آلت کوین چیست

آلت کوین چیست؟

بلاک چین توسط خالق بیت کوین ایجاد شد. اما بیت کوین هیچ امتیاز انحصاری در آن ندارد.  هر شخصی می­‌تواند رمز ارز خود را برنامه ریزی کرده و بلاک چین خود را بسازد. به طور کلی بلاک چین اساس رمز ارز را تشکیل می‌­دهد. بیت کوین را می‌­توان اولین ارز دیجیتالی دانست که در حال حاضر به عنوان بزرگ­ترین و گسترده‌­ترین کریپتوکارنسی نیز شناخته می­‌شود. با همه­‌ی این تفاسیر، این ارز دیجیتال دارای مشکلات و معایبی بوده است. به همین دلیل جایگزین­ هایی برای آن در نظر گرفته شده است که به آن‌ها آلت کوین می‌گویند. با توجه به مطالب بیان شده، دو سوال ” آلت کوین چیست ؟ و چگونه می توان سرمایه‌گذاری مناسبی در آلت کوین ها انجام داد؟ ” در ذهن افراد ایجاد می‌­شود. در این مطلب از OMPFinex قصد داریم به طور دقیق به این سوالات پاسخ دهیم.

آلت کوین چیست ؟

آلت کوین­ ها ارزهای رمزنگاری شده­ ای هستند که بعد از بیت کوین ایجاد شدند. این ارزهای دیجیتالی به منظور کارایی بهتر نسبت به بیت کوین ایجاد شده ­اند و به طور کلی خود را به عنوان جایگزینی برتر از بیت کوین معرفی می­کنند. در حال حاضر هزاران آلت کوین وجود دارد که تعداد آن­ها هر روزه در حال افزایش است.  هر آلت کوینی که ایجاد می­شود تفاوتی کوچک با بیت کوین دارد. این تفاوت ممکن است در سرعت در انتقال، کارمزد انتقال و… باشد. بیشتر آلت کوین­‌های ایجاد شده تاکنون زود از بین رفته ­اند و تعداد اندکی از آن­ها موفق عمل کرده ­اند.

اغلب آلت کوین ­ها در مقابل بیت کوین به مانند نقره در برابر طلا هستند. افراد زیادی بر این باور هستند که آلت کوین ­ها هیچ شانسی در برابر بیت کوین ندارند و رقابت آن­ها با بیت کوین در نهایت با شکست مواجه می­شود. این افراد معتقدند آلت کوین­‌ها پیشرفتی ندارند و پیشرفت آن­ها در برابر بیت کوین بسیار ناچیز و کوچک است. با این حال آلت کوین ­ها سهم بسیار با ارزشی را در بازار ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده ­اند. همچنین نقش بسیار مهمی نیز دارند.

تمرکززدایی یکی از مهم­ترین اهداف بیت کوین است. آلت کوین­ ها این توانایی را دارند که این تمرکززدایی را افزایش دهند و این فرصت را در اختیار کاربران قرار می­دهند که با ویژگی­ های جدید آشنا شوند. آلت کوین­ ها می­توانند رقابتی سالم را در بین ارزهای دیجیتال به وجود آورند. آلت کوین ­ها در بسیاری از موارد می­توانند سبب شوند توسعه دهندگان بیت کوین به فکر توسعه بهتر و مفیدتر بیت کوین باشند.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای جامع ارزهای دیجیتال

چگونه می توان سرمایه گذاری مناسبی در آلت کوین ها انجام داد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده متوجه می‌شویم که بیش از نیمی از سرمایه گذاران بیت کوین پس از مدتی به سرمایه گذاری و استفاده از آلت کوین­ ها روی آورده‌اند. سرمایه گذاری بر روی آلت کوین­ ها می­تواند بسیار پرسود باشد اما ریسک­ های پر خطر خود را نیز دارد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که آلت کوین­ ها به نسبت بیت کوین ممکن است نوسان بیشتری داشته باشند؛ همین موضوع ریسک سرمایه گذاری بر روی آلت کوین­ ها را افزایش می­دهد.

یک سرمایه گذار موفق بر روی هر آلت کوینی که شنیده و یا دیگران پیشنهاد داده ­اند سرمایه گذاری نمی­کند و تنها زمانی به سمت آن می­رود که به طور کامل با آن آشنایی داشته باشد. اگر با اطلاعاتی ناقص و تنها به خاطر گفته دیگران اقدام به سرمایه گذاری کردید، منتظر از دست دادن همه یا بخشی از سرمایه خود باشید.

قبل از خرید آلت کوین باید ابتدا سوابق آن را به طور کامل بررسی کنید و ببینید که این آلت کوین از زمان ایجاد تا کنون به چه صورت عمل کرده است و آیا در زمینه رشد و سوددهی موفق بوده است؟ مورد بعدی اعتماد به آلت کوین است. برای این منظور می­توان به صرافی­ های دیجیتالی معروف مراجعه کنید و در خصوص آلت کوین مورد نظر خود تحقیقاتی به عمل آورید.

به طور حتم صرافی­ های نام آشنا و معروف هیچ­گاه اعتبار خود برای آلت کوین­‌هایی نامعتبر و بی­ارزش از بین نمی‌­برند. بنابراین دو مورد اعتبار و سوابق آلت کوین بسیار مهم هستند که باید قبل از هر اقدامی به بررسی کامل آن‌ها بپردازید. در این صورت می­توان سرمایه گذاری بسیار مناسبی بر روی آلت کوین­ ها داشت.

حتما بخوانید: از کدام صرافی ارز دیجیتال بخریم؟

معروف‌ترین و بهترین آلت کوین‌ها کدام‌اند؟

در ادامه این راهنمای “آلت کوین چیست”، قصد داریم چند نمونه از مهم‌ترین آلت کوین‌ها را معرفی کنیم. همان طور که گفته شد تعداد آلت کوین­ ها بسیار زیاد است و ممکن است بیشتر آن­ها در طی مدتی از بین بروند. چند مورد از معروف­ترین و مهم­ترین آلت کوین­ های فعال در حال حاضر به شرح زیر می‌باشد. با کلیک روی نام ارز دیجیتال می‌توانید مطالب بیشتری از آن را در بلاگ OMPfinex مشاهده کنید.

 • اتریوم
 • تتر
 • ریپل
 • بیت کوین کش
 • لایت کوین
 • بایننس کوین
 • ایاس
 • مونرو

موارد فوق از مهم‌­ترین آلت کوین­ های حال حاضر هستند.

تتر

مزایا و معایب آلت کوین چیست

برای آلت کوین­ ها مزایای بسیاری را می‌­توان نام برد که مهم‌ترین آن­ها شامل موارد زیر هستند.

 1. جبران نقص­های بیت کوین: هدف اصلی ایجاد آلت کوین­ ها بهبود نقص­های موجود در بیت کوین بوده است. این نقص می­تواند سرعت پایین یا حتی هزینه استخراج باشد.
 2. ایجاد رقابت: آلت کوین­ها توانسته ­اند فضایی برای رقابتی سالم با بیت کوین ایجاد کنند. این فضا سبب می­شود توسعه دهندگان بیت کوین در هر حال به فکر توسعه و ارتقای بیت کوین باشند.
 3. کارمزد پایین: کارمزد تراکنش­های آلت کوین­ ها بسیار پایین است.
 4. بلاک چین: از مزیت­های مهم آلت کوین­ها بلاک چین است. بلاک چین به عنوان فناوری امن می­توان سبب جلب اعتماد کاربران شود.

علاوه بر مزایا، آلت کوین­ ها معایبی را نیز دارا هستند. این موارد عبارتند از:

 1. ناپایداری در ارزش: آلت کوین­ ها دارای ارزشی بسیار ناپایدار هستند. به همین علت سرمایه گذاری در آن­ها انتخاب بسیار سختی است.
 2. توانایی کلاهبرداری و تقلب: در آلت کوین­ ها گاهی اوقات موارد کلاهبرداری و تقلب دیده می­شود. این امر ریسک سرمایه گذاری را زیاد می­کند.

اولین نمونه آلت کوین ­ها

نیم کوین (Namecoin)

اولین نمونه آلت‌ کوین‌ Namecoin است که بر پایه کد بیت‌‌کوین می‌باشد و از همان الگوریتم استفاده می‌کند. همچنین همانند بیت‌‌کوین Namecoin نیز به ۲۱ سکه محدود است. این آلت کوین در سال 2011 بر پایه کد بیت‌کوین ساخته شد و الگوریتم آن نیز دقیقا مشابه بیت‌کوین است.

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین هم به مانند نیم کوین در سال 2011 معرفی شد و به آن عنوان نقره­ای در مقابل طلای بیت‌کوین داده شده است. لایت کوین در بسیاری از موارد مشابه بیت‌کوین و برخی از موارد با آن اختلاف دارد.

مهم­ترین اختلاف آن در ماینینگ تعداد دفعات است. به عنوان مثال اگر هر 30 دقیقه بتوانید بیت‌کوین دریافت کنید، این زمان در لایت کوین به کمتر از 3 دقیقه کاهش می­یابد. همچنین پرداخت­ها بسیار سریع­تر انجام می‌شوند. علاوه بر زمان ماینینگ، در قوانین استخراج نیز با هم متفاوت هستند. بیت‌کوین­ها را باید با سخت افزار­های قوی و گران قیمت استخراج کرد؛ در صورتی که لایت کوین را می­توان با نرم افزارهای کامپیوتری نیز استخراج کرد. تعداد کوین‌های لایت کوین، چهار برابر تعداد کوین‌های بیت‌کوین می‌باشد.

توکن چیست؟

به ارز دیجیتالی که برای خود بلاک چین مستقلی نداشته باشد و روی شبکه‌های دیگر جا به جا شود توکن می‌گویند. پس داشتن یا نداشتن بلاک چین مستقل چیزی است که کوین را از توکن متمایز می‌کند.

انواع آلت کوین

در ادامه می‌خواهیم به بررسی انواع آلت کوین بپردازیم.

آلت‌ کوین‌های مبتنی بر ماینینگ

این نوع از آلت ‌کوین‌ها قابلیت استخراج دارند و با استفاده از آن، سکه‌های جدید با هدف از بین بردن مشکلات جهت باز کردن قفل‌ های بلوک‌ها ایجاد می‌گردند. بهترین آلت ‌کوین‌های تولید شده در سال ۲۰۲۰ در این دسته قرار دارند. اتریوم را می‌توان بهترین آلت‌ کوین‌ مبتنی بر ماینینگ از سال ۲۰۲۰ تاکنون معرفی کرد.

اتریوم

آلت‌کوین‌های ثابت یا استیبل کوین‌ها

یکی از انواع اصلی آلت کوین­‌ها استیبل کوین نام دارد. این کریپتوکارنسی در جهت کاهش نوسانات قیمت طراحی و ایجاد شده است. از این ارز دیجیتالی برای انجام معاملات نیز استفاده می­‌شود. این آلت کوین به یک دارایی ثابت مانند طلا یا ارز فیزیکی مانند دلار و یورو وابسته است.

به‌­دلیل آن که قیمت استیبل کوین­‌ها همیشه مشخص و بدون نوسان است، از این ارز دیجیتالی به­‌منظور ذخیره کننده ارزش نیز استفاده می­‌شود. استیبل کوین­‌ها به­‌طور کلی مانند بیت­‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی سازنده فردی ندارد و شرکت­‌های بزرگ پشتیبانی و ساخت آن­ها را برعهده دارند. برای حفاظت از ارزش دارایی خود در برابر نوسانات شدید ارزی می­‌توان از استیبل­ کوین­‌ها استفاده کرد. یکی از معروف‌ترین استیبل کوین‌ها، تتر است، شما می‌توانید در صرافی او ام پی فینکس به خرید آنی تتر بپردازید.

حتما بخوانید: استیبل کوین‌ها کدام‌اند؟

توکن‌های امنیتی

توکن‌های امنیتی مربوط به یک معامله هستند و معمولا با ارائه کوین اولیه راه ‌اندازی می‌گردند. این بخش در بیشتر مواقع از سود سهام مثل پرداخت یا مالکیت در معامله را خبر می‌دهند و شباهت بسیار زیادی با استوک‌های امنیتی دارند.

توکن‌های کمکی

توکن ‌های کمکی را می‌توان به‌ عنوان نوعی از خدمات معرفی کرد. آن‌ها گاهی با نام بخشی از کوین اولیه به‌ فروش می‌رسند.  Filecoin نوعی توکن کمکی است. این توکن به صورتی طراحی شده است که این قابلیت را دارد تا در فضای ذخیره‌ سازی غیرمتمرکز امکان تعویض داشته باشد.

آلت کوین چیست؟

آلت کوین‌ها چه ارتباطی با بیت کوین دارند؟

بیت‌کوین نوعی ارز رمزپایه است که از نظر فنی دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشد. همچنین دارای یک زنجیره بلوکی است و اطلاعات کاربران درگیر با بیت کوین را در اختیار دارد.

عنوان زنجیره بلوکی اولین بار توسط خالق بیت کوین مطرح شد و هر فردی این امکان را دارد که ارز رمزپایه و زنجیره بلوکی خودش را بسازد. درواقع این قانونی است که اساس ارزهای رمزپایه را ایجاد می‌کند. اتر، ریپل، بیت کوین کش و لایت کوین تعدادی از نمونه‌های آلت کوین محسوب می‌شوند؛ در حالی که هزاران نوع آلت کوین وجود دارد و هرکسی این امکان را دارد که آلت کوین جدیدی را ایجاد کند و مردم را نسبت به استفاده از آن ترغیب نماید اما چون ساخته افراد مختلف ارز رمزپایه نامیده می‌شود هیچ تضمینی وجود ندارد که این فناوری بر پایه یک شبکه اعتماد توزیع شده ساخته شده باشد.

البته برخی از آلت کوین‌ها بر اساس بیت کوین ساخته شده‌اند و همین موضوع اوضاع را برای آلت کوین ها پیچیده می‌کند زیرا اعتماد افراد نسبت به سازندگان بیت کوین بسیار زیاد است اما باید توجه داشت که ممکن است این اعتماد در آینده تغییر شکل پیدا کند. سوالی که باید پرسید این است که چه چیزی سبب ارزشمندی ساخت انشعابی از زنجیره بلوکی بیت کوین می‌شود؟ و پاسخ بسیار واضح است که میزان اعتبار و ارزش آلت کوین‌ها نیز مانند بیت کوین به علاقه و ارزش‌گذاری مردم بستگی دارد.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال، به مقایسه قیمت بیت کوین با آلت کوین‌ها بپردازید.

بیت­‌کوین برای سرمایه­‌گذاری مناسب­‌تر است یا آلت کوین؟

سوالی که بیشتر کاربران ارزهای دیجیتالی درگیر آن هستند این بوده که بیت کوین برای سرمایه­‌گذاری بهتر است یا آلت کوین؟ پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌­طور کلی بیت­‌کوین اولین و شناخته شده‌­ترین ارز دیجیتالی موجود در دنیا است و تا کنون توانسته عملکرد موفقی در زمینه سرمایه­‌گذاری از خود نشان دهد؛ با این حال، معایب مختلفی مانند هزینه تراکنش زیاد، پروسه طولانی تایید تراکنش و هزینه استخراج بالا نیز دارد. با این وجود بیت‌­کوین در بیشتر سبدهای سرمایه‌گذاری حضور دارد و دلیل آن مزایای بالای آن نسبت به آلت کوین­‌ها است.

امکان هک شدن و کلاهبرداری بودن آلت کوین­‌ها بسیار بیشتر از بیت­‌کوین بوده و برخی از آن­ها برخلاف ذات ارزهای دیجیتال عمل کرده و متمرکز هستند. هم­چنین با توجه به این که حجم بسیار کمی از بازار ارزهای دیجیتال در اختیار آلت کوین­‌ها است، به­‌طبع امکان نابود شدن آن­‌ها در بازارهای ریزشی بسیار بیشتر است. بدین ترتیب می‌­توان گفت افرادی که به تازگی وارد دنیای ارزهای دیجتال شده­‌اند و قصد سرمایه­‌گذاری دارند بهتر است از آلت کوین­‌ها فاصله بگیرند. در شرایطی سرمایه­‌گذاری در آلت کوین‌­ها دارای منفعت و سود است که دانش کافی در خصوص تحلیل­‌های ارزهای دیجیتال را داشته و در زمان مناسب بتوان آن­‌ها را خرید و فروش کرد.

برای آموزش ترید در دنیای ارزهای دیجیتال می­‌توانید به‌­طور رایگان در آکادمی او ام پی فینکس ثبت نام کنید. این آکادمی در جهت ارتقای سطح دانش عمومی نسبت به رمزارزها ایجاد شده است. همچنین پس از فراگیری روش‌های ترید در بازار ارزهای دیجیتال، می‌توانید از طریق صرافی OMPfinex به خرید فوری ارز دیجیتال بپردازید.

حتما بخوانید: آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال از صفر تا صد

روش ساخت آلت کوین چیست؟

ساخت یک آلت کوین به معنای ساخت یک کلاینت مرجع است که به‌­طور معمول با انجام فورک کد موجود در بیت­‌کوین و دیگر آلت کوین­‌های بهتر به‌دست می‌­آید. اضافه­ کردن پارامترهای تایید شده و ویژگی­‌های فنی جدید، کار آسانی است که باید در جهت عملکرد بهتر آلت کوین جدید باشد.

موضوع جذب افراد یکی از چالش‌­های دشوار در ساخت آلت کوین جدید است. برای انجام این کار باید مرجع را در اختیار عموم قرار داده تا بتوانند آن را دانلود کنند. برای دست­یابی به این مهم می­توان کد مربوط به آلت کوین جدید را در تالارهای گفتگوی معروف بیت­‌کوین وارد کرد. بارگذاری نماد یا آرم کار مهمی است و می­‌توان آن را از میان گزینه­‌های پیش فرض انتخاب کرد.

چالش بعدی در روند ایجاد آلت کوین جدید، خودگردانی آن است. برای انجام عمل خودگردانی باید افرادی به­‌عنوان ماینر به شبکه پیوسته و فعالیت مداوم داشته باشند. ارزش یک آلت کوین به فرآیند خودگردانی آن بوده و در واقع کاربرانی که جذب آن می­‌شوند ارزش آن را ایجاد می­‌کنند. برای ایجاد ارزش در آلت کوین و بهبود فعالیت­‌های آن، وجود یک انجمن توسعه الزامی است. در همین راستا باید بازاری یکدست برای خرید و فروش این آلت کوین ایجاد کرده تا خریداران و فروشندگان به انجام معامله در آن بپردازند.

چرا آلت کوین­ ها همچنان در حال ساخته شدن هستند؟

 1. بیت کوین­ ها به دلیل طراحی که دارند، دارای مشکلات و معایب مختص خود هستند. افراد این تصور را دارند که می­‌توانند آن­ها را برطرف سازند. به عنوان مثال به دلیل مبالغ انتقال بسیار بالا، زمان پردازش آن طولانی است. با طراحی آلت کوین­ ها، مبالغ کمتری را انتقال می­دهند و زمان پردازش معامله افزایش یافته است.
 2. بعضی از آلت کوین­ ها طراحی ناشناسی را دارا هستند. مونرو، آلت کوینی بسیار محبوب است که در استفاده از آن به صورت کاملا ناشناس می توانید عمل کنید. به عنوان مثال در خرید و فروش ابزار و لوازم ممنوعه بسیار کاربردی هستند.
 3. برخی از افراد با هدف پولدار شدن یک شبه اقدام به ساخت آلت کوین­ ها می‌کنند. به این صورت که با ساخت آلت کوین و پیش از سخت شدن ماینینگ آن، مقدار بسیار زیادی از آن آلویت کوین را به نام خود ثبت می­کنند؛ با این هدف که وقتی این ارز دیجیتال بسیار ارزشمند شد، آن­ها به واسطه آن آلت کوین ­های ذخیره شده، به ثروت بسیار زیادی دست یابند. این تصور، خیالی پوچ و باطل است.

سخن پایانی

آلت کوین چیست و چگونه می توان سرمایه گذاری مناسبی در آلت کوین ها انجام داد؟ این سوالی بود که پیش از خواندن این مقاله با آن مواجه بودیم. آلت کوین­ ها اغلب بر اساس بیت‌کوین طراحی یا ساخته شده­ اند و هدف از ساخت آن­ها بهبود عملکرد بیت کوین و حذف مشکلات آن بوده است.

در بسیاری از موارد این آلت کوین ­ها که قصدشان کمک به بیت کوین­ بوده است رقیب اصلی بیت کوین شده ­اند. بیت کوین به دلیل رشد سریعی که در چند سال اخیر داشته، افراد زیادی را برای سرمایه گذاری به خود جلب کرده است. به طبع که آلت کوین­ ها نیز از این موضوع مستثنا نیستند و سرمایه گذاران زیادی برای سرمایه گذاری و کسب سود به سراغ این آلت کوین­ ها رفته ­اند.

بخشی از این سرمایه گذاران کسانی هستند که در گذشته در بیت کوین­ سرمایه گذاری کرده بودند و حال ترجیح داده ­اند سرمایه خود را برای کسب سود بیشتر وارد آلت کوین­ ها کنند. آلت کوین­ ها می­توانند در سود دهی به این سرمایه داران بسیار عالی عمل کنند. اما توجه به نکات سرمایه گذاری در آلت کوین­ ها را باید مدنظر داشت تا بتوان یک سرمایه گذاری پربازده و مناسب داشت. در پایان امیدواریم که کاملا متوجه شده باشید که آلت کوین چیست و ماهیت آن‌را درک کرده باشید.

سوالات متداول

آلت کوین چیست؟

به تمام ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین معرفی شدند، آلت کوین می‌گویند.

بهترین آلت کوین چیست؟

تتر، اتریوم، ریپل، بیت کوین کش و لایت کوین تعدادی از بهترین و معروف‌ترین آلت کوین‌ها هستند.

به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *