سهام مایکرواستراتژی

عملکرد بهتر سهام مایکرواستراتژی از زمان خرید بیت کوین

آخرین بازار گاوی بیت کوین (BTC) توجه سرمایه‌گذاران سازمانی زیادی را به خود جلب کرد و برخی از آن‌ها موفق به خرید این رمزارز را در سطوحی پایین قیمتی شدند. یکی از این سرمایه‌گذاران، کمپانی آمریکایی تولید نرم‌افزار در حوزه هوش تجاری به‌نام مایکرواستراتژی (Microstrategy) بود که تحت اصول استاندارد بیت کوین (Bitcoin Standard) اقدام به سرمایه‌گذاری در آن کرد.


سهام مایکرواستراتژی با آغاز سرمایه‌گذاری این کمپانی در برترین رمزارز بازار، نسبت به رقبای سنتی خود عملکرد بهتری به‌جا گذاشته است. بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط نشریه فین‌بولد (Finbold)، با آغاز سرمایه‌گذاری در بیت کوین از 10 آگوست 2020 (20 مرداد 1399) تا 14 اکتبر 2022 (22 مهر 1401)، سهام مایکرواستراتژی (MSTR) رشدی به‌میزان 69.31 درصد را به‌ثبت رسانده است.


در بازه زمانی مذکور، دلار آمریکا دومین عملکرد برتر را با 20.70 درصد رشد داشته است و پشت سر آن، شاخص اس‌اند‌پی 500 (S&P 500) با 6.60 درصد در جایگاه سوم قرار دارد. دیگر دارایی‌های این لیست به رهبری سهام مایکرواستراتژی، شامل شاخص نزدک (Nasdaq) با 5.98- درصد، طلا با 18.05- درصد و نقره با 36.95- درصد می‌شوند.


اما علی‌رغم عملکرد خوب سهام مایکرواستراتژی در برابر دیگر دارایی‌ها، این کمپانی یکی از قربانیان بزرگ در سقوط اخیر بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. مایکرواستراتژی در گزارش درآمدهای خود مربوط به سه ماهه دوم سال 2022، رقم 122.1 میلیون دلار را در برابر پیش‌بینی‌های 126 میلیون دلاری ثبت کرد که این رقم نشان‌دهنده یک ضرر 918.1 میلیون دلاری برای این کمپانی بزرگ بود.


از این آمار، 917.8 میلیون دلار آن به دارایی‌های بیت کوین این کمپانی مربوط می‌شود. در آن زمان ارزش سرمایه بیت کوین مایکرواستراتژی 3 میلیارد دلار برآورد شد، درصورتی که مجموع هزینه خرید این دارایی 3.975 میلیارد دلار برای این کمپانی بوده است.


همچنین، مدیرعامل مایکرواستراتژی یعنی مایکل سیلور در پی ثبت این آمار منفی و به‌علت ایفای نقش اصلی در خرید بیت کوین توسط این کمپانی، از سمت خود کناره‌گیری کرد. نکته جالب این‌جا است که در پی این اتفاقات، مایکرواستراتژی همچنان به خرید در کف ادامه داده و بین ماه‌های آگوست و سپتامبر (مرداد-شهریور) به خرید بیت کوین پرداخته است.

بر اساس گزارشات در 20 سپتامبر (29 شهریور)، این کمپانی مجدداً اقدام به خرید 301 واحد بیت کوین کرده است که به‌طور میانگین، قیمت هر واحد آن 19,851 دلار برآورد شده و هزینه کل این خرید نزدیک به 6 میلیون دلار محاسبه شده است.

همبستگی بیت کوین با سهام

شایان ذکر است همزمان با جدال نظام‌های اقتصادی با تورم شدید و افزایش نرخ بهره بانک‌ها، بیت کوین همبستگی خود با شاخص بازارهای سهام حفظ کرده و به سطوح تاریخی رسیده است. البته شرایط فعلی موجب برتری دارایی‌هایی نظیر دلار آمریکا نیز شده است و با رسیدن این دارایی به سقف‌های گذشته، دیگر ارزهای فیات دنیا به نوعی فلج شده‌اند.


در همین راستا، قدرت‌گرفتن دلار در برابر دیگر همتاهای خود باعث شد سرمایه‌گذاران به‌عنوان یک پوشش به خرید بیت کوین روی آورند و در عین حال، سرمایه‌گذاری در بیت کوین موقعیت‌های جدید کسب سود از طریق آربیتراژ (Arbitrage) را برای این سرمایه‌گذاران به‌همراه داشته است.


در این بین، قیمت بیت کوین در تلاش برای عبور از سطح 20,000 دلاری است و در حال حاضر، در محدوده 19,500 دلار در بازارها معامله می‌شود.

همبستگی بیت کوین به چه معنا است؟

همبستگی معیاری برای سنجش حرکت سرمایه‌گذاری‌ها نسبت به یکدیگر است و هم‌جهت بودن دو دارایی به معنی همبستگی مثبت و عکس این مسئله، نشان‌دهنده همبستگی منفی بین آن‌هاست.

منبع: Finbold

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *