند.

برخی از این افراد در ابتدا سردرگم می‌شوند و نمی‌دانند که کار خود را چگونه آغاز کنند. تمامی افرادی که برای استخراج ارزهای دیجیتال وارد این بازار می‌شوند، باید اطلاعات کامل و دقیقی از انواع ارزهای دیجیتال و روش‌های استخراج آن داشته‌باشند تا بتوانند مناسب‌ترین ارزها را با بهترین روش موجود، استخراج کنند.

البته درنظر داشته باشید که استخراج ارزهای دیجیتال به روش‌های مختلف انجام می‌شود و اگر به فراگرفتن این روش‌ها و آموزش‌ها علاقه دارید، تا انتها ما را همراهی کنید.

استخراج ارزهای دیجیتال به چه معنا است؟

استخراج ارزهای دیجیتال به چه معنا است؟
استخراج ارزهای دیجیتال به چه معنا است؟

بسیاری از افراد، استخراج کردن را تنها معادل استخراج فیزیکی از معادن و کارهایی از این قبیل می‌دانند و ممکن است تصوری از موارد دیگر نداشته باشند. البته اگر شما یک معدن فلز گران‌بها را تصور کنید که در آن کار استخراج را انجام می‌دهند نیز تصور خطایی نداشته‌اید.

لازم به ذکر است که کار در این معادن و استخراج از آن به شکلی فیزیکی انجام می‌شوند و استخراجی که در این مقاله به آن می‌پردازیم نیز همین مفهوم و رفتار مشابه را دارد با این تفاوت که امری فیزیکی در آن رخ نمی‌دهد.

در این روش استخراج به جای کار فیزیکی و حفر کردن، از کامپیوترها استفاده می‌کنند. به این صورت که کامپیوترها با محاسبه‌های دقیق و هوشمندانه‌ی یک‌سری از معادله‌ها، ارزهای دیجیتال استخراج می‌کنند. اصطلاح استخراج ارزهای دیجیتال همان مفهوم تولید ارز دیجیتال را دارد.

برای استخراج ارزهای دیجیتال باید معادله‌ها و رمزهای پیچیده‌ای رمزنگاری شوند. به خاطر داشته باشید که اگر قصد دارید ارز دیجیتال بیشتری استخراج کنید، این معادله‌ها و محاسبه‌های ریاضی، سخت‌تر می‌شوند و در نهایت نیاز به دستگاه‌های پرقدرت‌تری احساس می‌شود.

روش های استخراج ارزهای دیجیتال

روش های استخراج ارزهای دیجیتال
روش های استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال که امروزه بسیار سروصدا به‌پا کرده است شیوه‌های گوناگونی دارد. ماینینگ و استخراج این ارزها به چهار روش عمده انجام می‌شوند:

  • استخراج ارزهای دیجیتال از طریق پردازنده یا CPU

در این روش از استخراج ارزهای دیجیتال، پردازنده‌های کامپیوتری دخیل‌اند و به عنوان ابزاری اصلی برای استخراج به شمار می‌روند. استخراج ارزدیجیتال با لپ‌تاپ و کامپیوتر انجام می‌شود اما به CPU یا پردازنده‌ی قوی نیاز دارد.

کامپیوترهای شخصی و خانگی هر یک CPU متفاوتی دارند اما اگر برای استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرند؛ باید CPU بسیار قدرتمندی داشته باشند تا به سرعت و به راحتی امکان این کار را فراهم کنند. استخراج ارزدیجیتال با کامپیوتر که یکی از روش‌های استخراج به شمار می‌رود، به استخراج ارز دیجیتال از طریق CPU نیز معروف است.

لازم به ذکر است که استفاده از این روش در زمان حال، منسوخ شده است و کمتر افرادی از این روش برای استخراج ارزهای دیجیتال بهره می‌برند. یکی از دلایل مهمی که استفاده از این روش را دچار رکود کرده است، کندی سرعت استخراج ارزهای دیجیتال است. افراد با استفاده از این روش، برای مدتی طولانی درآمدی ندارند، پس روش مقرون به صرفه‌ای نیز به‌نظر نمی‌رسد.

با این اوصاف اگر تعدادی از افراد هم‌چنان از این روش برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، به دلیل آسان بودن این روش است که بسیاری از افراد تازه‌وارد به دنیای کریپتوکارنسی را به خود جذب می‌کند. افرادی که قصد دارند هر چه سریع‌تر کار خود را آغاز کنند، می‌توانند از CPU برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنند اما بازدهی قابل‌توجهی ندارد.

  • استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیک یا GPU

یکی از روش‌های معروف در دنیای کریپتوکارنسی و استخراج ارزهای دیجیتال، استخراج به وسیله‌ی کارت گرافیک است که بیشتر با نام استخراج GPU در دنیای ارز دیجیتال شناخته می‌شود.

برای استخراج ارزدیجیتال با کارت گرافیک، باید سیستم پردازنده‌ی گرافیکی مناسبی برای این کار در اختیار داشته باشید. استخراج به این روش به‌طور معمول، رایج‌ترین شیوه برای استخراج آلت‌کوین‌ها (ارزهای دیجیتال غیر از بیت‌ کوین) به شمار می‌رود.

قوی‌ترین کارت‌ گرافیک‌ها برای استخراج ارزدیجیتال با کارت گرافیک، Nvidia 2080 و Radeon VII از شرکت AMD است. این کارت‌ گرافیک‌ها به اندازه‌ای پرقدرت‌اند که می‌توانند محاسبه‌های دشوار و پیچیده‌ی ارزهای دیجیتال را انجام دهند. این روش با توجه به آن‌که هزینه‌های زیادی را شامل می‌شود، اما در مقایسه با روش‌های استخراج ارزهای دیجیتال با CPU سوددهی بهتر و سریع‌تری دارد.

استخراج ارزهای دیجیتال اتریوم، اتریوم کلاسیک، مونرو، لایت‌کوین، بیت‌ کوین گلد، گرین، زیکش، دوج‌کوین و الکترونیوم با استفاده از کارت گرافیک امکان‌پذیر است.

  • استخراج ارزهای دیجیتال به روش استخراج ابری یا Cloud Mining

استخراج ابری یا کلود ماینینگ، یکی از معروف‌ترین شیوه‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این روش از استخراج که به عنوان روشی مقرون به‌صرفه و بدون زحمت شناخته می‌شود، به این صورت است که همه افراد می‌توانند بدون دانش یا تجهیزات مخصوص به استخراج، ارزهای دیجیتال استخراج کنند.

همان‌گونه که از نام این شیوه استخراج برمی‌آید، کلود ماینینگ بر یک فضای ابری صورت می‌گیرد؛ یعنی در این روش نیازی به تجهیزات و دانش فنی خاصی ندارید و این امور را به شرکت‌ها یا فارم‌ (مزارع استخراج ارز دیجیتال) می‌سپارید. البته در کنار تمام مزایایی که دارد باید به این نکته اشاره کرد که علاوه بر نداشتن کنترل روی کار و درآمد کم، کلاه‌برداری در این زمینه بسیار زیاد است.

استخراج ابری از طریق سه روش انجام می‌شود:

استخراج ابری ارزهای دیجیتال
استخراج ابری ارزهای دیجیتال
استخراج میزبانی (Hosted mining)در این روش، شما از فارم‌های استخراج ارز دیجیتال، دستگاهی را اجاره می‌کنید و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوید. البته توجه داشته باشید که هزینه‌ی برق و نگهداری از دستگاه، از درآمد ارزی شما کم می‌شود سپس باقی‌مانده‌ی آن به کیف پول دیجیتال شما واریز می‌شود.
استخراج میزبانی مجازی (Virtual hosted mining)در این شیوه از استخراج ابری، شما می‌توانید بدون اجاره کردن دستگاه، پلن یا سرور هاست مجازی خود را با توجه به قیمت موردنظر اجاره و نرم‌افزارهای ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال را روی آن نصب کنید.
قدرت هَش اجاره‌ای (Leased hashing power)با استفاده از این روش، می‌توانید قدرت هش موردنظر خود را از فارم استخراج ارز دیجیتال اجاره کنید و به همان اندازه از سود کلی فارم بهره ببرید. قدرت هش اجاره‌ای به وسیله‌ی فارم‌ها ارائه داده می‌شود و شما متناسب با هش‌ریتی که اجاره کرده‌اید هزینه‌ی تعمیرات، خنک‌سازی و برق را پرداخت می‌کنید.
  • استخراج ارزهای دیجیتال با ای‌سیک‌‌ها یا ASIC

ای‌سیک‌ها تراشه‌های مخصوصی برای استخراج ارزهای دیجیتال‌اند که به دلیل کم‌مصرف‌تر بودن، سرعت بالا در پردازش و حل معادلات رمزارزها، نسبت به CPU و GPU پیشی گرفته‌اند. اما این نکته را نیز باید درنظر داشت که در بازه زمانی یک‌ساله، مدل‌های جدیدتری از ای‌سیک‌ها به بازار عرضه می‌شوند و مدل‌های قدیمی‌تر آن‌ها از رده خارج می‌شوند.

لازم به ذکر است که ای‌سیک‌ها به دلیل مزایای بهتر و بیشتر نسبت به سایر روش‌های استخراج، قیمت بالاتری نیز دارند اما در مقابل، سرعت تراکنش آن‌ها بالاتر است که در نهایت منجر به درآمد بیشتر می‌شود. پس نمی‌توان قیمت بالا را از معایب آن به شمار آورد.
این تراشه‌ها به دلیل الگوریتم خاصی که دارند، تنها یک ارز دیجیتال را تولید می‌کنند، بنابراین پیش از آغاز کار باید نوع ارز دیجیتال برای استخراج مشخص شود.

بهترین روش استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

بهترین روش استخراج ارزهای دیجیتال
بهترین روش استخراج ارزهای دیجیتال
  • هر یک از روش‌های یادشده، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و نمی‌توان نظری مشابه را به همه‌ی روش‌های موجود تعمیم داد. به عنوان مثال اگر جزییات و سرعت کار برای شما اهمیت نداشته باشد، استخراج ارز از طریق CPU پیشنهاد می‌شود، زیرا روش آسانی است.
  • ممکن است شما قصد داشته باشید تا ریگ مخصوص به خود را استخراج کنید که در این صورت، استخراج به روش GPU برای شما مناسب است.
  • در صورتی که مسئله‌ی هزینه‌ها برای شما مطرح نیست و در انتخاب شما تاثیر نمی‌گذارد می‌توانید از تراشه‌ی قدرتمند و گران‌قیمت ای‌سیک برای استخراج ارز دیجیتال بهره ببرید.
  • در این میان اگر هیچ‌یک از شیوه‌های بالا برای شما گزینه‌ی مناسبی نباشند، شما می‌توانید استخراج ابری را انتخاب کنید و بدون دردسر از این روش کسب درآمد کنید.
    کدام ارزها برای استخراج مناسب‌‌اند؟

یکی از پرسش‌هایی که در دنیای کریپتوکارنسی با آن روبه‌رو می‌شویم این است که کدام‌یک از ارزها برای استخراج مناسب‌اند؟ در حقیقت می‌توان گفت که این پرسشی نیست که پاسخی ثابت داشته باشد؛ زیرا ممکن است گاهی ارزی دیجیتال در بازار عرضه شود که ناشناخته باشد اما به مرور توجه افراد را به خود جلب کند و افراد زیادی آن را خریداری کنند، در این شرایط این ارز به یک ارز گران‌قیمت و معروف تبدیل می‌شود.

برای دانستن این نکته که کدام‌یک از ارزهای دیجیتال برای استخراج مناسب‌اند، باید اطلاعات دقیق و جامعی از این بازار و دنیای ارز دیجیتال داشته باشید. اما در حال حاضر با توجه به شواهد و آمارها ارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم و دَش، بسیار خرید و فروش می‌شوند و نسبت به دیگر ارزها محبوبیت بیشتری دارند.

جمع‌بندی

ورود به دنیای کریپتوکارنسی و ارز دیجیتال، بی‌شک یکی از هیجان‌انگیزترین امور دنیای مجازی است که با استقبال گسترده‌ای در سطوح بین‌المللی روبه‌رو شده است. اما برای فعالیت در این بازار باید آموزش‌های لازم را فراگرفته باشید تا بتوانید به راحتی از آن کسب درآمد کنید.

با توجه به مطالب ذکر شده، دانستید که راه‌های متفاوتی برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارند که در این بخش با پرطرفدارترین راه‌های آن آشنا شدید. در این هنگام می‌توانید با آگاهی و اطلاعات کاملی که در این زمینه به دست آورده‌اید، بهترین و مناسب‌ترین راه را برای استخراج ارزهای دیجیتال انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که برای استخراج ارزهای دیجیتال باید ارز موردنظر خود را انتخاب و تمامی امور خود را بر پایه‌ی آن بنا کنید. سپس کیف پول امن و مطمئنی برای خود ایجاد کنید تا بتوانید از خدمات دنیای کریپتوکارنسی بهره‌مند شوید.

منابع: freemanlaw, investopedia

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.