شدو فورک

اتریوم در آستانه مرج با تکمیل آخرین شدو فورک

توسعه‌دهندگان اتریوم تکمیل موفقیت‌آمیز پیش‌نیازها یا همان شدو فورک ها (Shadow Fork) برای ارتقای بزرگ این بلاک چین یعنی مرج اتریوم (The Merge) را تایید کردند.


شدو فورک به توسعه‌دهندگان کمک کرده تا از طریق تست فشار بر روی بخش‌های مختلف در فرآیند همگام‌سازی (Synchronization)، از امنیت شبکه در ارتقاهای دائمی آن مطمئن شوند. توسعه‌دهندگان اتریوم اولین شدو فورک مربوط به ارتقای مرج را در تاریخ 11 آوریل 2022 (22 فروردین 1401) پیاده‌سازی کردند.


اکنون پس از تقریباً شش ماه، نِدِرمایند (Nethermind)، کمپانی حوزه مهندسی و تحقیقات اتریوم، تایید کرد که انتقال آخرین شدو فورک (Shadow Fork-13) به شبکه اصلی موفقیت‌آمیز بوده و بلاک چین اتریوم جهت انتقال به الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof-of-Stake / PoS) آماده است.


این آزمایش به توسعه‌دهندگان اتریوم اجازه اجرای نود، پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند، آزمایش زیرساخت‌ها و دیگر قابلیت‌ها را داد. از این رو، می‌توان گفت شدو فورک ها به تیم‌های توسعه اجازه داده تا قبل از اجرای اصلی، پیامدهای ارتقای شبکه را مورد بررسی و آزمایش قرار دهند.


جامعه اتریوم به‌عنوان بخشی از ارتقای مرج، باید کلاینت‌های (Client) خود را به‌روزرسانی کرده و تلفیقی از لایه اجرای شبکه (Execution Layer) و لایه اجماع (Consensus Layer) را راه‌اندازی کنند.


مدیرعامل صرافی بیت‌مِکس (BitMEX)، الکساندر هاپتنِر، از ضرورت توجه دقیق به این فرآیندها در ارتقای مرج اتریوم گفت تا بتوان از پیدایش وقفه در ارائه خدمات جلوگیری کرد.

وی در مصاحبه خود با نشریه کوین‌تلگراف (CoinTelegraph) اظهار کرد افراد باید هشیار باشند و منتظر بمانند تا ببینند چه اتفاقی می‌افتد. احتمال افزایش نوسانات قیمتی وجود دارد و به‌عنوان یک صرافی ارز دیجیتال، باید از صحت عملکرد خدمات خود مطمئن بود.


او در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد که ارتقای موفقیت‌آمیز مرج به همکاری جامعه اتریوم بستگی دارد.

شدو فورک چیست؟

اتریوم برای آماه‌سازی جهت ارتقای مرج، وارد چند مرحله آزمایشی تحت عنوان شدو فورک می‌شود که طبق آن، داده‌های شبکه اصلی در یک محیط و شبکه آزمایشی محک زده می‌شوند.

منبع: CoinTelegraph

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد 1369 در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم. از جایی که از کودکی شیفته کامپیوتر و تکنولوژی بودم، سعی کردم با یادگیری زبان انگلیسی و جست و جوی منابع مختلف نقطه کوری در رابطه با این حوزه نداشته باشم. شخصاً معتقدم که رمزارزها و بلاک چین، دقیقاً مثل اینترنت و گوشی‌های هوشمند، روزی بالاترین ارزش‌ها رو در دنیا پیدا می‌کنن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.