ارز دیجیتال هوش مصنوعی 01

آشنایی با 5 ارز دیجیتال هوش مصنوعی برتر در سال 2023

از ابتدای سال 2023 میلادی تاکنون پروژه‌های مربوط به ارز دیجیتال هوش مصنوعی محبوب‌ترین و البته جدیدترین نوع از ارزهای دیجیتال هستند که مفاهیم جدیدی از توسعه تکنولوژی را در بلاک‌چین ارائه می‌کنند. اما هوش مصنوعی در ارز دیجیتال با چه هدفی استفاده می‌شود؟ چه ارتباطی میان هوش مصنوعی و ارز دیجیتال وجود دارد؟ آینده پروژه‌های ارز دیجیتال بر پایه هوش مصنوعی چیست؟ بهترین ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی کدامند و چگونه می‌توان در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرد؟

اگر شما نیز علاقه‌مند هستید تا با کاربرد هوش مصنوعی در ارز دیجیتال آشنا شوید و پاسخ تمام سوالات فوق را پیدا کنید، در این مطلب از وبلاگ صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی چیست؟

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 02

بلاک‌چین (Blockchain) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) تاثیرگذارترین و جدیدترین شکل تکنولوژی در قرن 21 هستند که روتین زندگی انسان‌ها را در ابعاد مختلف همچون امور دریافت و پرداخت مالی، ذخیره اطلاعات و سبک و سیاق سرمایه‌گذاری دستخوش تغییرات بسیاری کرده‌اند.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی نیز جدیدترین مفهومی است که طی هفته‌های اخیر به بازار کریپتوکارنسی اضافه شده و ابهامات بسیاری را در ذهن کاربران جامعه رمزارزها ایجاده کرده‌است. معرفی ربات چت جی پی تی (ChatGPT) نوعی سکوی پرتاب برای رشد و گسترش این دسته از پروژه‌ها و افزایش قیمت ارزهای دیجیتال بر پایه هوش مصنوعی بود.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی در واقع رمزارزهایی را در برمی‌گیرد که با هدف تلفیق هوش مصنوعی و بلاک‌چین ایجاد شده‌اند. به بیان دیگر، این دسته از رمزارزها با استفاده از فناوری هوش مصنوعی نقشه راه خود را پیش می‌برند. این ارزهای دیجیتال از پتانسیل‌های نهفته در هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا امنیت شبکه و مقیاس‌پذیری را به حداکثر برسانند و کارآمدی بیشتری داشته باشند. در واقع، همگرا شدن تکنولوژی بلاک‌چین و هوش مصنوعی منجر به شکل‌گیری ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی شد.

ایلان ماسک در جایگاه یکی از تاثیرگذارترین افراد در جامعه کریپتو، بارها و بارها در مصاحبه‌های خود به پروژه‌های ارز دیجیتال هوش مصنوعی و جایگاه آن‌ها در آینده جهان پرداخته و اعلام کرده که خود نیز در حال سرمایه‌گذاری روی این شکل جدید از تکنولوژی است.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هوش مصنوعی

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 03

اتفاقات جدید و پیشرفت‌های تازه، مهم‌ترین ویژگی بازار ارزهای دیجیتال هستند که باعث می‌شوند این بازار، حتی در دوره‌های خرسی و نزولی نیز رشد و رونق داشته باشد و توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند! در حال حاضر، پروژه های ارز دیجیتال هوش مصنوعی جدیدترین اتفاق در این بازار هستند و حمایت ایلان ماسک از این نوع فناوری نیز باعث شده تا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هوش مصنوعی به یکی از داغ‌ترین موضوعات مورد علاقه کاربران در جامعه کریپتو تبدیل شود.

اگر شما نیز تمایل دارید تا در پروژه های ارز دیجیتال هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است قبل از هر گونه اقدام برای خرید، هدف و کاربرد پروژه را در دنیای کریپتو بررسی کنید.

از زمان پیدایش بیت‌کوین در سال 2009 تاکنون، پروژه‌های رمزارزی بسیاری با اهداف گوناگون به بازار کریپتو معرفی شده‌اند. اما تنها آن دسته از رمزارزهایی در چرخه‌های نزولی بازار دوام می‌آورند و در بازار ماندگار می‌شوند که کاربردی واقعی در فضای بلاک‌چین داشته باشند؛ یعنی با هدف افزودن مزیتی خاص و کاربردی به بلاک‌چین ایجاد شده باشند و در راستای مقیاس‌پذیری حداکثری شبکه گام بردارند.

مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین، یکی از اصلی‌ترین مفاهیم است. در واقع، برترین شبکه بلاک‌چینی شبکه‌ای است که بیشترین تعداد تراکنش را در سریع‌ترین زمان ممکن و با کمترین کارمزد پردازش کند. پروژه‌های ارز دیجیتال هوش مصنوعی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای اینکه آینده روشنی در انتظارشان باشد، باید در راستای ارائه راهکارهای مربوط به حفظ امنیت و افزایش مقیاس‌پذیری حرکت کنند.

بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این دسته از رمزارزها می‌بایست در گام اول فاندامنتال و اهداف آن پروژه را بررسی کرده و از سازگار بودن آن با بلاک‌چین اطمینان حاصل کنید. پس از آن می‌توانید به تناسب میزان ریسک پذیری خود، درصدی از سرمایه‌تان را به خرید رمزارزهای هوش مصنوعی اختصاص دهید.

همواره به خاطر داشته باشید که این دسته از پروژه‌های رمزارزی هنوز در ابتدای مسیر خود هستند و پتانسیل رشد فوق‌العاده‌ای در آن‌ها وجود دارد. تنها نکته‌ای که باید در زمان سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی در نظر داشته باشید این است که افق زمانی خود را در بلند مدت در نظر بگیرید و انتظار پامپ‌های قیمتی در همین ابتدای مسیر را نداشته باشید. به بیان دیگر، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی، یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می‌شود.

آینده ارز دیجیتال هوش مصنوعی

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 04

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، ارز دیجیتال هوش مصنوعی درواقع تلفیقی از هوش مصنوعی (AI) و تکنولوژی بلاک‌چین است. برخی تحلیلگران معتقدند ترکیب ویژگی‌های این دو فناوری برتر قرن، می‌تواند انقلاب دیجیتالی جدیدی را برای جهان رقم بزند. برای مثال ترکیب ویژگی انعطاف‌پذیری بالا در فناوری هوش مصنوعی و ویژگی‌ تمرکززدایی در بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال می‌تواند در سال‌های نه چندان دور، کاربردهای گسترده‌ای در امور مختلف جهان داشته باشد.

برخی دیگر نیز معقدند که آینده این دسته از رمزارزها کاملا غیرقابل پیش‌بینی بوده و به وضعیت پیشروی پروژه‌های هوش مصنوعی و میزان سازگاری‌شان با ویژگی غیرمتمرکز بودن بلاکچین ارتباط دارد. اگر به‌کارگیری هوش مصنوعی در شبکه‌های رمزارزی منجر به این شود که عملکرد شبکه به صورت متمرکز در اختیار ربات‌های هوش مصنوعی قرار گیرد، دیگر مفهوم غیرمتمرکز بودن وجود نخواهد داشت. در نتیجه، همین موضوع می‌تواند با اصل تمرکززدایی بلاک‌چین در تناقض باشد.

اما اگر فناوری هوش مصنوعی در مسیر افزایش مقیاس‌پذیری بلاک‌چین به کار برده شود و با آن سازگار باشد، می‌توان پیش‌بینی کرد که ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی (AI) در آینده شاهد رشد و تحول ناگهانی خواهند بود.

مطالعه بیشتر: معرفی ۵ سایت پیش بینی ارز دیجیتال مناسب خرید و فروش

بهترین ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی

برای مشاهده لیست ارزهای هوش مصنوعی می‌توانید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید. در این صفحه تمام پروژه‌های ارز دیجیتال در حوزه هوش مصنوعی را به همراه جزئیات قیمت فعلی، ارزش بازار (Marketcap) و نمودار قیمت مشاهده خواهید کرد. این لیست بر اساس مارکت کپ این رمزارزها مرتب شده و ارزهایی که دارای مارکت کپ بالاتری هستند، در ابتدای لیست قرار گرفته‌اند. در ادامه، 5 رمزارز ابتدای این لیست را به عنوان بهترین ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی بررسی خواهیم کرد.

گراف (GRT)؛ بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 05

ارز دیجیتال گراف با نماد GRT برترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی به لحاظ ارزش بازار بوده و در جایگاه اول لیست توکن های هوش مصنوعی قرار گرفته است. شبکه گراف امکان ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) را بر بستر بلاک‌چین اتریوم ایجاد کرده و در زمینه توسعه نسل سوم اینترنت (WEB 3.0) نیز فعالیت‌ می‌کند.

در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال گراف جایگاه 41 از میان کل رمزارزهای بازار را به خود اختصاص داده و در جمع 50 رمزارز برتر بازار کریپتوکارنسی قرار دارد. سقف قیمت GRT برابر با 2.8 دلار بوده و این رمزارز در حال حاضر با قیمت 0.13 دلار خرید و فروش می‌شود. برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت گراف تا سال 2023 میلادی به 3.5 دلار خواهد رسید و سقف قیمتی جدیدی را ثبت می‌کند.

سینگولاریتی نت (AGIX)، دومین ارز برتر هوش مصنوعی از لحاظ ارزش بازار

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 06

دومین ارز برتر هوش مصنوعی از لحاظ ارزش بازار، ارز دیجیتال سینگولاریتی نت با نماد AGIX است که در جایگاه 86 از میان کل رمزارزهای بازار قرار گرفته و جز 100 دارایی برتر بازار کریپتوکارنسی است.

ارز دیجیتال AGIX توکن بومی پلتفرم سینگولاریتی نت (SingularityNET) است که نقشی حیاتی در اکوسیستم این پلتفرم ایفا می‌کند. سینگولاریتی نت خود را به عنوان نسل دوم هوش مصنوعی غیرمتمرکز معرفی می‌کند و بستری را فراهم کرده تا افراد بتوانند از طریق فناوری بلاک‌چین، خدمات و سرویس‌های گوناگون مربوط به هوش مصنوعی را ایجاد کنند، آن‌ها را به راحتی به اشتراک بگذارند و کسب درآمد کنند.

سقف قیمتی توکن AGIX برابر با 1.86 دلار بوده و این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مقاله در قیمت 0.3 دلار معامله می‌شود. بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت تحلیلی کوین ادیشن (coinedition)، قیمت AGIX تا سال 2023 میلادی با عبور از سقف قیمتی فعلی خود به 29 دلار خواهد رسید.

رندر توکن (RNDR)، سومین رمز ارز هوش مصنوعی

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 07

رمزارز RNDR توکن اختصاصی پلتفرم رندر توکن (Render Token) بوده که با محوریت ایجاد یک شبکه رندر برای انجام امور مربوط به حوزه گرافیک و طراحی ایجاد شده‌است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد که به صورت یک پارچه و غیرمتمرکز قدرت پردازنده‌های گرافیکی خود را به اشتراک بگذارند و در ازای آن کسب درآمد کنند.

در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال RNDR سومین رمزارز برتر در دسته‌ ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی و هشتادوپنجمین رمزارز در کل بازار کریپتوکارنسی است. سقف قیمتی ارز دیجیتال هوش مصنوعی رندر توکن (RNDR) برابر با 7.9 دلار بوده و این ارز دیجیتال هم اکنون با قیمت 1.1 دلار در بازار معامله می‌شود. برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت رندر توکن تا سال 2030 میلادی به 9.5 دلار خواهد رسید.

آسیس نتورک (ROSE)، چهارمین ارز دیجیتال برتر هوش مصنوعی

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 11

پروژه رمزارزی آسیس نتورک (Oasis Network) یک شبکه مبتنی بر بلاک‌چین کاسماس (Cosmos) است که با محوریت حفظ حریم خصوصی کاربران ایجاد شده و ارز دیجیتال ROSE نیز رمزارز بومی این شبکه است. ارز دیجیتال ROSE چهارمین ارز دیجیتال برتر در حوزه هوش مصنوعی است که از میان کل رمزارزهای موجود در بازار، جایگاه 108 را به خود اختصاص داده است.

در زمان نگارش این مقاله، ارز دیجیتال ROSE با قیمت 0.05 دلار در بازار معامله می‌شود. سقف قیمتی این رمزارز برابر با 0.6 دلار بوده و این ارز دیجیتال در حال حاضر حدودا 1000 درصد از این سقف قیمتی فاصله دارد. برخی تحلیلگران نیز پیش‌بینی کرده‌اند که رمزارز ROSE با شکستن سقف قیمتی قبلی خود تا سال 2030 میلادی به 3.2 دلار خواهد رسید.

فچ ای آی (FET)

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 08

پنجمین ارز دیجیتال برتر هوش مصنوعی بر اساس داده‌های وبسایت کوین مارکت کپ، رمزارز بومی پلتفرم فچ ای آی (FETCH.AI) با نماد FET است. این ارز دیجیتال مطابق با استانداردهای ERC-20 و با بهره‌گیری از تکنولوژی قرارداد هوشمند بر بستر بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده است.

پروژه فچ ای آی با هدف تبدیل تبدیل سیستم‌های متمرکز ذخیره اطلاعات به سیستم‌های غیرمتمرکز و متن باز طراحی شده و انواع فعالیت‌های مالی و غیرمالی افراد و سازمان‌ها را در برمی‌گیرد. هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IOT) دو رکن اصلی در پروژه فچ ای آی هستند که نقش اساسی در روند پیش‌روی ارز دیجیتال هوش مصنوعی FET دارند.

در زمان نگارش این مقاله (21 اسفند 1401) ارز دیجیتال FET با قیمت 0.31 دلار در حال معامله بوده و سقف قیمتی این رمزارز برابر با 1.2 دلار است. برخی تحلیلگران بازار رمزارزها پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت ارز دیجیتال FET در سال 2030 میلادی به 2.7 دلار خواهد رسید.

مطالعه بیشتر: ربات چت مایکروسافت و گوگل عامل رشد توکن های هوش مصنوعی

 در ترید ارز دیجیتال هوش مصنوعی به چه نکاتی لازم است توجه کنیم؟

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 09

پروژه‌های ارز دیجیتال بر پایه هوش مصنوعی جدیدترین اتفاق در بازار رمزارزها هستند و علی رغم ظرفیت‌های رشد بسیاری که دارند، ممکن است ریسک‌هایی را نیز در برداشته باشند. بنابراین مهم‌ترین نکته‌ای که باید حتما مورد بررسی قرار دهید، بنیاد و فاندامنتال این پروژه‌هاست.

یکی از مواردی که می‌تواند در تشخیص اعتبار یک پروژه رمزارزی هوش مصنوعی کمک‌کننده باشد، ارزش بازار آن است. هر چه میزان ارزش بازار (Marketcap) یک پروژه بالاتر باشد، مقبولیت آن نیز در جامعه رمزارزی بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی هوش مصنوعی و بلاک‌چین را دارید، بهتر است ارز دیجیتال هوش مصنوعی با مارکت کپ بالا را در اولویت قرار دهید.

دومین نکته‌ای که در زمان سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی می‌بایست مد نظر قرار دهید، افق زمانی سرمایه‌گذاری است. همان طور که بررسی کردیم، این دسته از ارزهای دیجیتال هم اکنون در ابتدای مسیر خود قرار گرفته‌اند و برای کسب سود از رشد این نوع از دارایی رمزارزی، می‌بایست یک دیدگاه بلند مدت نسبت به این سرمایه‌گذاری داشته باشید.

به عنوان نکته پایانی نیز به شما توصیه می‌کنیم تا همواره اخبار مربوط به رمزارزی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید را دنبال کنید و از چگونگی وضعیت توسعه آن آگاهی داشته باشید. هر زمان متوجه شدید که رمزارز مورد نظر شما مطابق با رود مپ پروژه پیش نمی‌رود، بهتر است نسبت به اینکه به هولد کردن آن ادامه دهید یا نه، تجدید نظر کنید.

بیشترین سوالات کاربران در مورد ارز دیجیتال هوش مصنوعی

بهترین ارز دیجیتال در حوزه هوش مصنوعی چیست؟

رمزارزی که بیشترین مارکت کپ را در میان لیست ارزهای هوش مصنوعی دارد، عموما به عنوان بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی محسوب می‌گردد.

ربات هوش مصنوعی ارز دیجیتال چیست؟

این دسته از ربات‌ها انواع مختلفی دارند که با به‌کارگیری تکنولوژی هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند و می‌توانند در زمینه‌های تحلیل بازارها و انجام معاملات خرید و فروش بسیار کاربردی باشند.

چه کسانی روی پروژه‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

ایلان ماسک به عنوان یکی از افراد تاثیرگذار در بازار کریپتو، طی چندین مصاحبه عنوان کرده که بخشی از سرمایه خود را به تکنولوژی هوش مصنوعی اختصاص داده است.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی 10
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

الهه برات‌زاده متولد ۱۳۷۶ در مشهد، فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه فردوسی و سه ساله که در حیطه تحلیل، ترید و آموزش بازارهای مالی فعالیت می‌کنم.

یک نظر

    1. الهه برات‌زاده نویسنده پاسخ

      سلام وقتتون بخیر باشه
      رمزارز گراف با نماد GRT در او ام پی فینکس لیست شده و می‌تونید به روشهای مختلف این رمزارز رو بر پایه تومان و تتر معامله کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *