اکنون با گذشت چند هفته از سقوط ناگهانی صرافی FTX، دوره شدید اضطراب و ترس در بازارهای ارز دیجیتال تا حدی فروکش کرده است و معامله‌گران مجدداً مشغول نبرد با حریف نام‌آشنای خود یعنی فدرال رزرو هستند.


نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده در چهارشنبه گذشته، با یک افزایش 0.5 درصدی به بازه 4.25 تا 4.50 درصد رسید که بالاترین حد آن در 15 سال اخیر است. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، طی سخنرانی خود از افزایش بیشتر نرخ‌ها خبر داد و باعث تشدید نگرانی‌ها پیرامون وقوع یک رکود در سطح جهانی شد. شاخص‌های بازار سهام آمریکا در روز جمعه کار خود را با کاهش قیمت به‌پایان رساند؛ شاخص صنعتی داو جونز (DJIA) با 0.85 درصد، اس‌اند‌پی 500 (S&P 500) 1.11 درصد و مرکب نزدک (Nasdaq Composite) نیز با 0.97 درصد کاهش همراه بودند.


اما روز جمعه، کمپانی حساب‌رسی مازارس گروپ (Mazars Group) نیز فرآیند حساب‌رسی دارایی‌ها و سند اثبات ذخایر صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر بین‌المللی از جمله Crypto.com، کوکوین (KuCoin) و بایننس (Binance) را متوقف کرد. سخنگوی این کمپانی در مصاحبه با نشریه CNBC در رابطه با چگونگی درک گزارش اثبات ذخایر توسط عموم ابراز نگرانی کرد و افزود که این گزارشات، سند حساب‌رسی (Audit) به‌شمار نمی‌آیند. کمپانی مازارس هنوز بیانیه‌ای رسمی و عمومی در مورد وضعیت فعالیت‌های خود منتشر نکرده است.


مارکت کپ یا ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال با رشدی جزئی به‌میزان 0.07 درصد نسبت به 24 ساعت گذشته، به رقم 810.53 میلیارد دلار رسید؛ این در حالی است که حجم معاملات بازار بیش از 37 درصد ریزش داشته است. ادامه فشارها از سوی سیاست‌های پولی فدرال رزرو، باعث توقف رشد دارایی‌های مالی نظیر بیت کوین (BTC) شده است.


داده‌های پلتفرم آماری گلس‌نود (Glassnode) نیز نشان از کاهش سطح عرضه و تقاضا و فعالیت سرمایه‌گذاران دارد که علت آن، احتیاط بیشتر کاربران بازارهای ارز دیجیتال در پی ورشکستگی صرافی FTX و اخبار منفی پیرامون بزرگ‌ترین صرافی رمزارز دنیا یعنی بایننس است.


با توجه به موارد فوق، روند کلی قیمت ارزهای دیجیتال در حال حاضر نزولی است؛ اما طبق روال هر هفته از واچ لیست ارزهای دیجیتال در بلاگ صرافی او ام پی فینکس، در واچ لیست هفتگی 28 آذر قصد بررسی و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و چیلیز (CHZ) را داریم.

واچ لیست هفتگی 28 آذر | بیت کوین (BTC)

قیمت بیت کوین در روزهای جاری نزدیک به محدوده 16,721 دلار در بازارها معامله می‌شود و در برخی مواقع، به کف 16,663 دلاری خود بازگشت داشته است. در حال حاضر، روند قیمت BTC در نمودار روزانه نزولی است و ممکن است این وضعیت فعلاً پایدار باقی بماند.

نمودار روزانه بیتکوین با میانگن متحرک
نمودار روزانه بیت کوین – TradingView

اما عملکرد قیمت بیت کوین پایین‌تر از خطوط میانگین متحرک 9 و 21 روزه، خریداران را وادار به تلاش جهت هدایت قیمت و عبور از این سطوح کرده است. قیمت BTC با آغاز سِشِن (Session) معاملاتی حوزه اروپا تحت فشار قرار گرفته و شاخص قدرت نسبی (RSI) آن زیر مرز 50 رسیده است. این وضعیت ممکن است به معنی عدم آمادگی رمزارز شماره یک بازار جهت آغاز یک حرکت صعودی باشد.


کار قیمت بیت کوین جهت بازیابی و صعود آسان نیست و برای انجام آن، ابتدا باید از میانگین متحرک‌های خود عبور کند. در صورت موفقیت، بیت کوین اولین مقاومت خود را در 18,000 دلار خواهد داشت که با عبور از آن، روند بازیابی قیمت می‌تواند تا 20,000 دلار و سپس 22,000 دلار ادامه پیدا کند. اما چنانچه فشار فروش بیت کوین در بازارها افزایش داشته باشد، قیمت BTC ممکن است تا سطوح حمایتی 14,000 و 10,000 دلار پایین بیاید.

نمودار چهار ساعته بیت کوین با میانگن متحرک
نمودار چهار ساعته بیت کوین – TradingView

بیت کوین در نمودار 4 ساعته نزدیک به میانگین متحرک 9 روزه معامله می‌شود؛ اما اگر قیمت در میانگین متحرک 21 روزه شکست صعودی داشته باشد، به بخش بالایی کانال مشخص‌شده می‌رسد. در این بین، اولین مقاومت مهم بیت کوین در سطح 17,000 دلار وجود دارد و با این‌که شاخص RSI این رمزارز پایین‌تر از عدد 40 رسیده است، هرگونه حرکت صعودی می‌تواند قیمت بیت کوین را به‌سمت مقاومت 18,000 دلاری و یا سطوح بالاتر هدایت کند.


در غیر این صورت، چنانچه تحرکات نزولی قیمت شدت پیدا کنند، حمایت 16,500 دلاری بیت کوین ممکن است تحت فشار فروش از دست برود و قیمت بیت کوین در ابتدا به حمایت مهم خود در 16,000 دلار و سپس سطوح پایین‌تر از کانال مشخص‌شده برسد.

واچ لیست هفتگی 28 آذر | اتریوم (ETH)

رمزارز اتریوم با رسیدن به مقاومت در 1,320 دلار دچار کاهش شد و در معرض ایجاد یک شکست نزولی در سطح 1,150 دلار قرار دارد. اتریوم در حفظ محدوده حمایتی 1,300 دلار موفق ظاهر نشد و پایین‌تر از حمایت 1,250 دلاری در یک محدوده نزولی در بازارها معامله شد.


روند کاهش قیمت اتریوم در محدوده بین حمایت 1,200 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته شدت پیدا کرد و با رسیدن به کف قیمت در 1,154 دلار، یک روند تثبیت (Consolidation) را پیش گرفته است. این رمزارز توانست با اختلافی کم محدوده مقاومتی 1,180 دلار را پشت سر بگذارد، اما فروشندگان همچنان در حال فعالیت هستند.


اکنون اتریوم با کاهش خود به زیر سطح بازگشتی فیبوناچی 23.6 درصدی، در یک محدوده معاملاتی با سقف 1,350 دلار و کف 1,154 دلار قرار گرفته است.


قیمت اتریوم در صورت رشد، اولین مقاومت را در سطح 1,190 دلار پیش روی خود دارد. همچنین نزدیک به این سطح مقاومتی در نمودار 1 ساعته اتریوم، یک الگوی مثلث فشرده در حال تشکیل است. به این ترتیب، اولین مقاومت مهم برای قیمت اتر سطح 1,220 دلار و خط میانگین متحرک ساده 100 ساعته است.

نمودار 1 ساعته اتریوم
نمودار یک ساعته اتریوم – TradingView

چنانچه قیمت اتریوم کندل خود را بالاتر از مقاومت 1,220 دلار ببند، پتانسیل تشکیل یک حرکت صعودی بزرگ را به‌دست می‌آورد. در این صورت، مقاومت مهم بعدی برای قیمت 1,260 دلار و سطح بازگشتی فیبوناچی در 50 درصد است که عبور از آن، سطح 1,300 دلار به‌عنوان هدف بعدی قیمت اتریوم خواهد بود. ادامه حرکت صعودی نیز می‌تواند اتریوم را به محدوده مقاومتی بعدی یعنی 1,350 دلار برساند.


اما چنانچه اتریوم در عبور از 1,220 دلار موفق نباشد، ممکن است حرکت نزولی در دستور کار قرار گیرد. به این ترتیب، اولین حمایت برای اتریوم در نزدیکی سطح 1,170 دلار قرار دارد. حمایت مهم بعدی 1,150 دلار خواهد بود که شکست آن می‌تواند باعث افزایش مومنتوم (Momentum) نزولی و رسیدن به حمایت 1,100 دلار شود. در صورت ادامه کاهش‌ها، قیمت اتریوم می‌تواند به حمایت بعدی خود در 1,050 دلار برسد.


در رابطه با اندیکاتور های تکنیکال اتریوم در نمودار 1 ساعته می‌توان گفت که شاخص مکدی (MACD) در حال افزایش شتاب در محدوده نزولی است و شاخص RSI اتریوم نیز پایین‌تر از 50 قرار دارد.

واچ لیست هفتگی 28 آذر | چیلیز (CHZ)

قیمت ارز چیلیز هنگام نگارش این متن، در معرض کاهش به زیر کانال مشخص‌شده در نمودار قرار دارد و در حال تلاش جهت تثبیت قیمت در محدوده 0.117 دلار است. اما شاخص تکنیکال RSI چیلیز با رسیدن به منطقه اشباع فروش (Oversold)، سناریویی نزولی برای قیمت این رمزارز رقم زده که نشان‌دهنده کنترل شرایط توسط فروشندگان است.

نمودار روزانه چیلیز با میانگن متحرک
نمودار روزانه چیلیز – TradingView

نمودار روزانه ارز چیلیز نشان می‌دهد که قیمت با رسیدن به مقاومت 0.127 دلار دچار یک ریزش ناگهانی شده و تلاش خریداران در بازیابی قیمت بالاتر از میانگین متحرک‌های 9 و 21 روزه را از بین برده است. اکنون به نظر می‌رسد قیمت چیلیز پایین‌تر از کانال مشخص‌شده و نزدیک به حمایت خود در 0.115 دلار برسد.


در حال حاضر روند کلی برای قیمت چیلیز نزولی است، اما انتظار می‌رود خریداران با فعالیت خود جهت بازیابی قیمت و یک جهش احتمالی بالاتر از 0.15 دلار تلاش کنند. در این بین چنانچه فشار خرید برای چیلیز افزایش یابد، قیمت توکن CHZ ممکن است با یک شکست صعودی در کانال به مقاومت 0.20 دلاری برسد. در صورتی که معاملات چیلیز و تحرکات صعودی قیمت در این سطح ادامه داشته باشد، قیمت چیلیز می‌تواند به‌ترتیب به سطوح مقاومتی 0.250، 0.270 و 0.290 دلار برسد.


اما در غیر این صورت اگر قیمت چیلیز به قسمت پایینی کانال کاهش داشته باشد، این احتمال وجود دارد که روند نزولی برای چیلیز تا حمایت 0.10 دلار ادامه پیدا کند. شکست این سطح می‌تواند باعث کاهش بیشتر قیمت ارز چیلیز در ابتدا تا 0.025 و سپس 0.023 دلار شود.

نمودار روزانه چیلیز به بیت کوین
نمودار روزانه چیلیز به بیت کوین – TradingView

اما در نمودار قیمت چیلیز در برابر بیت کوین (CHZ/BTC)، فروشندگان فعالیت زیادی را از خود نشان داده و بر اساس عوامل منفی موجود، روند نزولی قیمت چیلیز ممکن است تا عدم موفقیت قیمت در عبور از خطوط میانگین متحرک ادامه داشته باشد.


شاخص قدرت نسبی چیلیز در حال ورود به محدوده اشباع فروش است و خط سیگنال (خط زرد رنگ) آن در آستانه سقوط قرار دارد. به این ترتیب، ادامه حرکات نزولی ممکن است به رسیدن قیمت چیلیز به حمایت 350 ساتوشی (0.00000350) و پایین‌تر از آن منجر شود، اما تشکیل یک تقاطع صعودی و عبور از میانگین متحرک‌ها می‌تواند رشد قیمت چیلیز تا سطح مقاومتی 1100 ساتوشی (SAT) و بالاتر را در پی داشته باشد.

مهم ترین سوالات درباره واچ لیست هفتگی 28 آذر

اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟

میانگین متحرک (MA) اندیکاتوری است که تغییرات قیمتی را به‌صورت اصلاح‌شده نشان می‌دهد و مسیر روند قیمت را مشخص می‌کند.

شاخص RSI چیست؟

شاخص قدرت نسبی از بهترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال جهت نشان‌دادن قدرت حرکت قیمت یک دارایی است و مشخص می‌کند که یک دارایی بیش از حد خریداری و یا فروخته شده است.

4/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *