ریزش ارز دیجیتال لونا 02

ماجرای ریزش ارز دیجیتال لونا چه بود؟

افراد بسیاری وجود دارند که در بازار خرسی 2021، مقدار قابل توجهی از سرمایه خود را از دست داده‌اند. ریزش ارز دیجیتال لونا اما باعث شد تا افرادی که روی این رمزارز سرمایه‌گذاری کرده بوند، کل دارایی خود را از دست بدهند! اما اصلی‌ترین علت ریزش ارز دیجیتال لونا چه بود؟ چه عواملی منجر به وقوع این ریزش سنگین قیمت ارز دیجیتال لونا شد؟ آیا این ریزش قابل پیش‌بینی بود؟ چگونه تشخیص دهیم که دارایی‌های سبد سرمایه‌گذاری ما به این سرنوشت دچار نخواهند شد؟

پادکست ریزش ارز دیجیتال لونا

در این مطلب از صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس تمامی عواملی که تراژدی ریزش ارز دیجیتال لونا را شکل دادند و باعث سقوط 99.9 درصدی قیمت این رمزارز شدند را بررسی خواهیم کرد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علت ریزش ارز دیجیتال لونا چه بود؟

ریزش ارز دیجیتال لونا 01

ریزش قیمت لونا باعث شد تا قیمت بیت کوین و به صورت کلی قیمت ارزهای دیجیتال به مدت چند هفته وارد فاز نزولی شوند و در این ایام خروج سرمایه نسبتا قابل توجهی را در پلتفرم‌های صرافی ارز دیجیتال شاهد بودیم. اما علت اصلی ریزش لونا چه بود؟ چه چیزی موجب شد تا این فشار سنگین به صورت ناگهانی بر بازار کریپتوکارنسی تحمیل شود؟

قبل از توضیح علت ریزش ارز دیجیتال لونا بهتر است با یک مفهوم کلیدی مهم یعنی استیبل کوین‌های الگوریتمی آشنا شویم. شبکه ترا (Terra) یکی از محبوب‌ترین بلاکچین‌های موجود تا قبل از می 2022 ( اردیبهشت 1401) بود که دو رمزارز اختصاصی به بازار کریپتو ارائه کرده بود؛ ارز دیجیتال لونا با نماد LUNA و استیبل کوین UST که یک نوع استیبل کوین الگوریتمی بود.

همانطور که احتمالا می‌دانید، استیبل کوین به آن دسته از رمزارزهایی گفته می‌شود که پشتوانه ارز فیات یا طلا داشته و قیمت آن‌ها به دور از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال همواره مقدار ثابتی دارد. برای مثال استیبل کوین تتر (USDT) یکی از معروف‌ترین استیبل‌کوین‌های بازار ارز دیجیتال است که قیمت آن همواره با قیمت دلار آمریکا برابری می‌کند.

ارز دیجیتال پکس گلد (PAXG) یکی دیگر از انواع استیبل‌کوین‌های بازار ارز دیجیتال است که پشتوانه طلا داشته و قیمت آن همواره با قیمت طلای جهانی برابری می‌کند.

نوع دیگری از استیبل‌کوین‌ها نیز وجود دارند که اصطلاحا “استیبل‌کوین الگوریتمی” نامیده می‌شوند. اصلی‌ترین خاصیت استیبل‌کوین‌های الگوریتمی این است که به طور خاص پشتوانه دلار یا طلا ندارند؛ بلکه از طریق یک‌سری الگوریتم‌ها با دلار پیوند داده شده و اصطلاحا پگ (Peg) می‌شوند. زمانی که قیمت یک استیبل‌کوین الگوریتمی به زیر یک دلار برسد، اصطلاحا می‌گویند که دی‌پگ (Depeg) شده است.

بنابراین تا به اینجا می‌توان به این نتیجه رسید که استیبل‌کوین‌های الگوریتمی یک نوع دارایی بدون پشتوانه و با قیمت ثابت هستند. استیبل‌کوین ترا (UST) نیز در دسته استیبل‌کوین‌های الگوریتمی قرار می‌گرفت. این الگوریتم به این صورت بود که وقتی ارزش UST از یک دلار بیشتر می‌شد، مقداری لونا سوزانده شده و UST ضرب می‌شد. به این ترتیب عرضه UST افزایش یافته و قیمت کاهش می‌یابد و دوباره به یک دلار می‌رسد.

برعکس زمانی که قیمت UST از یک دلار کمتر می‌شد؛ مقداری UST سوزانده شده و ارز دیجیتال لونا ضرب می‌شد. به این ترتیب عرضه UST کاهش و قیمت آن افزایش می‌یافت و مجددا به یک دلار می‌رسید.

به بیان دیگر ارز دیجیتال لونا نقش تامین پشتوانه برای معادل‌سازی UST با دلار آمریکا را ایفا می‌کرد و از طریق این مکانیسم بود که عرضه و تقاضا در بازار استیبل‌کوین ترا (UST) متعادل شده و قیمت آن همواره برابر با یک دلار باقی می‌ماند.

دانستن این اطلاعات و فهم چگونگی عملکرد این الگوریتم چه اهمیتی در تحلیل علت ریزش ارز دیجیتال لونا دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

ماجرای سقوط استیبل کوین ترا و ارز دیجیتال لونا چه بود؟

ریزش ارز دیجیتال لونا 04
 • ساختاری الگوریتمی استیبل کوین ترا

  به نقل از وبسایت خبری کوین تلگراف (Cointelegraph)، یک نهنگ UST در روز 7 می 2022 (17 اردیبهشت 1401) اقدام به فروش و دامپ 285 میلیون توکن UST کرد که این اتفاق باعث رسیدن قیمت UST به 0.98 دلار شد و قیمت یک واحد استیبل کوین ترا (UST) از یک دلار جدا شد.

  ربات‌های الگوریتمی برای بالا کشیدن دوباره قیمت UST و حفظ ارزش معادل دلاری آن شروع به سوزاندن UST و ضرب لونا کردند. این اتفاق منجر به افزایش عرضه ارز دیجیتال لونا شد که جزو اولین حرکت‌های این رمزارز در مسیر نزولی خود بود! شاید برایتان جالب باشد که طی این اتفاق قیمت لونا از 115 دلار به 61 دلار یعنی کمترین قیمت در 3 ماه گذشته رسید!

  این الگوریتم تا جایی پیش رفت که مارکت کپ استیبل کوین ترا (UST) از مارکت کپ ارز دیجیتال لونا که پشتوانه‌اش بود بیشتر شد و این موضوع به این معنی بود که لونا نقدینگی کافی برای معادل سازی استیبل کوین ترا (UST) با دلار امریکا را ندارد و این موضوع باعث تشدید ریزش قیمت ارز دیجیتال لونا شد.

  در این شرایط احساس تردید یا اصطلاحا فاد (FUD) بر بازار لونا چیره شده بود و افراد به طور متداوم به فروش UST و لونا ادامه می‌دادند. این موضوع نیز ریزش ارز دیجیتال لونا را شدت می‌بخشید! در نهایت قیمت لونا با ریزش 99.9 درصدی از 115 دلار به 1 دلار رسید. ارزش استیبل کوین UST نیز برابر با 0.17 دلار شد که این اتفاق برای یک استیبل‌کوین یک فاجعه تمام عیار محسوب می‌شود!
 • افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

  دومین علت ریزش ارز دیجیتال لونا در انتشار نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده نهفته است. در همان بازه زمانی کاهش قیمت لونا، در روز پنجم می 2022 (15 اردیبهشت 1401)، فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره جدید را به میزان 0.25 درصد افزایش داد و این مورد نیز منجر به ریزش کل بازار ارز دیجیتال شد و شبکه ترا نیز از این ریزش بی‌نصیب نماند!

  افزایش نرخ بهره در واقع باعث می‌شود تا یک بازار موازی سرمایه‌گذاری برای بازارهای مالی ایجاد شود و آن بانک‌ها هستند! با افزایش نرخ بهره عموما سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند با سپرده‌گذاری در بانک، یک سود بدون ریسک کسب کنند. این موضوع باعث هدایت جریان نقدینگی از بازار ارز دیجیتال و فارکس به سمت بانک‌ها شد.
 • انتشار گزارش NFP آمریکا

سومین علت تشدید ریزش ارز دیجیتال لونا به انتشار گزارش NFP ایالات متحده برمی‌گردد. NFP مخفف عبارت Non-farm Payroll بوده که اطلاعات بسیار ارزشمندی از تغییرات مهم اقتصاد آمریکا در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد. این شاخص گزارشی از وضعیت اشتغال در ایالات متحده را نشان داده و به صورت ماهانه اعلام می‌شود.

6 می 2022 (16 اردیبهشت 1401) گزارش NFP ایالات متحده منتشر شد و اطلاعات موجود در این گزارش حاکی از قدرت گرفتن دلار بود! با یک حساب سرانگشتی ساده در علم اقتصاد به راحتی می‌توان دریافت که قدرتمند شدن دلار باعث می‌شود تا قیمت ارزهای دیجیتالی که در برابر دلار معامله می‌شوند کاهش یابد. بنابراین گزارش NFP در آن دوره زمانی، دیگر از عواملی بود که به سقوط ترا و ریزش ارز دیجیتال لونا دامن زد.

تمامی عوامل فاندامنتال دست به دست هم دادند تا شرایط لازم برای سقوط ترا و ریزش ارز دیجیتال لونا را فراهم کنند. گارد بنیاد لونا (Luna Foundation Guard) یا LFG که مسئولیت معادل نگه داشتن استیبل کوین UST با دلار آمریکا را بر عهده داشت، برای برگرداندن ارزش UST در تاریخ 9 می 2022 ( 19 اردیبهشت 1401)  اقدام به خرید 1.5 میلیارد دلار بیت کوین کرد تا ذخایر بیت کوین را به عنوان پشتوانه UST معرفی کند. اما این اقدام نیز موثر واقع نشد و ریزش ارز دیجیتال لونا بازار ارز دیجیتال را عمیقا تکان داد!

ریزش ارز دیجیتال لونا چه تاثیری بر بازار ارز دیجیتال داشت؟

ریزش ارز دیجیتال لونا 03

مشخص‌ترین اثر ریزش ارز دیجیتال لونا و شبکه ترا بر بازار کریپتو، شکل‌گیری یک بی‌اعتمادی گسترده از سوی سرمایه‌گذاران بر بازار بود. شبکه ترا و ارز دیجیتال لونا یکی از برترین دارایی‌ها در بازار گاوی 2020 بود و افراد بسیاری به واسطه سرمایه‌گذاری و ترید لونا به سودهای کلانی دست پیدا کرده بودند.

این ریزش سنگین و ناگهانی برای یک دارایی، خصوصا رمزارزی همچون لونا که کاربران بسیاری به اعتبار پروژه آن ایمان داشتند، یک بی اعتمادی بزرگ برای تمامی رمزارزها به ویژه استیبل‌کوین‌ها به ارمغان آورد! از زمان سقوط استیبل‌کوین ترا، بسیاری از افراد اعتماد خود را نسبت به استیبل‌کوین‌های پایدار بازار همچون تتر (USDT) نیز از دست داده‌اند.

ریزش ارز دیجیتال لونا همچنین باعث ریزش ناگهانی قیمت بیت‌کوین و سایر آلت‌کوین‌ها نیز شد و فشار فروش و خروج سرمایه بالایی را به مدت چند هفته به بازار ارز دیجیتال تحمیل کرد. یکی دیگر از اثرات جانی ریزش ارز دیجیتال لونا، سقوط رمزارزهای بومی اپلیکیشن‌هایی بود که بر بستر بلاکچین ترا (Terra) ایجاد شده بودند.

چگونه می‌توان سرمایه خود را از آسیب‌های مثل سقوط لونا حفظ کرد؟

همانطور که در قسمت‌های قبل توضیح داده شد، علت اصلی ریزش ارز دیجیتال لونا، سقوط استیبل کوین ترا (UST) و حاکم بودن برنامه الگوریتمی بر ساختار این شبکه بود.

در این شرایط ارزش استیبل کوین الگوریتمی یعنی همان UST به جای اینکه به یک نقدینگی مثل طلا یا پول فیات بستگی داشته باشد، به رفتار سرمایه گذاران بستگی دارد. رفتار معامله‌گران در بازار نیز هیچ‌گاه پایداری نداشته است که بتواند یک استیبل کوین پایدار به بازار تحویل بدهد!

افراد بسیاری هستند که تمایل دارند به جای خرید دلار کاغذی، روی استیبل کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنند. استیبل کوین‌هایی که از ساختار الگوریتمی پیروی می‌کنند، ممکن است در شرایط گوناگونی در معرض تهدیدهای این چنینی قرار بگیرند. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین‌ها را دارید بهتر است استیبل کوین‌های پایدار که دارای پشتوانه طلا یا ارزهای فیات هستند را انتخاب کنید.

به عنوان نکته آخر نیز همواره به خاطر داشته باشید که تسلط بر دانش فاندامنتال در بازار ارز دیجیتال حرف اول را می‌زند و نسبت به دانش تکنیکال اهمیت بسیار بالاتری دارد. بنابراین سعی کنید در هنگام تشکیل سبد سرمایه گذاری، فاندامنتال پروژه‌های مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید.

بیشترین سوالات کاربران در مورد ریزش قیمت لونا

ارز لونا چرا ریزش کرد؟

عوامل فاندامنتال مربوط به الگوریتمی بودن استیبل کوین ترا، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و قدرتمند شدن دلار بر اساس گزارش NFP در آن زمان منجر به سقوط شبکه ترا و ریزش ارز دیجیتال لونا شد.

آیا ارز لونا برمی‌گردد؟

آینده ارز دیجیتال لونا ضمن در نظر گرفتن سقوط اخیر شبکه ترا به طور قطعی قابل پیش‌بینی نیست. اما با توجه به برنامه‌هایی که توسعه دهندگان لونا در برنامه‌های آتی خود به آن اشاره کرده‌اند، می‌توان پیش‌بینی کرد که در صورت اعتماد دوباره سرمایه گذاران به این شبکه، اکوسیستم ترا می‌تواند به یک پلتفرم محبوب دیفای تبدیل شود.

ارز دیجیتال لونا 2.0 چیست؟

بنیاد ترا برای احیای این شبکه، بلاکچین جدیدی ایجاد کرد. لونا 2.0 رمزارز جدیدی است که به این شبکه اختصاص دارد و از طریق مکانیسم ایردراپ میان کاربران شبکه توزیع شده است.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

الهه برات‌زاده متولد ۱۳۷۶ در مشهد، فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه فردوسی و سه ساله که در حیطه تحلیل، ترید و آموزش بازارهای مالی فعالیت می‌کنم.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *