شت کوین چیست؟

شت کوین چیست؟

«شت کوین چیست؟» یکی از پرسش‌هایی است که افراد با ورود به دنیای کریپتوکارنسی، دیر یا زود با آن مواجه می‌شوند.

امروزه هزاران ارزدیجیتال به همراه بازارهای مخصوص به خود در دنیای ارزها وجود دارند که فعالان هنگام خرید و سرمایه‌گذاری در آن باید دقت بسیاری داشته باشند؛ زیرا برخی از این ارزها بدون هدف و ارزش واقعی هستند و شما را به دردسر می‌اندازند.

برخی از افراد به دلایلی مانند بی‌دقتی و عدم آگاهی کامل، ممکن است به دام این ارزهای تقلبی گرفتار شوند. پس دانستن این نکته که شت کوین چیست امری ضروری است. برای آن‌که بهتر با مفهوم شت کوین آشنا شوید و به دام خرید آن نیفتید، تا انتها با این مقاله همراه باشید.

شت کوین چیست؟

شت‌ کوین‌ها، ارزهای دیجیتال بدون هدف و پشتوانه‌اند که تیمی قوی آن را حمایت نمی‌کند و ممکن است باعث ضرر و زیان سنگینی در سرمایه‌ی افراد شوند.

در حقیقت شت‌ کوین‌ها توصیفی برای آلت‌کوین‌ها (ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین) هستند که بعد از بیت کوین به‌وجود آمدند و قیمت هدف‌گذاری شده‌ای نداشتند.

به دلیل آن‌که در دنیای کریپتوکارنسی قانون و قانون‌گذار وجود ندارد، افراد زیادی طعمه‌ی این کوین‌های تقلبی می‌شوند. این ارزها در بسیاری از مواقع سود زیادی را برای سرمایه‌گذار به همراه دارند اما می‌توانند به راحتی مقدمه‌ای برای یک ضرر و زیان عظیم باشند.

پس، پیش از آن‌که نسبت به خرید این کوین‌ها اقدام کنید، بهتر است در این زمینه اطلاعات کافی به دست آورید.

تاریخچه شت کوین‌

تاریخچه شت کوین‌
تاریخچه شت کوین‌

شت کوین (Shitcoin) اصطلاحی نو و جدید نیست که به‌تازگی وارد دنیای ارز دیجیتال شده‌باشد اما زمان دقیقی نیز از مطرح‌شدن آن در دسترس نیست.

این اصطلاح، ممکن است هم‌زمان با ورود بیت کوین به بازار ارزهای دیجیتال یا کمی پس از آن معرفی شده‌باشد، اما به اندازه‌ی زمان حال رایج نبوده است. واژه‌ی شت کوین در سال‌های اخیر به صورت مکرر در بازار ارزها مورداستفاده قرار گرفته شده‌است.

در این روزها که شاهد افزایش چشمگیر تعداد ارزهای دیجیتال هستیم، این اصطلاح بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین ارزهایی را که بدون هدف خاص و از روی گمان، قیمت‌گذاری می‌شوند، شت کوین می‌نامند تا میزان بی‌ارزشی آن را نشان دهند.

ویژگی‌ های شت کوین چیست؟

شت کوین‌ ها ویژگی‌هایی را شامل می‌شوند که آن‌ها را از سایر ارزها مانند بیت کوین و اتریوم جدا می‌کند:

 1. این ارزها هیچ وایت پیپری ندارند.
 2. بدون شناسه‌ی قوی و اطلاعات کامل وارد بازار می‌شوند.
 3. میزان نقدینگی در پروژه شت کوین‌ها بسیار پایین است.
 4. شت کوین‌ها با قیمت‌های بسیار پایین به بازار ارزهای دیجیتال وارد می‌شوند.
 5. تیمی ناشناس از آن‌پیشتیبانی می‌کند و اطلاعاتی از این تیم در دسترس نیست.
 6. به طور معمول، شت کوین‌ها تقلیدی از پروژه‌های بزرگ‌تر هستند و از خود هویتی ندارند.
 7. شعار شت کوین‌ها تحقق وعده‌های بزرگ است بدون آن‌که مطابق چارچوب خاصی عمل کنند.
 8. یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت این بازار، استراتژی پامپ و دامپ (سیر صعودی و نزولی) است.
 9. قیمت‌ و ارزش‌گذاری شت کوین‌ها تنها بر پایه‌ی حدس و گمان است و هیچ قانون و هدفی در پس آن وجود ندارد.
 10. به‌طور معمول حجم معادلات پایینی در بازار ارزهای دیجیتال دارند و مجموع سرمایه‌گذاران (Holders) شت کوین‌ها بسیار اندک است.

مزایای شت کوین‌ها چیست؟

اگر قصد دارید از طریق خرید شت کوین‌ها در بازار ارزدیجیتال سرمایه‌گذاری کنید بهتر است با مزایای آن آشنا شوید تا پاسخ پرسش‌های خود را به‌دست آورید.

 1. شت کوین‌ها را می‌توان به مدت طولانی نگه‌داری کرد.
 2. در برخی از موارد به ‌صورتی باورنکردنی، قیمت آن افزایش می‌یابد و سیر صعودی دارد.
 3. قیمت اندکی دارند و با حداقل سرمایه نیز می‌توان تعداد زیادی از آن‌ها را خریداری کرد.

معایب شت کوین

 • امکان کلاهبرداری در آن بسیار زیاد است.
 • احتمال کاهش قیمت و بی‌ارزش‌شدن در آن بیشتر است.
 • ممکن است صرافی، پیشتیبانی خود را از شت کوین قطع کند.
 • نمی‌توان به عنوان ارزهای قابل اطمینانی آن‌ها را درنظر گرفت.
 • درصورتی که از خرید شت کوین به سود برسید، هم‌چنان ممکن است در فروش آن دچار مشکل شوید.

کاربردهای ارز دیجیتال شت کوین

کاربردهای ارز دیجیتال شت کوین
کاربردهای ارز دیجیتال شت کوین

پیش‌تر شرح داده‌شد که شت‌کوین‌ها بدون هدف و پشتیبانی خاصی به‌وجود آمده‌اند و به‌طور قطع هرچه که هدف خاصی نداشته باشد، کاربردی نیز برای آن تعریف نشده است.

دوج کوین که در میان سایر شت کوین‌ها معروف‌تر است نیز تا چندی پیش، کاربرد خاصی نداشت و به مرور کاربردهایی برای آن درنظر گرفته شده‌است.

نحوه‌ی کارکرد شت کوین‌ها چیست؟

نحوه‌ی کارکرد شت کوین‌ها به این شکل است که در زمان عرضه، تمام توکن‌های شت کوین اعلام می‌شوند و در همان مراحل نخست به دست کاربران خود می‌رسند. هرچه عرضه‌ی توکن‌ها کم‌تر باشد نشان‌دهنده‌ی آن است که میزان منابع محدود است.

در مراحل بعد، پس از انجام هر تراکنش، تعدادی از شت کوین‌ها ازبین می‌روند تا از بروز تورم جلوگیری شود و درصدی از این تراکنش‌ها نیز میان خریداران آن توزیع می‌شود. اگر بعد از عرضه‌ی توکن‌های اعلام‌شده، توکن‌های دیگری عرضه شوند سبب کاهش ارزش ارزها می‌شوند. این روند در بازار تمامی شت کوین‌ها به همین صورت تکرار می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال شت کوین‌ها چیست؟

یکی از عوامل موثر بر میزان قیمت‌گذاری شت کوین‌ها، پامپ و دامپ است. شت کوین‌ها در مراحل اولیه‌ی عرضه در بازار، قیمت پایینی دارند و معامله‌گران با هر پامپ سود کسب می‌کنند.

البته یکی از موارد موثر دیگر بر قیمت شت کوین‌ها میزان عرضه و تقاضا است. هرچه تقاضا برای خرید این ارز دیجیتال بالاتر رود، به طور حتم قیمت آن افزایش می‌یابد.

کیف پول‌ های شت کوین چیست؟

کیف پول‌ های شت کوین چیست
کیف پول‌ های شت کوین

از آن‌جایی که شت کوین‌ها بر پایه‌ی سیستم بلاک‌چین اتریوم قرار دارند، تمامی کیف‌پول‌هایی که برای این بلاک‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرند برای شت‌ کوین نیز قابل استفاده‌اند. این کیف پول‌های نگهداری از ارزدیجیتال شت کوین، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

کیف پول‌ های سرد برای نگهداری شت کوین‌:

 1. ترزور وان (Trezor One)
 2. لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 3. لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 4. ترزور مدل تی (Trezor Model T)

کیف پول‌ گرم برای نگهداری شت کوین:

 1. جاکس (Jaxx)
 2. کوینومی (Coinomi)
 3. اکسودوس (Exodus)
 4. متاماسک (MetaMask)
 5. تراست ولت (Trust Wallet)
 6. جکس لیبرتی (Jaxx Liberty)

خرید شت کوین چگونه است؟

بسیاری از افراد نمی‌دانند که چگونه می‌توان شت کوین خریداری کرد. لازم به ذکر است که خرید شت کوین تفاوتی با خرید بیت کوین ندارد.

برای این کار باید در یکی از صرافی‌های ارزدیجیتال، یک حساب کاربری بسازید. پس از آن، حساب خود را با بیت‌ کوین یا ارز فیات شارژ کنید. بعد از آن‌که این مراحل را به انجام رساندید از طریق Exchange صرافی، شت کوین خریداری کنید.

هنگام خرید شت کوین باید به نکاتی توجه داشته باشید:

 • هنگام رشد باورنکردنی این ارز، برای خرید ریسک نکنید.
 • نخست سعی کنید بیش از حد به سمت خرید شت کوین نروید.
 • پیش از آن‌که شت کوین خریداری کنید، تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهید.
 • توجه داشته‌باشید که حجم معادلات به‌اندازه‌ای باشد که به راحتی بتوانید آن را به فروش برسانید.
 • به خاطر داشته باشید که برخی از شت کوین‌ها کارمزد بالایی دارند و ممکن است هزینه‌های زیادی را بر شما متحمل کنند.

صرافی های خرید شت کوین

 • Bibox
 • BitMart
 • Coinex
 • BtcTurk
 • COIN MATE
 • BigONE
 • Waves
 • ETHFINEX
 • Stellarport
 • EXMO
 • STEX
 • Indacoin
 • Binance
 • Zebpay
 • Bit-Z
 • BitMEX
 • KuCoin
 • Coinone

جمع‌بندی

با توجه به آن‌چه که شرح داده‌شد، دانستید که شت کوین چیست. ارزهای دیجیتال بسیاری در دنیای کریپتوکارنسی عرضه شده‌اند که به برخی از آن‌ها شت‌ کوین می‌گویند. شت کوین‌ها مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتالی به غیر از بیت کوین هستند که بدون هدف و پشتوانه روانه بازار ارزها می‌شوند.

امروزه بیش از 5000 ارز دیجیتال در بازار ارزها جود دارد که هر کدام بازاری را به خود اختصاص داده‌اند. شت کوین‌ها نیز در همین دسته قرار می‌گیرند و اگر شما قصد دارید در بازار ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید باید با شت کوین‌ها آشنا شوید.

بسیاری از معامله‌گران این بازار، برای کسب سود بیشتر، شت کوین‌ها را با قیمت پایین خریداری می‌کنند و به صورت روزانه آن‌ها را ترید می‌کنند؛ زیرا نگه‌داری از شت کوین‌ها برای مدت طولانی مناسب نیست و ممکن است به دلیل بازار پرنوسان، باعث ضرر و زیان شود.

خرید شت کوین نیز مانند بیت کوین از طریق پلتفرم صرافی موردنظر انجام می‌شود اما به خاطر داشته باشید برای خرید و فروش شت کوین از صرافی‌هایی کمک بگیرید که از این ارزها پشتیبانی می‌کنند.

به طور کلی این موضوع را درنظر داشته باشید که این ارزها بدون پشتوانه‌ی مطمئن و بدون کاربرد خاصی روانه‌ی بازار می‌شوند پس امکان کلاهبرداری و تقلب در آن زیاد است و ممکن است شما را به دردسر بیندازد.

منابع: investopedia

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.