رابرت کیوساکی

هشدار رابرت کیوساکی به سرمایه گذاران ؛ سقوط قریب الوقوع دلار

با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و رسیدن به سطوح تاریخی گذشته، دلار آمریکا واکنشی مثبت از خود نشان داده و به ضرر دیگر ارزهای فیات در دنیا رشد داشته است. از بین این ارزها، پوند انگلیس ضعیف‌ترین عملکرد را در برابر دلار به‌ثبت رسانده است.


اما علی‌رغم عملکرد قوی دلار آمریکا، نویسنده کتاب «پدر پولدار، پدر فقیر»، رابرت کیوساکی، معتقد است که این قدرت دلار برای مدت زیادی پایدار نخواهد ماند.


وی روز گذشته در توییتر خاطرنشان کرد دلار این پتانسیل را دارد که در اوایل سال 2023 سقوط کند و نقره را به‌عنوان یک پوشش و جایگزین مناسب برای این دارایی معرفی کرد.


وی معتقد است که دلار آمریکا سرنوشتی مشابه پوند انگلیس خواهد داشت و در اوایل سال 2023 با تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو سقوط می‌کند. رابرت کیوساکی در گذشته اظهار کرده بود که ایالات متحده و انگلستان رابطه‌ای مشترک در تاریخچه خود دارند و ممکن است این رابطه بر بازارهای مالی تاثیرگذار واقع شود.


موضع رابرت کیوساکی در برابر دلار از جایی شروع شد که وی به سرمایه‌گذاران هشدار داد که بازارهای مالی به احتمال فراوان یک «سقوط فجیع» را تجربه خواهند کرد و باید قبل از وقوع آن، سرمایه خود به رمزارزها منتقل کنند.


کیوساکی در عین حال که یک پایان برای دلار پیش‌بینی کرده و آن را «پول جعلی» می‌خواند، به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کند که در نقره سرمایه‌گذاری کنند و پیش‌بینی کرد که قیمت این فلز به 500 دلار خواهد رسید.


به‌طور کل در پی هماهنگی بانک‌های مرکزی دولت‌ها با سیاست‌های فدرال رزرو آمریکا، دیگر ارزهای فیات نیز دچار سقوط خواهند شد.


نکته قابل توجه این‌جا است که قدرت گرفتن دلار به‌طور مستقیم بر کاهش ارزش دیگر همتاهای آن تاثیر گذاشته است و اکثر سرمایه‌گذاران به‌عنوان یک پوشش، سرمایه خود را وارد بازار رمزارزها و بیت کوین کرده‌اند. بر اساس گزارشات اخیر نشریه فین‌بولد (Finbold)، سرمایه‌گذاران در بریتانیا و اتحادیه اروپا ارزهای پوند و یورو خود را در سطوحی تاریخی فروخته و اقدام به خرید بیت کوین کرده‌اند.

دلار و رمزارزها و ثبت بهترین عملکرد میان دارایی ها

افزایش تمایلات برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین از بالا رفتن حجم معاملات آن و رسیدن به بالاترین سطح سه ماهه آن پیدا است. این در حالی است که این رمزارز در سالی که سراسر با اصلاحات شدید قیمتی همراه بوده، در محدوده نزدیک به 19,000 دلار به یک تثبیت قیمتی (Consolidation) رسیده است.


سرمایه‌گذاران در حال فروش ارزهای فیات خود برای خرید بیت کوین به‌عنوان یک پوشش امن هستند و دیگر افراد تمرکز خود را بر آربیتراژ گذاشته‌اند. لازم به ذکر است که علی‌رغم کاهش‌های قیمت در بیت کوین و به‌طور کل بازار ارزهای دیجیتال، دلار آمریکا و رمزارزها در شش ماهه دوم سال 2022 بهترین عملکرد را میان دیگر دارایی‌ها از خود به‌جا گذاشته‌اند.

رابرت کیوساکی کیست؟

رابرت کیوساکی مدیر کسب و کار و نویسنده موفق اهل آمریکا و بنیان‌گذار کمپانی ریچ گلوبال (Rich Global LLC) و ریچ دَد (Rich Dad)، کمپانی آموزش در حوزه تجارت، است.

منبع: Finbold

به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *