آیا متاورس دارد پسرفت می‌کند

متاورس آینده دیجیتال؛ آمار و ارقام چه می‌گویند؟

متاورس (Metaverse) به یکی از پر طرفدارترین ترندهای دیجیتالی سال 2022 تبدیل شده است؛ اما آیا این هیاهو دوام می‌آورد و آیا متاورس واقعاً به آینده دیجیتالی ما تبدیل خواهد شد؟ باید دید داده‌ها چه می‌گویند؟ در ادامه این مطلب از صرافی او ام پی فینکس با ما همراه باشید تا درباره آمار و ارقام استفاده از متاورس اطلاعات بیشتری بدست آورید.

آیا واقعاً کسی از متاورس استفاده می‌کند؟

به طور کلی، ارائه ارقام دقیق در مورد تعداد افرادی که در متاورس شرکت می‌کنند دشوار است. چراکه تعاریف بسیار متفاوتی از آنچه متاورس ممکن است باشد وجود دارد؛ اما به طور کلی، آمار وب سایت اکتیو پلیر (ActivePlayer) به ما نشان می‌دهد که بیش از 250 میلیون کاربر در دسامبر 2022 در بازی فورت نایت (Fortnite) شرکت کرده و در عین حال که بیش از 200 میلیون کاربر هم در بازی روب لاکس (Roblox) شرکت کردند.

با این حال، آمار و ارقام حاکی از آن است که اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) در یک سال اخیر بیش از 80 درصد کاربران فعال خود را از دست داده است. این کاهش شدید تعداد کاربران، به دنبال هک این سیستم در اوایل سال 2022 رخ داد که طی آن معادل 625 میلیون دلار ارز دیجیتال از این سیستم به سرقت رفت.

به دنبال این اتفاق، ارزش این رمز ارز به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد و تعداد کاربران این شبکه نیز کاهش یافت. به علاوه، ارزش بازار ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی نیز از بالاترین سطح 2.8 میلیون دلاری خود در ژانویه 2022 به کمتر از 470000 دلار در دسامبر کاهش پیدا کرد.

پروژه سکند لایف متاورس چیست؟

از جمله یکی از قابل‌توجه‌ترین پیشرفت‌های قابل توجه در این اکوسیستم، پروژه سکند لایف «Second Life» است که کاربران بسیار بیشتری نسبت به هورایزن وردز (Horizon Worlds) دارد.

علی‌رغم ده‌ها میلیارد دلاری که متاورس تا به امروز در آزمایشگاه‌های واقعیت مجازی سرمایه گذاری کرده است، گزارش‌ها نشان می‌دهند که هورایزن ولدز کاربران زیادی را در طول سال 2022 از دست داده است. به طوری که وال استریت ژورنال (Wall Street Journal) گزارش داد که تعداد کاربران این بازی در سراسر جهان تا اکتبر 2022 به زیر 200000 کاربر کاهش یافته است.

در همین حال، داده‌های منتشر شده توسط دانیل وویجر نشان می‌دهد که سکند لایف همچنان به طور میانگین بیش از 200000 کاربر فعال در روز جذب می‌کند و نشان می‌دهد که کاربران فعال ماهانه حتی بیشتر از این نیز خواهند بود.

علاوه بر این، وویاگر (Voyager) گزارش می‌دهد که بازی سکند لایف همچنان رو به پیشرفت و توسعه است. طبق تجزیه و تحلیل‌های وویاگر، توسعه دهندگان سکند لایف در طول سال 2022 حدود 80 میلیون دلار درآمد داشته‌اند.

پیشبینی آینده متاورس

ظاهراً مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) تنها کسی نیست که معتقد است جهان‌های مجازی نقش اساسی در آینده ما ایفا خواهند کرد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط «Shopify» و «Ipsos» اغلب چهره‌های مشهور تجاری معتقدند که درآینده، تعامل با مشتریان در متاورس بسیار رایج‌تر خواهد بود.

با این حال، داده‌های گوگل ترند اطلاعات متفاوتی نسبت به متاورس دارند؛ به طوری که طبق داده‌های این پلتفرم تعداد جستجوهای متاورس بین ژانویه تا دسامبر 2022 بیش از 80 درصد کاهش پیدا کرده است. در مقابل، طبق داده‌های گوگل ترندز علاقه کاربران به «واقعیت مجازی» در سه ماه پایانی سال 2022 افزایش پیدا کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *