رنج

اتریوم بالاخره از رنج خارج شد

به‌نظر می‌رسد شرایط بهبودیافته بازار بالاخره توانست اتریوم را از رنج یک‌ماه خود که از اواسط ماه سپتامبر درگیر آن بود، خارج کند و این رمزارز در روز جاری با عبور از مرز 1,400 دلار، حتی توانست برای مدتی به 1,500 دلار نیز برسد.


بر اساس آمار پلتفرم کوین‌گکو (CoinGecko)، قیمت اتریوم با رشدی نزدیک به 10 درصد نسبت به 24 ساعت گذشته در محدوده 1,450 دلار قرار گرفته است. اکنون بیش از یک ماه است که اتریوم در یک رنج یا همان محدوده معاملاتی بین 1,240 تا 1,405 دلار سیر می‌کند.

با این‌که هنوز زود است تا بگوییم اتریوم تا چه مدتی از این رنج خارج خواهد ماند، این نخستین بار پس از ارتقای مرج (Ethereum Merge) در تاریخ 15 سپتامبر (24 شهریور) است که این رمزارز توانسته به این سطوح قیمتی برسد.


این جهش اتریوم از رنج خود را می‌توان به شرایط کلی که برای بازارها رقم خورده نسبت داد. شاخص‌های بزرگ بازار سهام، اس‌اند‌پی 500 (S&P 500)، نزدک (Nasdaq) و داو جونز (Dow Jones)، برای سومین روز متوالی روند رشد خود را ادامه داده و به‌ترتیب با 1.32، 1.86 و 0.86 درصد افزایش قیمت همراه بوده‌اند.

بازار رمزارزها نیز در بخش بزرگی از سال 2022، همبستگی نزدیکی با شاخص‌های سهام از خود نشان داد و حتی در برخی موارد پایداری بیشتری نسبت به بازار سهام داشت؛ این سه شاخص اصلی بازار سهام در اواسط ماه اکتبر (اواخر مهر ماه) شاهد کف‌های جدیدی در قیمت‌های خود بودند، در حالی که بیت کوین و اتریوم در رنج های خود باقی ماندند.


از همه مهم‌تر وضعیت دلار آمریکا است که اکنون به‌نظر می‌رسد در یک روند تثبیت (Consolidation) قرار گرفته است؛ شاخص دلار آمریکا، DXY، در تاریخ 27 سپتامبر (5 مهر) به سقف 114.6 رسید و اکنون در محدوده 110.9 امتیاز معامله می‌شود و حتی شاید این عملکرد دلار، نشانه‌ای از تغییر روند برای این دارایی باشد.

قدرت‌گرفتن دلار آمریکا در سال 2022 بر دارایی‌هایی مانند سهام، رمزارزها و دیگر ارزهای فیات نظیر یورو، پوند و ین ژاپن فشارهای زیادی را وارد کرد. اکنون با پیش‌بینی‌ها در مورد احتمال کاهش سرعت بالا بردن نرخ‌ها توسط فدرال رزرو، دلار نیز ممکن است روند افزایشی خود را کندتر کند.


با این حال، موارد مرتبط با اقتصاد کلان تنها عوامل هدایت اتریوم به بیرون از رنج معاملاتی آن نبوده‌اند. شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) اتریوم نیز طی ساعات اخیر با افزایشی چشم‌گیر همراه بوده است. بر اساس داده‌های پلتفرم تحقیقاتی دلفی دیجیتال (Delphi Digital)، در کمتر از یک ساعت 500 میلیون دلار قرارداد آتی (Perpetual / Futures) اتریوم در پلتفرم معاملاتی کوین‌بیس (Coinbase) خریداری شد و قیمت این رمزارز در لحظه از 1,350 دلار به 1,380 دلار رسید.


در مرحه آخر این رشد قیمت اتریوم ممکن است از پیامدهای مثبت کاهش عرضه کل آن باشد. به گزارش اولتراسَوند (Ultrasound.money)، حتی پس از تغییر الگوریتم اجماع شبکه به اثبات سهام (Proof-of-Stake / PoS)، صدور کوین‌های اتریوم روندی افزایشی داشت و در تاریخ 8 اکتبر (16 مهر) و در طی 23 روز، عرضه کل اتریوم 13,086 واحد افزایش داشت.

اما افزایش فعالیت‌های درون‌شبکه‌ای (آن‌چین / On-Chain) اتریوم موجب شد اقتصاد این بلاک چین ضد تورمی شود و اکنون عرضه اتریوم به سطح سابق آن در تاریخ 15 سپتامبر (24 شهریور)، روز اجرای ارتقا مرج، نزدیک شده است.

رنج زدن در ارز دیجیتال به چه معنا است؟

رِنج (محدوده / Range) اختلاف بین سقف‌ها و کف‌های قیمت دارایی در یک بازه زمانی مشخص است و زمانی که قیمت برای مدتی بین این سقف‌ها و کف‌ها باقی می‌ماند، به‌اصطلاح رنج می‌زند.

منبع: CryptoBreifing

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *