تحلیل اتریوم

تحلیل اتریوم و بررسی روند قیمت، امروز 11 اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، اتریوم در روز جاری با 3.7 درصد رشد همراه بوده است. قیمت اتریوم در روز سه‌شنبه 1.71 درصد کاهش داشت و در سطح 1,665 دلار روز خود را به پایان رساند.

پادکست تحلیل اتریوم، 11 اسفند

در ادامه می‌توانید بررسی روند و تحلیل اتریوم امروز را ملاحظه کنید:

تحلیل اتریوم 01
نمودار یک روزه قیمت اتریوم – TradingView

اتریوم روز گذشته را با یک روند کاهشی آغاز کرد و به کف 1,595 دلاری خود رسید. این رمرزارز با فاصله‌گرفتن از اولین سطح حمایتی مهم (S1) در 1,585 دلار، موفق شد حرکت صعودی خود را تا سقف 1,670 دلار ادامه دهد. همچنین، اتریوم پس از شکست اولین مقاومت مهم (R1) در 1,636 دلار و عبور جزئی از دومین سطح مقاومتی (R2) خود در 1,668 دلار، طی یک اصلاح روز خود را با قیمت 1,665 دلار به پایان رساند.


اجرای بی‌نقص ارتقای شاپلا (Shapella) موجب تشکیل سطح حمایتی برای قیمت اتریوم در روز چهاشنبه شد و میزان ورود سرمایه‌ به این شبکه جهت سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) نیز شاهد رشد به محدوده مثبت بود. با این حال، تقویم اقتصادی جهانی عامل اصلی رشد قیمت ETH در روز جاری است.

پیرامون این تقویم، می‌توان به مواردی چون رشد شاخص مدیران خرید بخش صنعت چین (Manufacturing PMI) برای نخستین بار از جولای 2022 (تیر 1401) تاکنون اشاره کرد که اثر منفی شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده و شاخص مرکب نزدک (Nasdaq Composite Index) را از بین برد.

البته دیدگاه‌های سخت‌گیرانه فدرال رزرو در مورد تشدید سیاست‌های انقباضی و احتمال افزایش نرخ بهره به میزان 0.25 درصد تا 0.50 درصد، موجب واکنش منفی در ذهنیت و تمایلات سرمایه‌گذاران و متعاقباً کاهش قیمت بیت کوین و اتریوم شد.


سرمایه‌گذاران و معامله‌گران اتریوم باید نگاهی ویژه به روند اجرای ارتقای شانگهای (Shanghai Upgrade) و اخبار پیرامون آن داشته باشند. هرگونه خطا یا تاخیر در این ارتقا که قرار است در ماه میلادی جاری (مارس) راه‌اندازی شود، می‌تواند عاملی نزولی برای قیمت اتریوم باشد.

مطالب بیشتر: نرخ بهره فدرال رزرو و تاثیر آن بر ارزهای دیجیتال

تحلیل اتریوم با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل وب‌سایت تحلیلی-خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، اتریوم جهت هدف قراردادن اولین مقاومت مهم (R1) یعنی 1,692 دلار و مقاومت بعدی در 1,700 دلار، باید از نقطه پیوت (Pivot) در سطح 1,643 دلار فاصله بگیرد. عبور از سقف روزانه 1,678 دلار می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر یک شکست صعودی باشد. البته، اخبار پیرامون ارتقای شانگهای و بازار رمزارزها باید برای اتریوم مثبت باشند تا از این شکست صعودی حمایت شود.

تحلیل اتریوم 02
نمودار قیمت 1 ساعته اتریوم – TradingView


چنانچه حرکت صعودی قیمت اتریوم ادامه پیدا کند، خریداران جهت هدایت قیمت تا مقاومت مهم دوم (R2) در سطح 1,718 دلار و مقاومت بعدی در 1,750 دلار تلاش خواهند کرد. حمایت مهم سوم برای اتریوم (R3) سطح 1,793 دلار خواهد بود.

تحلیل قیمت اتریوم در سناریوی نزولی

سناریو نزولی برای اتریوم زمانی است که قیمت از نقطه پیوت کاهش پیدا کند که در این صورت، نخستین حمایت مهم (S1) برای این رمزارز سطح 1,617 دلار خواهد بود. اما جهت جلوگیری از یک فروش دسته‌جمعی در بازار، قیمت اتریوم باید سطح 1,550 دلار را حفظ کند. دومین حمایت مهم اتریوم (S2) در 1,568 دلار می‌تواند مانع از این اتفاق شود. سومین سطح حمایتی مهم (S3) برای رمزارز دوم بازار در سطح 1,493 دلار قرار دارد.

تحلیل اتریوم 03
نمودار قیمت 4 ساعته اتریوم – TradingView


در بررسی نمودار 4 ساعته قیمت اتریوم و میانگین متحرک‌های نمایی این رمزارز، نشانه‌هایی صعودی به چشم می‌خورند. اتریوم در حال حاضر بالاتر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه (50D EMA) و 1,636 دلار معامله می‌شود. میانگین متحرک نمایی 50 روزه از میانگین متحرک نمایی 100 روزه (100D EMA) فاصله گرفته و میانگین متحرک نمایی 100 روزه نیز از همتای 200 روزه خود دور شده است که مجموع این موارد، سیگنال‌هایی صعودی برای قیمت اتریوم محسوب می‌شوند.


حفظ سطح میانگین متحرک نمایی 50 روزه یعنی 1,636 دلار، از شکست صعودی از مقاومت اولیه اتریوم (R1) در 1,692 دلار حمایت خواهد کرد که هدف آن، مقاومت دوم (R2) در 1,718 دلار و سپس 1,750 دلار خواهد بود. اما کاهش از میانگین متحرک‌های نمایی 50 روزه (1,636 دلار) و 100 روزه (1,632 دلار)، نخستین سطح حمایتی اتریوم (S1) در 1,617 دلار را در پی خواهد داشت. به‌طور کل، کاهش قیمت اتریوم از میانگین متحرک نمایی 50 روزه، سیگنالی نزولی برای این رمزارز به‌شمار می‌آید.

با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت اتریوم روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟

شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *