دامیننس بیت‌ کوین چیست؟

دامیننس بیت‌ کوین چیست؟

«دامیننس بیت‌ کوین چیست؟» یکی از پرسش‌هایی است که اغلب افراد هنگام ورود به دنیای ارز دیجیتال با آن روبه‌رو می‌شوند. اگر به دنیای رمزارزها و ارز دیجیتال علاقه‌مند باشید و قصد داشته باشید تا به آن ورود کنید، به طور حتم یکی از واژه‌هایی که بسیار با آن روبه‌رو می‌شود، دامیننس است.

هنگامی که شما یک تازه‌وارد در بازار ارز دیجیتال هستید و هنوز اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، به صورت مداوم این واژه برای شما تکرار می‌شود و این پرسش در ذهن شما تداعی می‌شود که دامیننس بیت‌ کوین چیست؟ چه ارتباطی با با بیت کوین دارد و چگونه به تحلیل بازار ارزها کمک می‌کند؟ و جایگاه آن در دنیای کریپتوکارنسی چیست؟

اصطلاح دامیننس به چه معنا است؟

اصطلاح دامیننس به چه معنا است؟
اصطلاح دامیننس به چه معنا است؟

اصطلاح دامیننس (Dominance) به معنای سلطه، تسلط و غلبه است که در دنیای کریپتوکارنسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. واژه‌ی دامیننس با همین مفهوم، به عنوان یک شاخص مهم در بازار ارز دیجیتال به‌کار می‌رود که اطلاعات سرمایه‌ای ارزهای این بازار را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اگر بخواهیم مفهوم دامیننس را به زبانی ساده‌تر بیان کنیم به عنوان مثال می‌توانیم بگوییم ارزی مانند بیت کوین که ارزش‌آفرینی بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دارد، شاخص دامیننس آن بالا است و بر آلت‌کوین‌ها تاثیر می‌گذارند. در حقیقت این شاخص دامیننس، تعیین‌کننده‌ی میزان ارزش بیت کوین نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر است. با این روش می‌توان به مفهوم دامیننس پی برد.

شاخص دامیننس، یکی از معیارهای مهم بسیاری از تحلیل‌گران و تریدرهای حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال در جهت تصمیم برای خرید و فروش است. پوشیده نماند که به دست‌آوردن این شاخص به تنهایی در راستای خرید و فروش قرار نمی‌گیرد و به عنوان ابزاری کمکی برای تحلیل بازار به شمار می‌رود.

اگر شخصی قصد داشته باشد که به عنوان یک تریدر حرفه‌ای فعالیت کند باید به طور ویژه‌ای با این مفهوم آشنایی داشته باشد. البته این بدان معنا نیست که تنها تریدرهای حرفه‌ای باید از این شاخص مطلع باشند، بلکه کاربرانی هم که به صورت عادی فعالیت می‌کنند باید با این معنا و مفهوم آشنا باشند.

در بازار ارزهای دیجیتال تمامی ارزهای دیجیتال شاخص دامیننس مشخصی دارند و شناخته‌شده‌ترین آن‌ها بیت کوین است و بسیاری در پی آن هستند تا بدانند دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت‌ کوین چیست؟

دامیننس بیت‌ کوین
دامیننس بیت‌ کوین

BTC Dominance به اختصار BTC.D نامیده می‌شود و بدون‌شک شما نیز با ورود به بازار ارزهای دیجیتال با این پرسش که دامیننس چیست؟ مواجه شده‌اید.

نام بازار ارزهای دیجیتال با بیت‌کوین گره خورده است و با ورود به دنیای ارز دیجیتال و رمزارزها، به سرعت نام بیت کوین برای شما تداعی می‌شود.

این عمل، میزان تاثیرگذاری بیت کوین را بر بازار ارز دیجیتال نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که در حال حاضر بیت کوین قدرت اصلی بازار ارزهای دیجیتال است. این غلبه و سلطه بر بازار ارزهای دیجیتال و آلت‌کوین‌ها را دامیننس می‌نامند.

در مثالی ساده می‌توان بیت کوین و تاثیر آن را بر سایر ارزهای دیجیتال به این صورت توصیف کرد که اگر ارزهای دیجیتال را به شکل خانواده‌ای درنظر بگیرید، بیت کوین در قلب و مرکز اصلی این خانواده قرار دارد و باقی ارزهای دیجیتال در این بازار، در حکم دیگر اعضای خانواده محسوب می‌شوند. با این مثال ساده، به راحتی میزان تاثیرگذاری و غلبه‌ی بیت کوین بر بازار ارز دیجیتال نمایان می‌شود.

یکی دیگر از موارد نشان‌دهنده‌ی تسلط بی‌رقیب بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال و بالا بودن دامیننس، این است که هنگام افت و ریزش بیت کوین، آلت‌کوین‌های دیگر نیز این افت را تجربه می‌کنند و هنگامی که بیت کوین، سیر صعودی می‌گیرد، باقی آلت‌کوین‌های بازار ارز دیجیتال، روند صعودی را طی می‌کنند.

اگر افراد حاضر در بازار ارز دیجیتال و دنیای کریپتوکارنسی به درک دقیق و کاملی از مفهوم دامیننس برسند، می‌توانند به راحتی در دنیای رمزارزها و ارز دیجیتال مداومت کنند. برای این کار کافی است تا با انجام روش‌هایی میزان دامیننس را به‌دست آورید.

نکته‌ی قابل توجه در این بخش، این است که مفهوم پرسش «دامیننس بیت کوین چیست؟» تنها مختص افرادی نیست که بیت کوین خریداری می‌کنند، بلکه تمامی فعالان و سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیحیتال باید به تحلیل نماد دامیننس بیتکوین توجه داشته باشند؛ زیرا هر تغییری در بازار بیت کوین و نوسان در این بازار، منجر به تغییرات کوچک و بزرگ در بازار سایر آلت‌کوین‌ها می‌شود. همین نکات ساده، به ما نشان می‌دهد که دلیل مهم بودن شاخص دامیننس چیست.

نمودار دامیننس بیت کوین چیست؟

نمودار، یکی از ابزارهای مناسب و کارآمد برای هر تحلیلی به شمار می‌رود. در تحلیل بازار ارزهای دیجیتال، نمودار دامیننس بیت‌کوین یکی از نمودارهای پرکاربرد است که به تریدرها و سرمایه‌گذاران، کمک بسیاری می‌کند. این افراد می‌توانند برای به‌دست آوردن نوسان قیمتی بیت کوین و زمان مناسب برای فروش، به نمودار دامیننس بیت کوین مراجعه کنند.

این نمودار، می‌تواند دامیننس دقیق بیت کوین را با توجه به بازه‌های زمانی مشخص، دسته‌بندی کند و تغییرات آن را به صورت روزانه در اختیار کاربران قرار دهد. حال، افراد با در اختیار داشتن تحلیل‌های دقیق، تسلط بیشتری در این بازار دارند و می‌توانند سرمایه‌گذاری، خرید و فروش انجام دهند. با وجود این دلایل می‌توان پی‌برد که اهمیت نمودار دامیننس چیست.

نحوه محاسبه‌ی دامیننس بیت‌ کوین

نحوه محاسبه‌ی دامیننس بیت‌ کوین
نحوه محاسبه‌ی دامیننس بیت‌ کوین

در حال حاضر بیت کوین، قهرمان بی‌رقیب و غالب بر دنیای ارزهای دیجیتال است و به تنهایی، سلطه‌ی زیادی بر دیگر ارزها و بازار آن‌ها دارد.

برای آن که بتوانید دامیننس بیت‌ کوین را به دست بیاورید و به تحلیل‌های دقیق‌تر و قوی‌تری نسبت به بازار ارز دیجیتال برسید، باید مطابق فرمول زیر عمل کنید:

  • دامیننس BTC (بیت کوین)= (ارزش بازار بیت کوین × 100) ÷ ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به دلار

لازم به ذکر است که با استفاده از این فرمول، می‌توان دامیننس یا میزان تسلط ارزهای دیگر بر بازار را نیز محاسبه کرد؛ زیرا این فرمول، تنها به محاسبه‌های دامیننس بیت کوین محدود نمی‌شود. برای این کار باید به جای حساب کردن ارزش بازار بیت‌کوین، ارزش بازار ارزدیجیتال موردنظر خود را محاسبه کنید و به این روش از میزان دامیننس آن آگاه شوید.

آیا می‌توانیم به دامیننس بیت کوین اطمینان کامل داشته باشید؟

نحوه محاسبه‌ی دامیننس بیت‌ کوین
نحوه محاسبه‌ی دامیننس بیت‌ کوین

دنیای کریپتوکارنسی از جهاتی با دنیای بورس متفاوت است. در امور بورسی، همیشه برای به دست آوردن شاخص‌های دقیق، تحلیل‌گران آن به اطلاعات همه‌جانبه و کاملی دسترسی دارند و به راحتی می‌توانند موجودی دقیق سهام‌ها را به دست آورند، اما در دنیای کریپتوکارنسی با چنین امر دقیق و قانون‌گذاری شده‌ای مواجه نمی‌شوید.

یکی از دلایل مهمی که فعالان این عرصه باید درنظر داشته باشند، این است که نمودار ارزش بیت‌کوین را از گذشته تا به امروز مورد بررسی قرار دهند. افراد با تحلیل این نمودار به اطلاعات و نکته‌های مهمی در این زمینه دست می‌یابند و متوجه خواهندشد که نمی‌توانند به‌طور کامل به دامیننس بیت کوین اعتماد کنند.

این عدم اطمینان نسبت به دامیننس بیت کوین به این معنا است که از زمان بدو تولد بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال تا به امروز، ارزهای زیادی ظهور کرده‌اند و معروف شده‌اند. در همه‌حال، ظهور ارزهای جدید و پیش‌بینی نشده، ممکن است نمودار و شاخص این دامیننس را تحت‌تاثیر قرار دهد.

به عنوان مثال در سال 2008 که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال رونمایی شد، 100% سرمایه‌ی بازار را در اختیار داشت اما سال‌ها بعد با رونمایی شدن از ارزهای دیجیتال جدید مانند استیبل کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیگر، بخشی از سرمایه‌ی بازار بدون رقیب بیت‌کوین در اختیار این ارزها قرار گرفت و به مرور افراد به خرید ارزهای دیجیتال روی آوردند اما هم‌چنان بیت کوین سهم بیشتری در این بازار را در اخیتار داشت.

بسیاری از تحلیل‌گران این بازار عقیده دارند که تسلط بیت کوین تا به آن حد کاهش نخواهدیافت که ازبین برود و تا حدود زیادی غلبه‌ی خود را بر بازار حفظ خواهد کرد. اما برخی دیگر عقیده دارند که تاثیر نماد دامیننس بیتکوین به مرور رو به افول می‌رود اما به طور حتم این افول در آینده‌ای نزدیک اتفاق نخواهد افتاد و بیت کوین هم‌چنان یکه‌تاز میدان رقابت با سایر ارزهای دیجیتال باقی می‌ماند.

جمع‌بندی

در این مقاله شرح داده‌شد که دامیننس بیت کوین چیست؟ و چه کاربردی در دنیای کریپتوکارنسی و ارز دیجیتال دارد. با استفاده از تحلیل نمودار شاخص دامیننس بیت کوین به راحتی می‌توانید به خرید و فروش و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال بپردازید.
این تحلیل‌ها تنها شامل خرید ارز دیجیتال بیت کوین نمی‌شود و به وسیله‌ی آن می‌توان انواع ارزهای دیحیتال را خریداری نمود؛ زیرا طبق آن‌چه که گفته‌شد، به دلیل تاثیر بیت کوین بر سایر آلت‌کوین‌ها این تحلیل‌ها برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال دیگر نیز کارآیی دارد. با وجود این نکات، می‌توان فهمید که اهمیت دامیننس بیت کوین چیست.

هم‌چنان به یاد داشته باشید که این شاخص را به تنهایی برای خرید و ترید به کار نبرید و در کنار آن سایر عوامل تاثیرگذار را نیز بررسی کنید. آگاه باشید که اگر بخواهید در دنیای کریپتوکارنسی به یک حرفه‌ای تبدیل شوید باید از سد بسیاری از آزمون و خطاها بگذرید و تجربه‌های لازم را به‌دست آورید.

منابع: Bybit, cointelegraph

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.