رمزارزها به‌ تقلید از بازار سهام یک ماه ناامیدکننده را روز جمعه به پایان رساندند. شاخص‌های متشکل از سهام کمپانی‌های حوزه تکنولوژی، نزدک (Nasdaq) و اس‌اند‌پی 500 (S&P 500)، و همچنین شاخص صنعتی داو جونز (DJIA) ماه گذشته را حداقل با 1.5 درصد کاهش پشت سر گذاشتند که علت آن، ترس به‌وجود آمده از تلاش‌ها برای کاهش تورم شدید و منجرشدن آن به یک رکود سنگین است.


روند نزولی شاخص خانه‌های در حال فروش (Pending Home Sales) برای سومین ماه متوالی نشان از سرد شدن بازار مسکن و رکود اقتصادی در تصویر گسترده‌تر دارد. با این حال، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای ارزیابی تورم آمریکا یعنی شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) در ماه آگوست (تیر-مرداد) با رقم 4.9 درصد در بازه سالانه بیشتر از انتظارات اعلام شد و با توجه به 4.7 درصد در ماه جولای (مرداد-شهریور) افزایشی مجدد داشت.

انتشار این آمار به این معنا است که تورم همچنان در حال تخریب اقتصاد ایالات متحده است و هم‌اکنون، چشم سرمایه‌گذاران به اعلام شاخص مدیران خرید در بخش صنعت (ISM Manufacturing PMI) مربوط به ماه سپتامبر (شهریور-مهر) در روز دوشنبه است که انتظار می‌رود تغییری نداشته باشد؛ نرخ بیکاری آمریکا (Unemployment Rate) نیز قرار است در روز جمعه اعلام شود و پیش‌بینی‌ها مبنی بر عدم تغییر در 3.7 درصد رقم قبلی آن هستند.


با توجه به شاخص‌های مذکور، تاثیر آن‌ها بر ارزهای دیجیتال و بررسی‌های انجام‌شده، رمزارزهای مستعد در واچ لیست هفتگی 11 مهر او ام پی فینکس به‌شرح زیر هستند.

واچ لیست هفتگی 11 مهر | بیت کوین (BTC)

بیت کوین مجدداً در تلاش است تا بالاتر از سطح مقاومتی 19,000 دلار باقی بماند و موفق شد سطوح 19,250 دلار و میانگین متحرک ساده 100 روزه خود را پشت سر بگذارد. حتی در روزهای گذشته قیمت رمزارز برتر بازار از 19,500 دلار عبور کرد و بالاتر از 20,000 دلار قرار گرفت؛ اما فروشندگان نشان دادند که در سطوح بالاتر از مقاومت 20,000 دلار فعالیت بیشتری دارند. بیت کوین پس از تشکیل یک سقف در 20,177 دلار، تا کنون یک اصلاح به‌سمت پایین تشکیل داده است.


در حال حاضر بیت کوین پایین‌تر از سطح 19,500 دلار قرار گرفته است و با شکست یک خط روند صعودی مهم، در نمودار ساعتی خود نزدیک به 19,350 دلار به حمایت رسیده است.


در حال حاضر یک کف برای ارز دیجیتال شماره یک بازار در محدوده 18,937 دلار تشکیل شده و در حال تثبیت قیمت (Consolidation) است. این رمزارز نزدیک به سطح بازگشتی فیبوناچی در 23.6 درصد در بازار معامله می‌شود که شامل محدوده معاملاتی با کف 18,937 دلار و سقف 20,177 دلار می‌شود.


سناریوی صعودی بیت کوین شامل یک مقاومت آنی در سطح 19,400 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته آن است و مقاومت مهم پس از آن در 19,560 دلار و نزدیک به سطح بازگشتی فیبوناچی 50 درصدی قرار دارد.

نمودار ساعتی بیت کوین
نمودار ساعتی بیت کوین – TradingView

عبور قیمت بیت کوین از مقاومت 19,560 دلاری می‌تواند آغازگر یک حرکت صعودی جدید برای این رمزارز باشد. در این صورت، قیمت حتی ممکن است محدوده مقاومتی 20,000 دلار را نیز پشت سر بگذارد و با مقاومت کلیدی خود در 20,500 دلار روبرو شود.


اما چنانچه بیت کوین موفق به عبور از محدوده مقاومتی 19,560 دلار نشود، این احتمال وجود دارد که یک حرکت نزولی را آغاز کند که در این صورت، 19,000 دلار را به‌عنوان نخستین محدوده حمایتی خود دارد.


حمایت بعدی در سناریوی نزولی بیت کوین 18,580 دلار و سطح حمایتی اصلی آن 18,500 دلار است. در صورتی که بیت کوین از این سطوح نیز عبور کند، قیمت ممکن است طی یک حرکت ناگهانی به 18,000 دلار برسد و در صورت ادامه روند نزولی، قیمت بیت کوین می‌تواند تا حمایت بعدی خود در 17,500 کاهش داشته باشد.

واچ لیست هفتگی 11 مهر | اتریوم (ETH)

اتریوم نتوانست مومنتوم (Momentum) خود را بالاتر از محدوده مقاومتی 1,350 دلار حفظ کند و یک حرکت نزولی جدید را پایین‌تر از حمایت 1,320 دلاری و میانگین متحرک ساده 100 ساعته خود آغاز کرد. فروشندگان حتی موفق شدند قیمت را پایین‌تر از 1,300 دلار بکشانند و اتریوم با آزمایش مجدد حمایت خود در 1,260 دلار مواجه شد.

در پی این تحرکات، اتریوم توانست در 1,264 دلار یک کف تشکیل دهد و به تثبیت قیمتی برسد و هم‌اکنون، کمتر 1,320 دلار و زیر خط میانگین متحرک ساده 100 روزه خود در بازارها معامله می‌شود.


قیمت اتریوم در صورت افزایش، محدوده 1,300 دلار را به‌عنوان مقاومت پیش روی خود دارد که با یک خط روند نزولی مهم در نمودار ساعتی آن همراه است. این خط روند در سطح بازگشتی فیبوناچی در 23.6 درصد قرار دارد و شامل محدوده معاملاتی با کف 1,264 دلار و سقف 1,373 دلار می‌شود.


اولین مقاومت مهم برای قیمت اتر (Ether / ETH) نزدیک به 1,320 دلار و میانگین متحرک ساده 100 روزه آن قرار دارد. سطح بازگشتی فیبوناچی 50 درصدی اتریوم نیز در 1,318 دلار در محدوده معاملاتی مذکور قرار دارد.

نمودار ساعتی اتریوم
نمودار ساعتی اتریوم – TradingView

اتریوم در صورت شکست کامل 1,320 دلار می‌تواند به‌راحتی تا سطح 1,350 دلار حرکت خود را ادامه دهد و در صورت ادامه‌داشتن این حرکت، قیمت ممکن است تا مقاومت 1,400 دلاری صعود داشته باشد و در مرحله بعد به 1,450 دلار برسد.


اما چنانچه اتریوم موفق به عبور از مقاومت 1,320 دلاری نشود، ممکن است یک حرکت نزولی تازه را آغاز کند که در این صورت، اولین حمایت برای قیمت سطح 1,260 دلار خواهد بود.


حمایت مهم اتریوم سطح 1,250 دلار است که در صورت شکست این سطح، قیمت می‌تواند تا حمایت بعدی خود در 1,220 دلار کاهش داشته باشد. چنانچه این روند ادامه پیدا کند، فشار فروش افزایش یافته و قیمت اتریوم ممکن است ابتدا به 1,200 دلار و سپس به 1,150 دلار برسد.

واچ لیست هفتگی 11 مهر | یونی سواپ (UNI)

ارز دیجیتال یونی سواپ در پی بازیابی قیمت خود بین ماه‌های ژوئن و جولای (خرداد-تیر)، یک روند اصلاحی یکنواخت را طی دو ماه اخیر پیش گرفته است. اما این روند در جهت منفعت خریداران باعث تشکیل یک الگوی فنجان و دسته (Cup & Handle) شده است. این آلت‌کوین در بخش دسته الگوی قیمتی خود، حمایت قابل توجهی در 5.2 دلار در نمودار روزانه خود شاهد بوده است که نشان از بازیابی قیمت آن دارد.

نمودار روزانه یونی سواپ
نمودار روزانه یونی سواپ – TradingView

چرخش 180 درجه حرکت صعودی یونی سواپ از قیمت 9.71 دلار با افزایش عرضه توکن‌های این رمزارز در ماه آگوست (مرداد-شهریور)، موجب شد قیمت این دارایی کاهش قابل توجهی را تجربه کند. به‌علاوه، بررسی نمودار روزانه یونی سواپ نشان می‌دهد که این بازگشت قیمت از خط میانگین متحرک نمایی 200 روزه آن آغاز شده و هماهنگ با روند نزولی در کل بازار بوده است.


اما این روند نزولی با رسیدن به حمایت 5.2 دلار قدرت خود را از دست داده است و یک محدوده تثبیت قیمتی همراه با نشانه‌های صعود را نشان می‌دهد. در حال حاضر، رفتار قیمتی یونی سواپ رشد 6.5 درصدی در روزهای اخیر را نشان می‌دهد و حجم معاملات این رمزارز نیز افزایش داشته است.


از این رو، تحلیل پرایس اکشن یونی سواپ نشان می‌دهد که فشار خرید برای این رمزارز در سطوح پایین قیمتی افزایش یافته و در نتیجه آن، یک کف دوقلو در نمودار خود تشکیل داده است. علاوه‌بر این، یونی سواپ نزدیک به میانگین متحرک نمایی 100 روزه خود در 6.7 دلار یک الگوی بازگشتی صعودی را نشان می‌دهد.


افزایش سطح تقاضا برای این رمزارز احتمال جهش قیمت تا 9.7 دلار را بالا می‌برد و در صورت موفقیت، الگوی صعودی 177 درصدی قیمت این دارایی را تکمیل می‌کند.


به‌طور کل بررسی اندیکاتور های تکنیکال یونی سواپ از جمله میانگین متحرک‌های نمایی 100 و 200 روزه آن، یک روند نزولی را نشان می‌دهند و مشخص نبودن مسیر حرکت قیمت در میانگین متحرک نمایی 100 روزه در 6.7 دلار، به معنی وجود موانع بیشتر بر سر راه خریداران است.

اما واگرایی صعودی (Bullish Divergence) واضح در شاخص قدرت نسبی (RSI) و جهش آن بالاتر از خط میانی در نمودار روزانه، نشان‌دهنده رشد در مومنتوم صعودی است. از این رو، شاخص‌های تکنیکال احتمال یک شکست صعودی در صورت رسیدن قیمت یونی سواپ به 4.7 دلار را می‌دهند.

واچ لیست ارز دیجیتال چیست؟

واچ لیست به یک لیست از دارایی‌هایی گفته می‌شود که یک سرمایه‌گذار به‌طور دقیق آن‌ها را زیر نظر گرفته تا در صورت کاهش قیمت، یک موقعیت سرمایه‌گذاری سودآور برای خود ایجاد کند.

منابع: , CoinDesk, NewsBTC, NewsBTC, Coingape, CoinDesk

1/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و سه سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *