خروج بیت کوین از صرافی ها

بزرگ‌ ترین خروج بیت کوین از صرافی ها پس از سقوط ماه ژوئن

میزان خروج بیت کوین از صرافی ها در روز جاری شدت گرفت که باعث کاهش فشار فروش برای این رمزارز و جلوگیری از اصلاح بیشتر به زیر سطح 18,000 دلار شد.


بر اساس آمار پلتفرم کریپتوکوانت (CryptoQuant)، حجم خروج بیت کوین از صرافی ها در تاریخ 18 اکتبر (26 مهر) 37,800 واحد برآورد شده است. این رقم بیشترین آمار خروج بیت کوین از تاریخ 17 ژوئن (27 خرداد) تا کنون بوده است که در آن تاریخ، معامله‌گران اقدام به برداشت 68,000 واحد بیت کوین از صرافی‌ها کردند.


همچنین، طی 30 روز اخیر بیش از 121,000 واحد بیت کوین به ارزش تقریبی 2.4 میلیارد دلار از صرافی‌ها خارج شده است.

حجم خروج بیت کوین از صرافی‌ها
حجم خروج بیت کوین از صرافی‌ها – CryptoQuant

افزایش حجم خروج بیت کوین از صرافی ها عموماً یک عامل صعودی برای این رمزارز محسوب می‌شود، چرا که هدف معامله‌گران از برداشت دارایی از پلتفرم‌ها، هولد یا نگهداری سرمایه است. از سویی دیگر، ورود بیت کوین به صرافی ها و افزایش عرضه برای فروش، عاملی نزولی برای این رمزارز است.


برای مثال، خروج بیت کوین از صرافی‌ها در 17 ژوئن (27 خرداد) باعث تشکیل کف قیمت در 18,000 دلار شد و در هفته‌های بعدی، قیمت رمزارز برتر بازار تا 24,500 دلار افزایش پیدا کرد. هم‌اکنون، حجم بزرگ خروج بیت کوین از صرافی ها با توقف روند نزولی آن در محدوده بین 18,000 تا 20,000 دلار مصادف شده است.


جالب‌تر این‌که شاخص‌های آن‌چین (درون‌شبکه‌ای / On-Chain) بیت کوین نشان می‌دهند علت ثبات قیمت در نزدیکی 18,000 دلار، فعالیت نهنگ‌ها یا آدرس‌های دارای بیش از 1,000 واحد بیت کوین هستند. نمودار روند انباشت بیت کوین (Accumulation Trend Score) در پلتفرم گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد کیف پول‌های حاوی 1,000 تا 10,000 واحد بیت کوین از اواخر ماه سپتامبر (اوایل مهر ماه) تا کنون، مشغول انباشت سنگین این رمزارز بوده‌اند.

نمودار روند انباشت بیت کوین
نمودار روند انباشت بیت کوین – Glassnode

به‌علاوه، تحلیل آن‌چین فعالیت نهنگ‌ها نشان می‌دهد که این دسته از سرمایه‌گذاران اخیراً 15,700 واحد بیت کوین از صرافی‌ها برداشت کرده‌اند و بیشترین میزان خروج بیت کوین از صرافی ها را از ماه ژوئن (خرداد) تا کنون رقم زده‌اند.

میزان واریز و برداشت نهنگ‌ها از صرافی‌ها
میزان واریز و برداشت نهنگ‌ها از صرافی‌ها – Glassnode

گلس‌نود پیرامون این گزارشات در 10 اکتبر (18 مهر) نوشت قیمت بیت کوین علی‌رغم فشارهای بازار قدرت خوبی از خود نشان داده است و مشابه با چرخه‌های تشکیل کف در گذشته، چندین شاخص بزرگ نشان از رسیدن قیمت‌ها به کف بازار نزولی دارند.

ورود سرمایه به محصولات بیت کوین

بر اساس گزارش هفتگی کوین‌شِرز (CoinShares)، محصولات سرمایه‌گذاری بیت کوین برای پنجمین هفته متوالی شاهد ورود سرمایه به خود بوده‌اند. با پایان هفته در تاریخ 14 اکتبر (22 مهر)، حجم این سرمایه به 8.8 میلیون دلار رسید و مجموع این سرمایه‌ها را از ابتدای سال 2022 تاکنون، به رقم 291 میلیون دلار رساند. جیمز باتِرفیل، مدیر بخش تحقیقات کوین‌شرز، بیان کرد این آمار نشان‌دهنده احساسات و تمایلات خنثی سرمایه‌گذاران در برابر بیت کوین است.

حجم سرمایه واردشده به رمزارزها
حجم سرمایه واردشده به رمزارزها – CoinShares

اما شاخص‌های تکنیکال بیت کوین نشانه‌هایی نزولی و به‌نفع فروشندگان نشان می‌دهند و یکی از این عوامل، تشکیل یک الگوی فنجان و دسته به‌صورت برعکس (inverted-cup-and-handle) در نمودار سه روزه بیت کوین است.


الگوی فنجان و دسته برعکس زمانی تشکیل می‌شود که قیمت طی حرکت صعودی و اصلاح آن یک شکل هلال‌گونه در نمودار به‌وجود آورد و پس از آن یک بازگشت نه‌چندان قوی رو به بالا داشته باشد. این الگو زمانی تایید می‌شود که قیمت یک شکست نزولی از خط گردن الگو (Neckline) داشته باشد و به‌میزان فاصله قله فنجان تا خط گردن کاهش پیدا کند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – TradingView

چنانچه این الگو مورد تایید واقع شود، قیمت بیت کوین ممکن است تا 14,000 دلار کاهش پیدا کند و نزدیک به 30 درصد نسبت به قیمت فعلی ریزش داشته باشد.

تحلیل آن چین چیست؟

تحلیل آن‌چین یا درون‌شبکه‌ای به بررسی عوامل فاندامنتال و اساسی، عملکرد و فعالیت مرتبط با تراکنش‌های یک رمزارز و بلاک چین اشاره دارد.

منبع: CoinTelegraph

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *