حوزه گیم فای

علی‌رغم زمستان ارزهای دیجیتال ، حوزه گیم فای در مسیر رشد قدم برمی‌دارد

روز سه‌شنبه هفته جاری، آخرین گزارش پلتفرم دَپ‌رِیدار (DappRadar) در مورد بازی‌های بلاک‌چینی و سطح فعالیت در این حوزه منتشر شد. این گزارش به بررسی اکوسیستم‌های کارآمد و بی‌نقص و ورود سرمایه به بازارهای حوزه گیم فای (GameFi) و متاورس (Metaverse) پرداخت.


جزئیات کامل چندین پروژه در این گزارش پوشش داده شد که نشان‌دهنده موفقیت و رشد آن‌ها بود. از بین آن‌ها می‌توان به پروژه‌های اِسپلینترلندز (Splinterlands)، ایلوویوم (Illuvium)، گالاورس (Galaverse) و اِستپن (STEPN) اشاره کرد که همچنان در حال جذب کاربر و سرمایه به پلتفرم‌های خود هستند و فعالیت تجاری خود را گسترش می‌دهند.


دپ‌ریدار مدعی شد که نقطه مشترکی که در تمام این پروژه‌ها دیده می‌شود، استفاده از بازی‌ها در زیرساخت آن‌ها است.

پروژه‌های حوزه گیم فای و متاورس به‌جای رویکردهای معاملاتی در استفاده از NFT و توکن‌های کریپتویی، شیوه‌های دیگری را در دستور کار خود قرار داده‌اند. یک نمونه از آن‌ها، NFT کفش‌های ورزشی در پروژه حرکت برای درآمد (Move-to-Earn) استپن است که در متاورس استپن خرید و فروش می‌شوند و علاوه‌بر جنبه ورزشی و سلامت از لحاظ مالی نیز ایجاد انگیزه می‌کنند.


در این گزارش آمده است که بازی‌های ویدیویی در سه ماهه دوم سال 2022، تا حدی توانسته‌اند کاربردپذیری خود را در حوزه متاورس نشان دهند. زمانی که بیت کوین در اوایل ماه ژوئن در حال ریزش بود، بازی بلاک‌چینی الیوویم 20,000 قطعه زمین را به‌فروش رساند و توانست برای ‌توسعه‌دهندگان خود 4,018 واحد اتریوم به ارمغان آورد که ارزش آن‌ها در زمان فروش 72 میلیون دلار برآورد شد.

در مورد اسپلینترلندز در این گزارش نوشته شد که این پروژه از ماه می (اردیبهشت-خرداد) دارای 350,000 کیف پول فعال به‌صورت روزانه بوده است که نسبت به ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) 4 درصد کاهش جزئی داشته است.


حجم سرمایه‌گذاری‌ها نیز در حوزه گیم فای و متاورس رو به رشد بوده‌اند. کمپانی سرمایه‌گذاری “A16z” به‌همراه پلتفرم دَپِر لَبز (Dapper Labs) 1.3 میلیارد دلار در پروژه‌های فناوری مرتبط با حوزه گیم فای و متاورس سرمایه‌گذاری کردند و به‌نظر می‌رسد سطح علاقه‌مندی و حمایت سرمایه‌گذاران در استارت‌آپ‌ها به این بخش‌ها افزایش پیدا کرده است.

بلاک‌چین فِلو (Flow) نیز شاهد ورود 725 میلیون دلار سرمایه از سوی دپر لبز بود که در راستای حمایت از پروژه‌های نوظهور در متاورس این بلاک‌چین نظیر اِن بی اِی تاپ‌شاتس (NBA Top Shots)، بازار NFT مخصوص طرفداران ورزش بسکتبال، صورت گرفت.


این‌طور که به نظر می‌رسد، فناوری‌ها و پروژه‌های حوزه متاورس هنوز در مراحل اولیه قرار دارند و راه درازی را مقابل خود می‌بینند. مسائلی از قبیل تعامل‌پذیری، امنیت، شفافیت قانونی، کاربردها و سوء استفاده‌ها، عدم ثبات بازار و جو منفی حاکم بر آن، همگی جزء موانع پیش روی این فناوری نوظهور هستند.

منبع: CoinTelegraph

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *