تحلیل اتریوم

تحلیل اتریوم و بررسی روند قیمت؛ امروز 27 اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت اتریوم روز جمعه موفق به ثبت 6.98 درصد رشد شد و این مسیر را در پی افزایش 1.21 درصدی قیمت در روز پنچشنبه ادامه داد و در پایان روز به سطح 1,794 دلار رسید. نکته مهم این‌جا است که قیمت اتریوم برای نخستین بار از آگوست 2022 (شهریور ماه) تاکنون، توانست مجدد به سطح 1,800 دلار برسد.

پادکست تحلیل اتریوم


در ادامه می‌توانید بررسی روند و تحلیل اتریوم امروز را ملاحظه کنید:

تحلیل اتریوم در نمودار 1 روزه
نمودار 1 روزه قیمت اتریوم – TradingView


اتریوم به‌جز جلسه توسعه‌دهندگان هسته بلاک چین (ACDE) و اعلام تاریخ اجرای ارتقای شاپلا (Shapella Upgrade) در 12 آوریل (23 فروردین)، خبر جدیدی را برای کاربران خود نداشته است و به نظر می‌رسد جامعه این رمزارز نیز از به تعویق‌افتادن ارتقای شاپلا ناامید نشده‌اند.

لازم به ذکر است پس از اجرای این ارتقا، سرمایه‌گذارانی که تحت شبکه بیکن (Beacon Chain) در دسامبر 2020 (آذر 1399) اقدام به استیک (Stake) یا سپرده‌گذاری ETH کرده‌اند، قادر به برداشت سرمایه خود خواهند بود. به‌طور کل، شرایط فعلی حاکم بر بازار، زمینه رشد و صعود قیمت اتریوم در راستای ارتقای ماه آوریل را فراهم کرده است.


آخرین آمار از حجم ورود سرمایه به سپرده‌گذاری اتریوم همراه با تلاش‌های فدرال رزرو به منظور کنترل بحران‌های بانکی، احتمال تشکیل یک روند صعودی را برای قیمت این ارز دیجیتال ایجاد کرده است.

تحلیل اتریوم حجم استیکنیگ
حجم سرمایه واردشده به استیکینگ اتریوم – CryptoQuant


بر اساس گزارش پلتفرم تحلیل‌گر کریپتوکوانت (CryptoQuant)، حجم سپرده‌گذاری‌ها در واکنش به افزایش قیمت اتریوم و بازگشت به مرز 1,800 دلار شاهد رشد قابل توجهی بود. این آمار از 18,208 واحد ETH در روز پنجشنبه به 22,176 واحد ETH در جمعه افزایش یافت که عموماً، سپرده‌گذاری اتریوم بالاتر از 20,000 واحد یک عامل صعودی برای این رمزارز به‌شمار می‌آید. با این حال، سرمایه‌گذاران باید توجه خود را متمرکز به حجم سپرده‌گذاری‌ها و آمار مرتبط با آن کنند، چرا که ریزش این آمار نشان از تغییر تمایلات (Sentiment) پیرامون اتریوم دارد.


قیمت اتریوم و دیگر رمزارزهای بازار در روز جمعه همگی شاهد یک حرکت صعودی بودند که بخش بزرگی از آن مرتبط با محافظت و حمایت فدرال رزرو و دیگر بانک‌ها از بانک‌های ورشکسته نظیر سیلیکون ولی (Silicon Valley) است و منجر به افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال شدند.

تحلیل اتریوم همبستگی با نزدک
مقایسه عملکرد قیمت اتریوم با شاخص مرکب نزدک – TradingView


در این بین، قیمت BTC بیش از 9 درصد رشد داشت و خرید بیت کوین نیز در محدوده 27400 دلار انجام شد. مارکت کپ کل بازار رمزارزها با 7.32 درصد به 1,134 میلیارد دلار رسید. اما شاخص مرکب نزدک (Nasdaq Composite Index) در بازار سهام شاهد 0.74 درصد کاهش بود و به همین شکل، شاخص‌های داو جونز (Dow Jones) و اس‌اند‌پی 500 (S&P 500) نیز به‌ترتیب 1.19 درصد و 1.10 درصد پایین آمدند.


به این ترتیب، اخبار پیرامون ارتقای شاپلا مسیر قیمت اتریوم را مشخص خواهد کرد؛ به‌علاوه، سرمایه‌گذاران باید توجه ویژه‌ای به اخبار دنیای رمزارزها در راستای فعالیت نهادهای قانون‌گذار و صحبت‌های مقامات آمریکایی داشته باشند. در ادامه، خبرهای جدید در مورد صرافی‌های بایننس و FTX و همچنین دادگاه ریپل (XRP) با سازمان SEC نیز بسیار حائز اهمیت خواهند بود.

تحلیل اتریوم با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل اتریوم در وب‌سایت تحلیلی-خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، قیمت اتریوم هنگام نشر این تحلیل با 1.41 درصد رشد به سطح 1,819 دلار رسیده است. اتریوم صبح امروز پیش از رسیدن به سقف 1,836 دلاری تا کف 1,771 دلار شاهد کاهش قیمت بود.

تحلیل اتریوم در نمودار 1 ساعته
نمودار 1 ساعته قیمت اتریوم – TradingView


اکنون اتریوم برای هدف قراردادن نخستین مقاومت مهم (R1) در سطح 1,843 دلار، ابتدا باید از نقطه پیوت (Pivot) در 1,755 دلار دور شود. عبور از سقف روزانه 1,836 دلاری، برای اتریوم یک سیگنال صعودی خواهد بود. با این حال، اخبار مثبت پیرامون ارتقای شاپلا و کل بازار رمزارزها برای حمایت از یک شکست صعودی ضروری هستند.


در صورتی که اتریوم موفق به تشکیل این شکست صعودی و تداوم آن باشد، خریداران برای هدایت قیمت اتریوم ابتدا تا مقاومت جدی دوم (R2) در 1,893 دلار و سپس مقاومت 1,900 دلاری تلاش خواهند کرد. سومین سطح مقاومت مهم (R3) اتریوم در سطح 2,031 دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت اتریوم در سناریوی نزولی

کاهش قیمت اتریوم با رسیدن به نقطه پیوت، مسیر نزولی تا اولین حمایت مهم (S1) در 1,705 دلار را هموار می‌سازد. اتریوم برای جلوگیری از فروش دسته‌جمعی سرمایه‌گذاران باید سطح 1,700 دلار و حمایت مهم دوم (S2) در 1,617 دلار را حفظ کند. سومین سطح حمایتی جدی (S3) اتریوم نیز در 1,497 دلار قرار دارد.

تحلیل اتریوم در نمودار 4 ساعته
نمودار 4 ساعته قیمت اتریوم – TradingView


بررسی میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) و نمودار 4 ساعته قیمت اتریوم سیگنال‌هایی صعودی را برای این رمزارز نشان می‌دهند. قیمت ارز ETH هم‌اکنون بالاتر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه (50D EMA) یعنی 1,648 دلار قرار دارد. این اندیکاتور از میانگین متحرک نمایی 100 روزه (100D EMA) دورتر شده و به همین ترتیب، این میانگین متحرک نیز از همتای 200 روزه (200D EMA) خود فاصله گرفته است که همگی عواملی صعودی برای قیمت محسوب می‌شوند.


چنانچه قیمت اتریوم سطوح حمایت مهم اول (S1) در 1,705 دلار و میانگین متحرک نمایی 50 روزه در 1,648 دلار را حفظ کند، احتمال تشکیل یک شکست صعودی از مقاومت مهم اول (R1) در 1,843 دلار به‌وجود می‌آید که هدف آن، حمایت مهم دوم (R2) در 1,893 دلار و سپس سطح 1,900 دلار خواهد بود. اما عبور از حمایت 1,705 دلاری به‌سمت پایین، پتانسیل کاهش قیمت اتریوم تا میانگین متحرک‌های نمایی 50 و 100 روزه (1,648 دلار و 1,618 دلار) و سپس حمایت دوم در 1,617 دلار را بیشتر می‌کند. کاهش قیمت اتریوم و عبور از میانگین متحرک نمایی 50 روزه یک سیگنال نزولی برای این رمزارز تلقی می‌شود.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت اتریوم روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *