ارز دیجیتال چیست و چگونه استخراج می‌شود

ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای جامع ارز دیجیتال

امروزه، بسیاری از افراد برای حفظ سرمایه‌ی خود به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای ارز دیجیتال هستند. به همین دلیل، آموزش ارز دیجیتال بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته‌است و افراد بسیاری به فراگیری آن روی‌آورده‌اند؛ زیرا ورود به این بازار، بدون‌شک، نیازمند آموزش‌های تخصصی در این زمینه است.

فراگیری آموزش ارز دیجیتال در مرحله نخست شما را با اصطلاحات این بازار آشنا می‌کند و به شما می‌آموزد که چگونه نبض بازار را به دست بیاورید. این آموزش‌ها کمک می‌کنند تا افراد با آگاهی کامل در دنیای ارزهای دیجیتال قدم بگذارند و ضررهای جبران‌ناپذیری را متحمل نشوند.

آموزش ارز دیجیتال، مجموعه‌ای از اطلاعات جامع و کامل است که شما را برای یک سرمایه‌گذاری امن و مطمئن در دنیای بی‌انتهای ارزها آماده می‌کند. شاید در نگاه نخست، سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال کار ساده‌ای به نظر برسد که به مهارت چندانی نیاز ندارد، اما به خاطر داشته باشید که عدم اطلاعات کافی در این زمینه می‌تواند به راحتی و به‌ سرعت، سرمایه‌ی شما را در معرض نابودی قرار می‌دهد.

آموزش ارز دیجیتال در همین زمینه به شما کمک می‌کند و اگر مطابق آن پیش بروید می‌توانید به نتیجه‌های رضایت‌بخشی برسید. این آموش‌ها شامل آشنایی شما با اصطلاحات رایج در این بازار، کسب درآمد از ارز دیجیتال و خرید و فروش آن می‌شود.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی در واقع نوعی پول دیجیتال می‌باشد که به کمک علم رمزنگاری به وجود آمده است. اگر تا حدودی با ارز دیجیتال آشنا شده باشید حتما کلمه بلاکچین هم به گوشتان خورده است. خاصیتی که باعث می‌شود برخی از ارزهای دیجیتال از بلاکچین استفاده کنند، غیر قابل کنترل بودن آن است. در واقع هیچ سازمان یا نهادی توانایی تغییر دادن آن را ندارد و همه چیز کاملا شفاف و واضح است.

ارز دیجیتال چیست

اصطلاحات رایج در بازار ارز دیجیتال

بنا بر آن‌چه که یاد شد، نخستین قدم در آموزش ارز دیجیتال، فراگیری اصطلاحات رایج در این بازار است. هنگامی که وارد دنیای ارز دیجیتال می‌شوید، باید درک درست و دقیقی از واژه‌های مختص این بازار داشته باشید تا بتوانید به راحتی در این بازار فعالیت کنید. برخی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اصطلاحات به شرح زیر است:

رمز ارزارز دیجیتال
ماینراستخراج‌ کننده
بیت‌کویناولین ارز دیجیتال
BTCمخفف واژه‌ی بیت‌ کوین
ICOعرضه‌ی اولیه ارز دیجیتال
بازار گاویبازار صعودی ارز دیجیتال
شت‌ کوینارز دیجیتال بدون هدف
مارکت کپارزش بازار ارز دیجیتال
بلاکچینشبکه‌ی ساختار ارز دیجیتال
بازار خرسیبازار نزولی ارز دیجیتال
کوینسکه مخصوص معرف ارز دیجیتال
ارز فیاتجایگزین اسکناس و پول واقعی
آلت‌کویناصطلاح برخی از ارزهای دیجیتال
دستگاه ماینینگدستگاه استخراج ارز دیجیتال
توکنسکه‌ی برخی از رمز ارزهای فاقد بلاکچین
نهنگسرمایه‌ گذاران بسیار بزرگ بازار ارز دیجیتال
معاملات اسپاتمعامله‌ های مستقیم ارز دیجیتال
کیف پول دیجیتالمحل نگه‌داری ارزهای دیجیتال
فورکارزهای دیجیتال انشعابی از رمز ارزهای دیگر
ماینینگتولید ارز دیجیتال با فعالیت‌های کامپیوتری
تتراستیبل کوین دلار آمریکا با حدود قیمت یک دلار
کریپتوکارنسیاصطلاح انگلیسی برای معرفی ارز دیجیتال
صرافی ارز دیجیتالصرافی مخصوص خرید و فروش ارز دیجیتال
استیبل کوینارزهای دیجیتال بر پایه‌ی ارزهای واقعی با قیمت یکسان
معاملات فیوچرزخرید و فروش ارزدیجیتال با چندین برابر سرمایه اولیه
وایت پیپرسندی در قالب PDF به همراه مشخصات درج‌شده از ارز دیجیتال
هولدخریداران ارز دیجیتال که آن‌ها را در بازه زمانی بلندمدت نگه‌داری می‌کنند.
غیرمتمرکزثبت نشدن اطلاعات شرکت‌ها و سازمان‌ها و قرار گرفتن در دسترس عموم
استخر استخراجمحیط نرم‌افزاری دستگاه‌های ماینینگ برای حل معادلات ارزهای دیجیتال
پامپ و دامپسیر صعودی و نزولی زیاد ارزهای دیجیتال در بازه زمانی یک روزه یا چند ساعته به وسیله نهنگ‌ها

برای استفاده از ارزهای دیجیتال، شما باید یک کیف پول دیجیتال نیز در اختیار داشته باشید. این کیف پول‌ها می‌توانند به طور اختصاصی روی دسکتاب و موبایل نصب شوند یا می‌توانند به صورت کیف پول کاغذی و سخت‌افزاری در دسترس شما قرار بگیرند.

اگر کیف پول دیجیتال، قابلیت‌هایی مانند پشتیبانی از کلید خصوصی، ورود دو مرحله‌ای، پین‌کد، تیم توسعه‌دهنده‌ی معتبر و کاربری راحت داشته باشد و روی سیستم عامل‌های مختلف نصب شود، یک کیف پول دیجیتال امن به شمار می‌رود.

بلاک چین چیست؟

حال می‌خواهیم با تعریف کوتاهی از بلاک چین آشنا شویم. این سیستم تقریبا همزمان با پیدایش بیت کوین معرفی شد. بلاک چین وظیفه ثبت کردن اطلاعات و گزارش‌ها را دارد. همان‌طور که گفتیم همه چیز در این سیستم کاملا شفاف است و اطلاعات ثبت شده در آن برای همه اعضا قابل مشاهده می‌باشد. این گونه هیچ راهی برای اعمال تغییرات و دستکاری اطلاعات و یا حتی هک کردن آن باقی نمی‌ماند.

ارز دیجیتال چگونه به وجود آمده است؟

به عقیده بسیاری از افراد اولین ارز دیجیتال شناخته شده حقیقی، بیت کوین است. پیش از این تلاش‌های زیادی برای دستیابی به یک ارز رمزنگار صورت گرفته بود و در نهایت در سال 2009 اولین بیت کوین‌ها استخراج شدند. اما چه چیزی باعث شد که نظر افراد به این سکه‌ها جلب شود؟

می‌توان گفت که همین شفافیت و قابل بررسی بودن این سیستم، نظرها را به خود جلب کرده است. اینکه نیاز نیست برای استفاده از سرمایه خود و یا جابه‌جا کردن آن به دنبال شخص ثالث مورد اعتماد بگردید. بسیاری از افراد با اعتماد کردن به سازمان یا افراد اشتباه سرمایه خود را از دست داده‌اند. بیت کوین برای اولین بار این مشکل را حل کرده بود. با گذر زمان و ایجاد ارزهای دیجیتال دیگر، کاربردهای دیگری از آن‌ها نیز معرفی شدند.

برای مثال اتریوم زمینه توسعه دادن برنامه‌های متفاوتی را فراهم کرد که قابلیت اجرا کردن قراردادهای هوشمند را دارند. ریپل نیز با تمرکز بر روی عملکرد بانک‌ها و دیگر نهادهای مالی سعی کرد که محصولات مالی غیرمتمرکز ساخته و ارتباطات میان بانک‌ها را ارزان‌تر و با سرعت بیشتری پیش ببرد.

ارز دیجیتال چیست

نکاتی درباره ارز دیجیتال

ارز دیجیتال رشته‌ای رمزگذاری شده از داده‌ها و یا به اصطلاح هش‌ها است که موجودیت واحدی ارزی را مشخص می‌کند. این ارزها که توسط کدهای برنامه نویسی خلق شده‌اند این ویژگی را دارند که به طور مستقیم و تحت نظر خودتان به صورت اینترنتی به یک فرد دیگر ارسال گردند. همان طور که گفته شد، لازم نیست که برای انتقال آن به یک شخص سوم اعتماد کنید و پولتان را به بانک‌ها و دیگر نهادها بسپارید. بیشتر ارزهای دیجیتال از بلاکچین‌های عمومی که در آن‌ها امکان مشاهده همه تراکنش‌های انجام شده برای همه افراد حاضر در شبکه و خارج آن وجود دارد، استفاده می‌کنند. فرآیند ایجاد برخی از این رمزارزها همانند بیت کوین توسط ماینینگ انجام شده و برخی دیگر به صورت سکه‌های از پیش استخراج شده در شبکه موجود هستند.

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال که باعث جذب افراد زیادی شده این است که در بازه‌های زمانی مختلف و هر چه بیشتر رو به جلو می‌رویم ارزش بیشتری پیدا می‌کنند. این تفاوت بزرگ آن با پولی است که توسط بانک مرکزی اعتبار داده می‌شود. همان‌طور که شاهد هستیم ارزش این پول‌‌های انتقالی روز به روز کمتر می‌شود. اما دلیل آن چیست؟ با توجه به استقبال روز افزون افراد از این ارزها، اعتبار آن‌ها هر روز بیشتر شده و استخراج آن سخت‌تر می‌شود. البته تصور اینکه ممکن است روزی به هر دلیلی اینترنت به طور کلی مختل شود و ارزش این ارزهای دیجیتال از بین برود کمی ترسناک و در عین حال دور از ذهن است.

ارزهای دیجیتال برای خرید کالا ساخته نشده‌اند و در واقع چنین خاصیتی ندارند. آن‌ها را تنها در شبکه می‌توان نگهداری کرد و به صورت فیزیکی قابل دسترسی نیستند. این شبکه به طور کامل از بانک‌های مرکزی مستقل است و ارزش آن توسط بانک‌ها مشخص نمی‌شود.

کار با هش‌ها

هر بلاک شناخته شده در بلاکچین می‌تواند به پیدایش نشان ارز دیجیتال کمک کند. با انجام هر تراکنش، بلاکی جدید ایجاد می‌شود که به بلاکچین می‌پیوندد و رشته‌ای بلند از آن را می‌سازد. این کار توسط نیروی انسانی صورت نمی‌گیرد؛ چرا که نیاز به عملکردی دقیق و قابل کنترل است که بتوان به راحتی به آن اعتماد کرد. خطای انسانی در این شبکه قابل پذیرش نیست و به همین دلیل کامپیوترهای استخراج کننده این وظیفه را به عهده می‌گیرند.

حتما بخوانید: تابع هش و هشینگ چیست؟

نحوه کار رمزارزها چگونه است؟

مدل‌های متفاوتی برای اجرای فرآیند تراکنش‌ها وجود دارد. این وظیفه بلاکچین‌ است که تعیین کند شرکت کنندگان شبکه، روش درستی را برای تایید تراکنش‌ها انتخاب کرده‌اند یا نه. یکی از مدل‌های اجرای تراکنش‌ها، مدل اثبات کار است که بیت کوین از آن استفاده می‌کند. در این روش استخراج کننده‌ها یا به اصطلاح ماینرها فرآیند تراکنش را تایید می‌نمایند.

ارز دیجیتال چگونه استخراج می‌شود؟

استخراج ارزهای دیجیتال یکی از روش­‌هایی است که هر فردی تمایل دارد آن را امتحان کند. همان­‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم، تصورات نادرست و عدم وجود دانش کافی در حوزه ارزهای دیجیتال باعث شده که هر شخص تازه واردی احساس حرفه‌ای بودن در این زمینه را داشته باشد. بنابراین لازم است در این بخش به یکی از مهم‌­ترین ابعاد ارزهای دیجیتال، یعنی استخراج رمزارزها بپردازیم.

استخراج ارزهای دیجیتال به این معنی است که در قبال انجام برخی از فعالیت­­‌ها می­‌توانید مقدار مشخصی رمزارز دریافت کنید. از آن­جا که ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد یا دولتی نظارت و کنترل نمی‌شوند، برای انجام تراکنش­‌ها، نیاز به تایید کاربران دارند. به افرادی که وظیفه تایید تراکنش‌­های ارزهای دیجیتال را برعهده دارند ماینر گفته می­‌شود. ماینرها در قبال تایید هر تراکنش مقدار مشخصی پاداش دریافت می­‌کنند. این پاداش­ها همان ارزهای دیجیتال هستند.

برای صحت انجام فرایند تراکنش‌ها لازم است که بلاک‌ها به موقع پردازش شوند. مسئولیت پردازش صحیح داده‌ها با کامپیوتر است. ماینرها برای کمک به پردازش و استخراج ارز، کامپیوتر خود را به کار می‌گیرند. پس از این که بلاکی به صور کامل ماین شد، یک درصد مشخص از کارمزد تراکنش به عنوان پاداش به ماینر داده می‌شود. با تایید هر تراکنش، استخراج صورت می‌گیرد و کوین جدیدی تولید می‌شود.

یکی از اصلی­‌ترین دستاوردهای استخراج ارزهای دیجیتال، حفظ امنیت شبکه بلاکچین است. حال که به صورت مختصر با مفهوم و چگونگی استخراج رمزارزها آشنا شدید، باید بدانید که برای درآمدزایی به‌­وسیله استخراج به تجهیزات مختلفی نیاز دارید. یک یا چند دستگاه ماینینگ، برق فشار قوی، کیف پول متصل به دستگاه، سیستم خنک کننده و اینترنت پرسرعت از جمله مهم­‌ترین تجهیزات ضروری برای استخراج ارزهای دیجیتال محسوب می‌­شوند. همچنین دانش کافی و آشنایی کامل از دیگر ضروریات مربوط به استخراج رمزارزها هستند؛ بدون شک در صورت عدم شناخت کافی نسبت به این حوزه، متحمل ضررهای جبران‌­ناپذیری خواهید شد.

استخراج ارزهای دیجیتال

مراحل اجرای فرآیند تراکنش‌ها

ابتدا درخواست مربوط به تراکنش به شبکه فرستاده می‌شود. سپس تراکنش ارسال شده به شبکه‌ای همتا به همتا (P2P) از نودها مخابره می‌شود. این شبکه همتا به همتا وظیفه سنجیدن اعتبار تراکنش را از نودها به عهده دارد. الگوریتم‌های مشخصی برای سنجش اعتبار کاربران وجود دارد. پس از اینکه تراکنش تایید شد بلاک دائمی جدیدی در بلاکچین فعلی ایجاد شده و روی دفتر کل توزیع شده و به همراه تراکنش‌های دیگر ثبت می‌شود. در این مرحله، فرایند انجام تراکنش به پایان می‌رسد. این تراکنش‌ها می‌توانند شامل ارزهای دیجیتال، قراردادها، سوابق و هر اطلاعات دیگری باشند.

وظیفه نظارت بر این شبکه‌ها و حفظ امنیت آن‌ها بر عهده نودها می‌باشد. اگر بخواهیم به صورت مختصر و کلی مفهوم نود را بیان کنیم باید گفت که نودها به مشارکت‌کنندگانی که در شبکه یک کوین وجود دارند گفته می‌شود. انواع مختلفی از نودها وجود دارد که همه آن‌ها دارای ویژگی‌های یکسان می‌باشند. برای متصل شدن به نودها و میزبانی کردن آن باید به سخت‌افزار خاصی دسترسی داشته باشید.

تفاوت‌های ارز دیجیتال با پول‌های معمول چیست؟

حالا تقریبا می‌دانید که ارز دیجیتال چیست و چگونه استخراج می شود. می‌خواهیم در ادامه به بررسی تفاوت آن با پول معمولی بپردازیم. به طور کلی ویژگی‌های زیادی وجود دارند که باعث شده است این وجه تمایز ارز دیجیتال و پول معمولی پررنگ‌تر شود. چیزی که باید بدانید این است که ویژگی‌های همه ارزهای دیجیتال کاملا یکسان نیستند و موارد گفته شده می‌تواند مختص به یک مورد خاص باشد.

برگشت‌ناپذیر بودن تراکنش ها

یکی از این تفاوت‌ها، غیر قابل برگشت بودن ارزهای دیجیتال است. درواقع شما با به پایان رساندن مراحل تراکنش، دیگر قادر به برگرداندن ارز خود نیستید. تنها راهی که برای برگشت ارز شما وجود دارد این است که گیرنده مایل به انجام دوباره تراکنش باشد. اما در بانک‌ها با انجام یک تراکنش اشتباه و پس از آن پیگیری تراکنش از راه قانونی می‌توانید پول خود را دوباره به حسابتان برگردانید. اگر چه این سیستم کاملا غیرمتمرکز است اما باید حسابی روی تراکنش‌های خود حساس باشید.

ناشناس بودن هویت

تفاوت بعدی ارزهای دیجیتال ناشناس بودن آن‌ها می‌باشد. در حساب‌های بانکی معمول با داشتن شماره کارت یا هر اطلاعات کوچک دیگری می‌توان به راحتی صاحب حساب را شناسایی کرد. اما در مورد این ارزها کار به همین سادگی نیست. در واقع آدرس کیف پول شما در این شبکه از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده و عبارت نهایی قابل شناسایی نیست. البته این امر غیرممکن نیست و با تحلیل و بررسی‌های دقیق می‌توان به تاریخچه تراکنش‌ها دست پیدا کرد و در نهایت به هویت شخصی فرد رسید. این فرایند، کار ساده‌ای نیست و حتی راه‌هایی برای ایجاد هویت کاملا ناشناس و داشتن حریم شخصی وجود دارند. ارزهای دیجیتال زی‌کش، مونرو و گرین از این نمونه‌های ناشناس می‌باشند.

انجام تراکنش به وسعت جهان در کمترین زمان

تفاوت سوم رمزارزها امکان انتقال ارز تنها در چند دقیقه می‌باشد. مورد اول جهانی بودن این اتفاق است و مورد دوم سرعت بی‌نظیر آن نسبت به تراکنش‌های مالی در بانک‌های عادی می‌باشد. این بی حد و مرز بودن انتقالات باعث می‌شود افراد زیادی نیاز خود را از طریق این ارزها برآورده کنند.

امنیت بسیار بالا

اگر تاکنون متوجه شده باشید ارز دیجیتال چیست و چگونه استخراج می شود، پس می‌دانید که امنیت در این شبکه از اهمیت زیادی برخوردار است. هش پاور معیاری برای بررسی عملکرد دستگاه‌های ماینر می‌باشد. در مبادله‌های درون شبکه‌ای، هر فرد یک هش ریت به اشتراک گذاشته و از این طریق امنیت کافی را تامین می‌کند. افراد می‌توانند از طریق سیستم رمزنگار، کنترل ارز خود را به طور کامل در اختیار بگیرند و هرگونه دسترسی دیگر را محدود کنند.

غیرانحصاری بودن

هر فردی می‌تواند بدون دریافت مجوز از سازمان‌های دیگر، تاریخچه تراکنش ها را دانلود کرده و شروع به انتقال ارز کند؛ چراکه ارزهای دیجیتال انحصاری نیستند و استفاده از آن‌ها به خود فرد بستگی دارد.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

خرید و فروش ارز دیجیتال یا ترید کردن

یکی دیگر از روش­‌های پرطرفدار درخصوص درآمدزایی از ارزهای دیجیتال، خریدوفروش رمزارزها یا مبادلات ارزهای دیجیتال است. خرید ارز در پایین‌­ترین قیمت و فروش آن در قیمت­‌های بالا، لذتی است که بسیاری از افراد به­‌دنبال آن هستند و با این عمل احساس پیروزی می‌کنند. OMPFinex یکی از جاهایی است که می‌توانید در آن به خرید آنی ارز دیجیتال بپردازید.

شاید بتوان گفت که جدا از بحث سوددهی بالای این روش، همین احساس پیروزی موجب علاقه­‌مندی بسیاری از افراد به این روش شده است. در این روش باید ارزهای مورد نظر خود را در پایین­ترین قیمت ممکن خریداری کرد. سپس با توجه به اوضاع بازار، پس از گذشت زمان مشخصی و با تحلیل نمودارهای قیمتی، آن را در بالاترین قیمت به فروش رساند. نوسانی بودن ارزهای دیجیتال موجب اختلاف قیمت­ بسیاری در خریدوفروش رمزارزها شده است. حاصل این اختلاف قیمت‌­ها سود زیادی است که نصیب تریدرها می‌­شود.

 البته باید گفت فرآیند معامله­‌گری در ارزهای دیجیتال به این سادگی­ هم نیست. باید حتما قبل از ورود به دنیای خریدوفروش ارزهای دیجیتال، با چگونگی تحلیل و نحوه برنامه­‌ریزی درباره خریدوفروش، آشنایی کافی داشته باشید.

اگر شما هم به این حوزه علاقه‌مند هستید، حتما مقاله زیر را در مورد نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال مطالعه کنید.

حتما بخوانید: آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال از صفر تا صد

انواع ارزهای دیجیتال

رمزارزها به دو دسته آلت کوین و توکن‌ها تقسیم می‌شوند. البته بیت کوین در هیچ یک از این دسته‌ها قرار نمی‌گیرد. در واقع کوین‌ها بلاکچین‌های مختص به خود را دارند که برخی از آن‌ها مانند لایت کوین با اصلاح کدهای اولیه بیت کوین به وجود آمده‌اند. قسمتی دیگر از کوین‌ها مانند ریپل نیز از کدهای بیت کوین استفاده نکرده‌اند و بیشتر بر روی دیگر کاربردهای ارز دیجیتال تمرکز کرده‌اند.

توکن‌ها، بلاکچین اختصاصی ندارند و اجرای تراکنش‌ آن‌ها بر پایه بلاکچین اصلی می‌باشد. درواقع توکن‌ها کاربردهای دیگری دارند و نمی‌توان فقط به عنوان یک ارز دیجیتال به آن‌ها نگاه کرد.

شما در مقاله پایین می‌توانید با انواع ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

عوامل موثر در گسترش یک ارز دیجیتال چیست؟

در یک دهه اخیر، میزان گرایش افراد به ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافته است و کاربران بسیاری به دنبال سرمایه‌­گذاری در حوزه دیجیتال هستند. عوامل زیادی در گسترش ارزهای دیجیتال نقش داشته‌­اند که در ادامه به اصلی‌­ترین آن­ها اشاره می‌کنیم:

  • سوددهی بالا در کنار نوسانات گسترده
  • قابلیت انجام معاملات جهانی
  • قابلیت سرمایه‌گذاری با کمترین میزان دارایی
  • کارمزد تراکنش بسیار پایین
  • سرعت تراکنش بسیار بالا
  • سهولت در جابه‌جایی و انجام مبادلات
  • عدم محدودیت زمانی و مکانی
  • عدم وابستگی به سازمان­‌های دولتی
  • و …

معروف‌ترین ارزهای دیجیتال

از زمان ایجاد ارزهای دیجیتال تاکنون برخی از این ارزها جایگاهی مناسب در جدول با ارزش‌ترین‌ها کسب کرده‌اند؛ البته بیشتر ارزها از میان بیش از دو هزار و دویست ارز رها شده‌اند. در ادامه ارزشمندترین ارزهای جدول را معرفی می‌کنیم.

بیت کوین (Bitcoin)

در سال 1998 “وی دای” در فهرست ایمیل سایفرپانک‌ها، بیت کوین را به عنوان اولین ارز سری که در آن زمان به عنوان نوعی پول جدید برای کنترل تولید و تراکنش‌های آن از رمزنگاری استفاده می‌شود، معرفی کرد. پس از آن در سال 2009 “ساتوشی ناکاموتو” مشخصات بیت کوین اولیه را در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده نشر داد. می‌توان گفت که بیت کوین همچنان قدیمی‌ترین و معروف‌ترین ارز رمزنگاری شده است.

بیت کوین

ریپل (Ripple)

ریپل بیشتر به عنوان یک پلتفرم شناخته می‌شود. شبکه‌ی پرداخت دیجیتال آن مورد توجه عده زیادی قرار گرفته است. این شبکه با هدف انجام تراکنش‌ها به صورت ارزان و سریع به وجود آمده است. ریپل برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال نام برده شده از ماینرها برای تایید معاملاتش استفاده نمی‌کند. تایید معاملات توسط یک مکانیزم اجماع از دسته‌ای از سرورها انجام می‌شود. کوین این پلتفرم (XRP) نام دارد.

اتریوم (ethereum)

اتریوم نسل دوم ارزهای رمزنگار می‌باشد که با ایده‌های نو معرفی شد. هدف آن هوشمندسازی فرآیندها و فضاسازی مناسب برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز است. این ارز در سال 2015 و توسط “ویتالیک بوترین” معرفی شد. از این پلتفرم برای ساخت توکن نیز استفاده می‌شود.

اتریوم

لایت کوین (Litecoin)

چارلی لی در سال 2011 لایت کوین را با هدف تکمیل بیت کوین و اصلاح بعضی از مشکلات آن مانند مدت زمان تراکنش راه‌اندازی کرد. می‌توان گفت که این ارز زمان تاییدیه بلاک‌ها را از 10 دقیقه به 2.5 دقیقه کاهش داد. نتیجه آن انجام تراکنش بیشتر در مدت زمان کمتر بود.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

این ارز نیز در سال 2017  با هدف اصلاح برخی مشکلات بیت کوین عرضه شد. تفاوت این دو کریپتوکارنسی در اندازه بلاک‌ها و ارزش آن‌هاست. اندازه بلاک بزرگتر بیت کوین کش موجب انتقالات سریع‌تر و در عین حال ارزان‌تر می‌شود. اما همان طور که گفته شد بیت کوین ارزشمندترین ارز رمزنگار است.

کاردانو

ساختار کاردانو براساس رویکرد پژوهش‌محور ایجاد شده است و الگوریتم اجماع آن بر پایه اثبات سهم است و اوروبوس نام دارد. چارلز هاسکینسون یکی از بنیان­گذاران اتریوم به دلیل اختلاف نظر با دیگر بنیان­گذاران پروژه اتریوم، از ادامه همکاری با این پروژه صرف­ نظر کرد و به خلق کاردانو کمک نمود.

پژوهش‌محور بودن کاردانو و پشتوانه قوی سازندگان آن باعث شده است که این رمزارز از جایگاه بسیار خوبی در میان ارزهای دیجیتال برخوردار شود. هرچند برخی از افراد معتقدند کاردانو باعث حذف اتریوم می­‌شود؛ چراکه امکاناتی فراتر از آن را ارائه می­‌دهد. کاردانو امیدوار است که طبق یک سازوکار عملیاتی، فرایندهای مالی را در سطح جهانی عهده­‌دار شود.

استلار

استلار به‌­منظور برقراری ارتباط میان موسسات مالی و با هدف انجام تراکنش­‌های حجیم طراحی و ساخته شده است. در گذشته انجام تراکنش­‌های حجیم میان شرکت‌­های سرمایه‌­گذاری چندین روز طول می­‌کشید و هزینه بالایی هم داشت؛ اما امروزه این تراکنش‌­ها را می­‌توان با حداقل هزینه و در کمترین زمان انجام داد.

اگرچه استلار بلاکچینی مخصوص موسسات و شرکت­‌ها است، اما به دلیل متن‌باز بودن، هر شخصی امکان دسترسی به آن را دارد. راه‌­اندازی استلار اولین ­بار توسط جد مک­کیلب که یکی از توسعه‌­دهندگان پروتکل ریپل است انجام شد. او پس از ترک پروژه ریپل، نسبت به راه‌­اندازی پروژه استلار اقدام نمود.

مونرو

مونرو یکی از ارزهای خصوصی و غیرقابل ردیابی است که امنیت بسیار بالایی دارد. این رمزارز اولین­ بار در سال 2014 به بازار عرضه شد و پس از گذشت زمان اندکی توانست از جایگاه بالایی نزد کاربران حوزه دیجیتال برخوردار شود. این ارز براساس قابلیت مقیاس‌­پذیری و تمرکززدایی راه‌­اندازی شده است و به کمک تکنیکی خاص به­‌نام امضاهای حلقوی، میزان حریم شخصی افراد را به­‌طرز چشمگیری بالا می‌­برد. در ژانویه سال 2018، ارزش بازار مونرو معادل 8/2 میلیارد اعلام شده است.

دوج کوین

سوددهی بالای دوج کوین در سال 2021 باعث شهرت جهانی این رمزارز شده است؛ به­‌طوری که برخی از افراد بر این باورند که شهرت دوج کوین با بیت کوین برابر است. با توجه به رشد 13 هزار درصدی دوج کوین در چند ماه، میزان گرایش کاربران ارزهای دیجیتال نسبت به این ارز، به طرز چشمگیری افزایش یافته است. ایلان ماسک، رئیس تسلا نیز یکی از اصلی‌­ترین حامیان دوج کوین است. قیمت فعلی این رمزارز نسبت به روزهای اوجش فاصله بسیار زیادی گرفته است.

ترون

رمزارز ترون اولین­ بار در سپتامبر 2017 به بازار عرضه شد. در ابتدا ارز دیجیتال ترون به صورت آزمایشی بر روی شبکه بلاک چین اتریوم بارگذاری شد؛ سپس با راه‌­اندازی شبکه ترون در ژوئن 2018 روی شبکه اصلی خود راه‌­اندازی و اجرا شد. ترون را می‌­توان به‌­عنوان یکی از بزرگترین سیستم‌­عامل‌­های نامتمرکز دانست که هدف آن ایجاد یک شبکه جهانی اشتراک­‌گذاری مطالب رایگان در حوزه سرگرمی است. به‌­عبارتی دیگر ترون از تکنولوژی بلاکچین به­‌عنوان بستری برای توسعه بازار جهانی استفاده می­‌کند.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال، مکانی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که وظیفه به‌هم­رسانی خریداران و فروشندگان ارزهای مجازی را به ­عهده دارد. به‌­عبارتی دیگر صرافی ارز دیجیتال، بستری است که در آن کاربران حوزه دیجیتال می­‌توانند رمزارزهای خود را با سایر ارزهای دیجیتال معامله کنند. صرافی ارز دیجیتال می­‌تواند یک سایت و یا یک اپلیکیشن قابل نصب بر روی موبایل باشد.

قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال در یک صرافی با صرافی دیگر متفاوت است و این تفاوت براساس عرضه و تقاضای کاربران تعریف می‌شود. هر چه میزان خرید یک رمزارز در صرافی بیشتر باشد، آن ارز با افزایش قیمت روبه‌رو می‌شود؛ از طرفی افزایش رقابت برای فروش یک ارز دیجیتال از قیمت آن می­کاهد. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب یک صرافی، به میزان تقاضای آن صرافی توجه داشته باشید.

حتما بخوانید: بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان چیست؟

انواع صرافی ارزهای دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال

خوب است حالا که می‌دانیم صرافی ارز دیجیتال چیست، به انواع آن نیز اشاره کنیم تا با توجه به کاربری هر یک از آن‌ها بهترین صرافی را برای انجام معاملات خود انتخاب کنیم.

صرافی متمرکز

ممکن است این سوال در ذهن بسیاری از افراد به ­وجود آمده باشد که ارزهای دیجیتال با ماهیت غیرمتمرکز بودن، چرا باید در یک مکان متمرکز نگهداری شوند؟ از آن‌جا که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و امکان مدیریت و نظارت بر آن­ها وجود ندارد، وجود یک واسط بی‌طرف در معامله‌ها، امنیت صرافی را تا حد زیادی افزایش می‌­دهد. درواقع عملکرد صرافی‌­های متمرکز شباهت بسیار زیادی به عملکرد بانک­‌ها دارد. همان­‌طور که بانک­‌ها به‌­منظور حفظ امنیت ایجاد شده‌­اند، صرافی­های متمرکز نیز با هدف نظارت بر دارایی‌­های افرد، باعث تضمین امنیت این سرمایه­‌ها می‌­شوند.

کارگزاری ارز دیجیتال ompfinex، یک نمونه از صرافی‌های متمرکز ایرانی است. ompfinex با افتخار اولین پلتفرمی است که امکان ترید آزمایشی را برای کاربران خود فراهم نموده است.

صرافی غیر متمرکز

گسترش دنیای ارزهای دیجیتال باعث ورود سرمایه‌­های زیادی به بازار رمزارزها شده است؛ به­‌طوری که تعداد سرمایه­‌گذاران حوزه دیجیتال روزبه­‌روز در حال افزایش است. از آن­جا که هک کردن صرافی­‌های متمرکز، کار زیاد دشواری نیست، تعداد هکرها در این حوزه نسبت به گذشته کمی افزایش یافته است؛ بنابراین بروز این مشکل را می‌­توان یکی از اصلی­‌ترین دلایل ایجاد صرافی‌­های غیرمتمرکز دانست.

صرافی­‌های غیرمتمرکز، هیچ قانونی برای نظارت و مدیریت کاربران ندارند و احراز هویت افراد در آن­ها اختیاری است. همچنین هیچ کلید خصوصی و یا رمزی را در سرور مرکزی نگهداری نمی‌­کنند؛ از همین­ رو این صرافی­‌ها در مقایسه با صرافی­‌های متمرکز از مقاومت بالاتری در مقابل هکرها برخوردار هستند. البته ساختار این صرافی­‌ها با مشکلاتی نظیر عدم امکان ردیابی مواجه است و امنیت نسبتا پایینی نیز دارند.

برای مطالعه بیشتر در مورد صرافی‌های غیر متمرکز، مقاله زیر را مطالعه کنید:

حتما بخوانید: صرافی غیرمتمرکز(dex) چیست؟ + معرفی بهترین صرافی غیرمتمرکز

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال، ابزاری است که با هدف ذخیره و نگهداری رمزارزها به­‌کارگرفته می‌­شود. کیف پول­‌های ارز دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند و بسته به نوع ارز و نیاز کاربران انتخاب می­‌شوند. در ساختار بیشتر کیف پول­‌های ارز دیجیتال از دو کلید خصوصی و عمومی استفاده شده است که امنیت کیف پول را تضمین می­‌کنند. کلید خصوصی یا همان رمز عبور جهت حفاظت و ایمنی کیف پول استفاده می­‌شود و کلید عمومی همان آدرس کیف پول است.

حفاظت از کلید خصوصی ضروری است؛ چراکه در صورت فاش شدن اطلاعات آن شما باید قید سرمایه خود را بزنید. درواقع دسترسی به کلید خصوصی به منزله دسترسی به موجودی حساب شما خواهد بود. این در حالی است که آدرس کلید عمومی می‌­تواند در اختیار تمامی کاربران شبکه قرار بگیرد بدون آن­که امنیت کیف پول شما را به خطر بیندازد.

حتما بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

با وجود اینکه ارزهای دیجیتال هنوز نوپا محسوب می‌شوند و با نوسانات روزانه زیادی درگیر هستند اما هر روزه طرفداران زیادی را به خود جذب می‌کنند. مهمترین دلایل جذابیت آن‌ها دسترسی ساده و قابل کنترل بودن توسط هر فرد و بدون نیاز به واسطه می‌باشد. فراموش نکنید که برای انجام تراکنش با استفاده از این ارزها پیش از هر چیزی لازم است شناخت کافی از آن داشته باشید و بدانید که ارز دیجیتال چیست و چگونه استخراج می شود.

به­‌دنبال گسترش ارزهای دیجیتال، صرافی­‌های آنلاین بسیاری فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده‌­اند؛ که برخی از آن­ها با پشتیبانی از ارزهای ناآشنا و کلاهبردار سبب آسیب به کاربران و نابودی سرمایه آن­ها شده‌­اند. انتخاب یک صرافی به­ منظور انجام تراکنش­‌های مالی، امری مهم و ضروری است. در این مطلب در رابطه با اینکه ارز دیجیتال چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ و صرافی‌های ارزهای دیجیتال صحبت کردیم. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و ویژگی‌های بیان شده، بهترین صرافی ارز دیجیتال را انتخاب کنید. OMPfinex یک صرافی آنلاین ارزی است و با برخورداری از کادری حرفه­ای در زمینه ارزهای دیجیتال، آماده خدمت­رسانی به شما عزیزان است.

منابع:

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *