پرداخت با بیت کوین

روسیه و پرداخت با بیت کوین در امور بین‌المللی

وزارت اقتصاد روسیه در حال بررسی امکان پرداخت با بیت کوین و دیگر رمزارزها در امور مالی بین‌المللی خود است. بر اساس گزاررش روز جمعه نشریه اینترفکس (Interfax)، با توجه به اعمال محدودیت‌ها در استفاده روسیه از کانال‌های پرداختی سنتی، این دولت در تلاش است تا روابط تجاری را با شرکای بین‌المللی خود دوباره زنده کند.


ایوان چبسکوف، مدیر بخش سیاست‌های مالی وزارت اقتصاد روسیه، طی نشست دولت بیان کرد که موضوع پرداخت با بیت کوین و این‌گونه ارزهای دیجیتال در تراکنش‌ها و تسویه حساب‌های بین‌المللی هم اکنون در حال بررسی است. وی افزود اگر ارزهای دیجیتال به‌صورت قانونی به‌عنوان دارایی شناخته شوند، در چهارچوب انجام تراکنش‌ها و استفاده از آن‌ها در مبادلات، می‌توان این شیوه را در فعالیت‌های اقتصادی خارجی پیاده‌سازی کرد.


تشدید حملات به اوکراین که به‌طور کل از ابتدای سال میلادی جاری شروع شد، منجر به رویارویی روسیه با مجموعه بزرگی از تحریم‌ها از سوی کشورهای عضو ناتو شد. علاوه بر ممنوعیت‌ پروازها و مسدود شدن دارایی‌ها، ایالات متحده، اروپا و دیگر کشورهای متحد لیستی از تحریم‌های مالی از جمله خروج روسیه از سیستم بانکی سوئیفت و قطع واردات از سوی این کشور را ارائه کردند. تمام این امور در راستای فلج کردن کرملین با هدف توقف پوتین در اجرای حملات انجام شد.


در واکنش به این تمهیدات، دولت روسیه به‌تدریج علاقه خود را در مورد پرداخت با بیت کوین و رمزارزها در تراکنش‌های بین‌المللی نشان داد؛ این در حالی است که کشورهای مخالف در تلاش‌اند تا دسترسی این دولت را به این حوزه نیز محدود کنند.

چبسکوف اظهار کرد که این مسئله در حال بررسی است و از نظر وی، با توجه به محدودیت‌های موجود در زیرساخت‌های سنتی در امور پرداختی، باید آن را جدی بگیرند.


در ماه مارس (اسفند 1400) بود که یکی از مقامات ارشد دولت روسیه، پاول زالوانی، بیان کرد که این کشور در حال بررسی پرداخت با بیت کوین یا ارزهای دولتی کشورهای دوست در صادارت نفت و گاز است؛ از سویی دیگر، کشورهای غیر دوست می‌توانند در پرداخت هزینه صادرات تنها از روبل روسیه استفاده کنند.

در آن زمان، زالوانی که رئیس مجلس دوما روسیه نیز است، اظهار کرد که این کشور در حال تحقیق و بررسی برای شیوه‌های جایگزین و پرداخت با بیت کوین و دیگر رمزارزها در امور بین‌المللی است و پرداختن به این موضوع را اولویت اصلی این دولت قرار داده‌اند.


در حالی که پرداخت با بیت کوین و رمزارزها در معاملات بین‌المللی با توجه به پتانسیل رشد بالای این نوع دارایی‌ها برای روسیه سودمند خواهد بود، کارشناسان معتقدند که این شیوه خطرهای خود را نیز دارد. در وحله اول، بیت کوین نوسانات زیادی داشته و می‌تواند در معاملات گاز طبیعی با چالش‌هایی روبرو شود؛ ارزهای سنتی مانند یورو و دلار نسبت به آن هنوز ثبات بیشتری دارند.


کشور چین که یکی از نزدیک‌ترین متحدان روسیه است، در رابطه با رمزارزها خصوصاً بیت کوین مشکلات خود را دارد که مشخصاً در مسئله پرداخت با بیت کوین محدودیت‌هایی را برای روسیه به‌وجود خواهد آورد. دیگر کشورها نیز از ترس پیدایش پیامدهای منفی در سطح بین‌المللی برای خود، ممکن است با این طرح روسیه اعلام مخالفت کنند.


اما خبر بررسی امکان پرداخت با بیت کوین و رمزارزها در امور تجاری بین‌المللی روسیه، ممکن است یکی از عوامل حرکت صعودی قیمت بیت کوین در روزهای آغازین هفته جاری باشد. بر اساس آمار کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، بیت کوین طی 24 ساعت گذشته بیش از 4 درصد رشد داشته و قیمت آن به محدوده 31,600 دلاری در معاملات رسید و پس از چندین روز سطوح بالاتر از 30,000 دلار را به خود دید.

منبع: Zycrypto

1/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *