قیمت رمزارز بومی شبکه اتریوم، اِتر (Ether / ETH)، پس از رسیدن به کف 885 دلاری در ماه ژوئن (خرداد-تیر) تا به امروز دو برابر شده است. اکنون با توجه به چند عامل فاندامنتال و تکنیکال، اتریوم پتانسیل زیادی برای رسیدن به سطح 2,500 دلاری طی ماه آگوست (مرداد-شهریور) دارد.

تحلیل تکنیکال اتریوم ؛ صدور توکن های جدید

بخش بزرگی از تحرکات قیمتی اخیر اتر به‌دلیل نزدیک شدن به اجرای ارتقای مرج است که طبق آن، پروتکل شبکه اصلی و بلاک چین اتریوم در ماه سپتامبر (شهریور-مهر)، طی یک فرآیند به‌روزرسانی از اثبات کار (Proof-of-Work / PoW) به اثبات سهام (Proof-of-Stake / PoS) تغییر پیدا می‌کند.


همزمان با انتقال به الگوریتم اثبات سهام، نقش ماینرها در شبکه از بین رفته و جای خود را به اعتبارسنج‌ها می‌دهند. اما ترس از این موضوع باعث شده افرادی نظیر چندلِر گوو، ماینر چینی ارزهای دیجیتال، در برابر ارتقای مرج اتریوم مقاومت نشان داده و برای زنده نگه‌داشتن نسخه اثبات کار اتریوم تلاش کنند.


در نتیجه این رویدادها، بلاک چین اتریوم به احتمال فراوان به دو قسمت تبدیل می‌شود. پیش از این، گوو نسخه اثبات کار بلاک چین اتریوم خود را تحت عنوان “ETHPoW” برندسازی کرده است و نام توکن بومی آن را “ETHW” گذاشته است. برخی صرافی‌های ارز دیجیتال این توکن را در لیست دارایی‌های خود افزوده‌اند و در صورت لزوم، حتی صرافی بایننس (Binance) نیز اقدام به لیست کردن آن خواهد کرد.


یکی از نکات مهم در رابطه با تقسیم شبکه اتریوم این است که کاربران فعلی آن به اندازه دارایی‌های خود توکن‌های بلاک چین جدید را دریافت خواهند کرد. در نتیجه، سطح تقاضا برای اتریوم در بازار افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند قیمت آن را تا رسیدن به اجرای اصلی مرج، به سطح 2,500 دلاری برساند.

تحلیل تکنیکال اتریوم ؛ احتمال چرخش صعودی روند

تحلیل تکنیکال اتریوم نشان می‌دهد که طی روند بازیابی قیمت، اتر با قدرت زیادی وارد محدوده‌ 1,625 تا 1,975 دلار شده که این محدوده قبلاً از حمایت به مقاومت تبدیل شده است.


اکنون اتریوم با بازپس‌گیری این محدوده و تبدیل آن به یک سطح حمایتی، 2,000 دلار را برای هدف بعدی خود انتخاب خواهد کرد و نزدیک‌ترین هدف پس از آن، میانگین متحرک نمایی 50 هفته‌ای (50-Week EMA) خود در سطح 2,340 دلار است (خط قرمز در نمودار زیر).

نمودار هفتگی اتریوم
نمودار هفتگی اتریوم و محدوده مقاومتی

هدف بعدی اتریوم برای شکست و ورود به محدوده بعدی، می‌تواند سطح مقاومتی آن در خط روند نزولی چندماهه خود نزدیک به 2,500 دلار باشد (خط مشکی در نمودار).

تحلیل تکنیکال اتریوم ؛ افزایش سرمایه گذاری سازمان ها

یکی دیگر از عوامل تشکیل‌دهنده هدف 2,500 دلاری برای اتریوم، افزایش اخیر سرمایه گذاری سازمان‌ها در محصولات مبتنی بر این دارایی است.


به بیان دقیق، میزان سرمایه‌گذاری سازمان‌ها در محصولات مبتنی بر اتریوم با پایان هفته در تاریخ 5 آگوست (14 مرداد) به 16.3 میلیون دلار رسید. اما این سرمایه‌گذاری‌ها در محصولات بیت کوین خروجی به میزان 8.5 میلیون دلار را شاهد بوده‌اند که نشان‌دهنده یک حرکت پرقدرت از اتریوم در برابر رمزارز برتر بازار است.

ورود و خروج سرمایه های سازمانی
میزان ورود و خروج سرمایه های سازمانی از دارایی‌ها در بازه‌های زمانی مختلف

همان‌طور که گفته شد، هیجانات پیرامون ارتقای مرج اصلی‌ترین عامل صعود قیمت اتریوم است. گرچه این احتمال نیز وجود دارد که پس از تکمیل ارتقای مرج در 19 سپتامبر (28 شهریور)، معامله‌گران جهت کسب سود اقدام به فروش این دارایی کنند و در نتیجه آن، قیمت اتریوم یک اصلاح عمیق داشته باشد.

میانگین متحرک چیست؟

میانگین متحرک (Moving Average) یک شاخص در تحلیل تکنیکال است که با اصلاح نوسانات تصادفی قیمت، یک خط روند هموار از عملکرد قیمت یک دارایی نمایش می‌دهد.

منبع: CoinTelegraph

به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *