تحلیل اتریوم

تحلیل اتریوم و بررسی روند قیمت؛ امروز 22 اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت اتریوم در روز یکشنبه 7.28 درصد رشد داشت که در ادامه صعود 3.63 درصدی روز شنبه اتفاق افتاد و بزرگترین آلت‌کوین بازار توانست روز خود را در سطح 1,592 دلار به پایان برساند. اتریوم با وجود کاهش به زیر سطح 1,500 دلار، موفق شد برای نخستین بار از سوم مارس (12 اسفند) تاکنون به مرز 1,600 دلار برسد.

پادکست تحلیل اتریوم


در ادامه می‌توانید بررسی روند و تحلیل اتریوم امروز را ملاحظه کنید:

تحلیل اتریوم 03
نمودار 1 روزه قیمت اتریوم – TradingView


اتریوم پس از طی یک دوره خنثی (Range) در صبح روز گذشته، پیش از ادامه حرکت صعودی به کف 1,460 دلار رسید. رمزارز ETH با فاصله‌گرفتن از اولین حمایت مهم (S1) در سطح 1,434 دلار، توانست در ساعات پایانی روز تا سقف 1,612 دلار رشد داشته باشد. این رمزارز در ابتدا اولین مقاومت مهم (R1) خود در 1,516 دلار و سپس دومین سطح مقاومت جدی (R2) در 1,549 دلار را پشت سر گذاشت و تا پایان روز به سطح 1,592 دلار رسید.


اتریوم روز ساکتی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کند و خبری از ارتقای شانگهای (Shanghai Upgrade) که به تعویق افتاده نیست و به نظر می‌رسد تمایلات سرمایه‌گذاران بدون تغییر باقی مانده است. نبود خبر جدید در روز اول هفته میلادی، مسیر خاصی را برای اتریوم و کل بازار ارزهای دیجیتال مشخص نکرد و اخبار روز گذشته پیرامون بانک سیلیکون ولی (Silicon Valley) و سیگنِچِر (Signature Bank)، منجر به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های پرریسک شد.


نهادهای نظارتی اعلام کردند که مشتریان این بانک‌ها می‌توانند در روز جاری به سپرده‌های خود دسترسی داشته باشند و فدرال رزرو نیز برای موسسات سپرده‌گذاری وام‌های ویژه یک ساله در نظر گرفت. حفاظت از دارایی مشتریان بانک‌ها برای بازار ارزهای دیجیتال مسئله بسیار مهمی بود و استیبل کوین USDC در واکنش به این خبر توانست به سطح 0.99 دلار بازگردد.


در این بحبوحه، اجرای شبکه گوئرلی (Goerli) تحت شبکه آزمایشی (Testnet) در روز سه‌شنبه می‌تواند توجه سرمایه‌گذاران را به اتریوم جلب کند.

تحلیل اتریوم 01
حجم ورود سرمایه به سپرده‌گذاری اتریوم – CryptoQuant

بر اساس آمار پلتفرم تحلیل‌گر کریپتوکوانت (CryptoQuant)، حجم ورود سرمایه به سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) اتریوم در روز یکشنبه 16,384 واحد ETH برآورد شده است. با وجود رشد این آمار نسبت به 10,560 واحد ETH در روز جمعه، ورود سرمایه به سپرده‌گذاری‌های اتریوم با سقف 198,560 واحدی سال 2023، همچنان فاصله زیادی دارد. کاهش شدید این سپرده‌گذاری‌ها برای قیمت اتریوم عاملی منفی است و ظاهراً تاخیر در اجرای ارتقای شانگهای منجر به کاهش بیشتر سپرده‌گذاری به زیر سطح 20,000 واحد اتریوم شده است.


خبرهای جدید پیرامون حمایت نهادهای نظارتی آمریکا از بانک‌ها به رشد قیمت‌ها در بازار کمک خواهد کرد. به‌علاوه، جلوگیری از سرایت بحران بانک‌های سیلورگیت (Silvergate)، سیلیکون ولی و سیگنچر نیز تقاضا برای دارایی‌های پرریسک را بیشتر خواهد کرد.

تحلیل اتریوم 02
همبستگی شاخص مرکب نزدک با قیمت اتریوم – TradingView


اثر فروپاشی بانک سیلیکون ولی در شاخص مرکب نزدک (Nasdaq Composite Index) نیز بیشتر از اتریوم و به‌طور کل رمزارزها بوده است. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران باید توجه ویژه‌ای به اخبار جدید به‌ویژه فعالیت‌ها و صحبت‌های نهادهای نظارتی داشته باشند. در این بین، به‌روزرسانی‌های خبری پیرامون صرافی‌های بایننس و FTX و همچنین دادگاه ریپل (XRP) و سازمان SEC نیز می‌توانند در بازار تاثیر به‌سزایی داشته باشند.

تحلیل اتریوم با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل اتریوم در وب‌سایت تحلیلی-خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، قیمت اتریوم هنگام نشر این تحلیل با 0.65 درصد رشد به 1,603 دلار رسیده است.

این رمزارز پیش از رسیدن به سقف 1,637 دلار، ابتدا به کف روزانه خود در سطح 1,587 دلار کاهش داشت. اتریوم برای رسیدن به اولین مقاومت مهم (R1) در سطح 1,649 دلار، باید از نقطه پیوت (Pivot) در 1,555 دلار فاصله بگیرد. عبور از سقف 1,637 دلار یک سیگنال صعودی برای قیمت اتریوم خواهد بود که البته، اخبار مثبت در مورد ارتقای شانگهای و کل بازار رمزارزها در حمایت از این شکست صعودی حائز اهمیت هستند.

تحلیل اتریوم 04
نمودار 1 ساعته قیمت اتریوم – Tradingview


چنانچه این شکست صعودی تشکیل شود، احتمالاً قیمت اتریوم تا مقاومت جدی دوم (R2) در 1,707 دلار رشد داشته باشد. سطح مقاومتی مهم سوم (R3) برای این رمزارز در سطح 1,859 دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت اتریوم در سناریوی نزولی

در صورتی که قیمت اتریوم با رسیدن به نقطه پیوت دچار کاهش شود، این احتمال وجود خواهد داشت که قیمت، مسیر خود را تا نخستین سطح حمایتی (S1) مهم در 1,497 دلار ادامه دهد. اتریوم برای جلوگیری از فروش دسته‌جمعی سرمایه‌گذاران باید سطح 1,450 دلار و دومین حمایت مهم (S2) در 1,403 دلار را حفظ کند. سومین سطح حمایتی مهم (S3) برای اتریوم 1,251 دلار محاسبه شده است.

تحلیل اتریوم 05
نمودار 4 ساعته قیمت اتریوم – TradingView


بررسی نمودار 4 ساعته قیمت اتریوم و میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) آن، نشان از سیگنال‌های صعودی دارند. قیمت ETH موفق به عبور از میانگین متحرک نمایی 200 روزه (200D EMA) خود در 1,568 دلار شد. میانگین متحرک نمایی 50 روزه (50D EMA) فاصله خود با همتای 100 روزه (100D EMA) را کم کرده است و به همین ترتیب، این اندیکاتور در حال نزدیک‌شدن به میانگین متحرک نمایی 200 روزه است که مجموعاً برای قیمت اتریوم سیگنال‌هایی صعودی محسوب می‌شوند.


حفظ میانگین متحرک نمایی 200 روزه یعنی سطح 1,568 دلار، از شکست صعودی از مقاومت اول (R1) در 1,649 دلار حمایت خواهد کرد و هدف قیمت را مقاومت مهم دوم (R2) یعنی 1,707 دلار قرار خواهد داد. اما کاهش قیمت و عبور از میانگین متحرک‌های نمایی 100 و 50 روزه به‌ترتیب در سطوح 1,552 دلار و 1,521 دلار، حرکت به‌سمت اولین حمایت جدی در 1,497 دلار را در پی خواهد داشت. به‌طور کل، کاهش قیمت و عبور از میانگین متحرک نمایی 50 روزه، یک سیگنال نزولی برای اتریوم به‌شمار می‌آید.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت اتریوم روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *