تحلیل ریپل

تحلیل ریپل و بررسی روند قیمت، امروز 16 اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت ارز دیجیتال ریپل (Ripple / XRP) روز دوشنبه 0.92 درصد رشد داشت و توانست بخشی از کاهش 1.79 درصدی خود در روز یکشنبه را جبران کند و در سطح 0.37024 دلار این روز را به پایان برساند.

پادکست تحلیل ریپل، 16 اسفند


در ادامه می‌توانید بررسی روند و تحلیل ریپل امروز را ملاحظه کنید:

تحلیل ریپل 03
نمودار 1 روزه قیمت ریپل – TradingView

علی‌رغم روند صعودی برای ریپل، قیمت این رمزارز برای دومین بار از 11 ژانویه (21 دی) تاکنون به زیر سطح 0.36 دلار رسید و صبح روز دوشنبه تا کف روزانه 0.35936 دلار کاهش یافت. ارز دیجیتال XRP اولین سطح حمایتی مهم (S1) در 0.3627 دلار را شکست؛ اما موفق شد در ادامه به سقف 0.37362 دلار برسد. ریپل با رسیدن به محدوده نخستین سطح مقاومتی مهم (R1) در 0.374 دلار، تا پایان روز به 0.37024 دلار رسید.


اما شروع هفته جاری برای ارز دیجیتال ریپل نسبتاً شلوغ بود و حکم دادگاه ریپل با سازمان SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا)، حمایتی برای شروع صعودی این رمزارز در هفته جدید بود. قاضی این پرونده، آنالیزا تورس، برخی دادخواست‌های طرفین پرونده را رد و پذیرفت؛ اما دادگاه‌ها درخواست‌های بیشتری از سازمان SEC را مبنی بر حذف شهادت‌نامه رد کردند که این مسئله جایگاه ریپل در این پرونده را مستحکم‌تر کرد.


صدور این احکام به این معنی است که قاضی پرونده تا مشخص‌شدن نتیجه آن حکم‌ها منتظر نمی‌ماند و می‌تواند برای دادخواست‌های باقی‌مانده حکم خود را صادر کند. صدور حکم مربوط به اسناد هینمن (Hinman Documents) می‌تواند اثر قابل توجهی در این پرونده و قیمت ارز دیجیتال ریپل داشته باشد. سازمان SEC پس از عدم موفقیت در حفظ این اسناد تحت امتیاز وکیل-موکل، درخواست ویرایش برخی محتوای خاص از آن اسناد را ثبت کرده است. چنانچه حکمی علیه این درخواست صادر شود، می‌تواند زمزمه‌های مصالحه و تسویه حساب (Settlement) در پرونده را قوی‌تر کند.


تاکنون پیش‌بینی شد که این اسناد می‌تواند بر موضع سازمان SEC و پرونده آن علیه کمپانی ریپل لبز (Ripple Labs) اثرگذار واقع شود. برد گارلینگ‌‌هوس، مدیر عامل ریپل، نیز در مورد این اسناد اظهار کرد زمانی که این اسناد فاش شوند، از خود خواهید پرسید که چرا سازمان SEC باید چنین پرونده‌ای علیه ریپل تشکیل دهد، وقتی که خود این سازمان نظر دیگری پیرامون این اتهامات دارد.


انتشار اخبار بیشتر پیرامون دادگاه ریپل و SEC تاثیر بیشتری نسبت به دیگر رویدادها در دنیای ارزهای دیجیتال دارد و بخش بزرگی از عملکرد XRP وابسته به به‌روزرسانی‌های خبری در این مورد است. همچنین، سرمایه‌گذاران باید توجه ویژه‌ای به اتفاقات پیرامون صرافی بایننس، FTX و بانک سیلورگیت (Silvergate) داشته باشند. فعالیت‌ها پیرامون مسائل قانونی و نظارتی و همچنین، شهادت‌نامه رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، در روز جاری نیز اهمیت بسیار زیادی برای بازار رمزارزها دارند.

تحلیل ریپل با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل ریپل در وب‌سایت تحلیلی-خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، قیمت ریپل هنگام نشر این خبر با 0.03 درصد کاهش در محدوده 0.37014 دلار قرار گرفته است. این رمزارز روز جاری را با فراز و نشیب آغاز کرد و پیش از رسیدن به سقف 0.37081 دلار، تا کف روزانه 0.36807 دلار کاهش داشت.

تحلیل ریپل 01
نمودار قیمت 1 ساعته ریپل – TradingView

ریپل برای هدف قراردادن اولین سطح مقاومتی مهم (R1) در 0.3761 دلار، باید از نقطه پیوت (Pivot) در سطح 0.3677 دلار فاصله بگیرد. عبور از سقف روزانه دوشنبه در 0.37362 دلار می‌تواند یک سیگنال صعودی برای قیمت XRP باشد. با این حال، این حرکت صعودی نیاز به حمایت از سوی اخبار پیرامون دادگاه ریپل و عملکرد کلی بازار دارد.


چنانچه حرکت صعودی ریپل ادامه پیدا کند، ممکن است دومین مقاومت مهم (R2) در سطح 0.3820 دلار و سپس مقاومت 0.3850 دلاری را نیز ببیند. سومین سطح مقاومتی مهم برای ارز XRP در 0.3963 دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت ریپل در سناریوی نزولی

حرکت نزولی ریپل با رسیدن به نقطه پیوت، احتمالاً کاهش قیمت تا اولین حمایت مهم (S1) در 0.3619 دلار را در پی خواهد داشت؛ اما ریپل جهت اجتناب از یک فروش کلی در بازار، باید مانع از کاهش قیمت به زیر سطح 0.3550 دلار شود. سطوح حمایتی مهم دوم (S2) و سوم (S3) برای ریپل، به‌ترتیب 0.3535 دلار و 0.3392 دلار برآورد شده‌اند.

تحلیل ریپل 02

میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) در نمودار قیمت 4 ساعته ریپل سیگنال‌هایی نزولی را نشان می‌دهند. در هنگام نشر این تحلیل، قیمت XRP پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه (50D EMA) در سطح 0.37339 دلار رسیده است. عقب‌نشینی میانگین متحرک نمایی 50 روزه از میانگین متحرک نمایی 100 روزه (100D EMA) و متعاقباً دورشدن این میانگین متحرک از همتای 200 روزه (200D EMA) خود، به‌منزله سیگنال‌هایی نزولی تلقی می‌شوند.

مطالب بیشتر: بهترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال


عبور قیمت ریپل از میانگین متحرک نمایی 50 روزه (0.37339 دلار) و مقاومت اول (R1) در 0.3761 دلار، می‌تواند یک حرکت صعودی تا میانگین متحرک نمایی 100 روزه (0.37874 دلار) و مقاومت دوم (R2) یعنی 0.3820 دلار را به‌همراه داشته باشد. عبور قیمت XRP از میانگین متحرک نمایی 50 روزه یک سیگنال صعودی در نظر گرفته می‌شود؛ اما عدم عبور از آن، احتمالاً کاهش قیمت تا سطوح مهم حمایتی را در پی خواهد داشت.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت ریپل (XRP) روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت
1/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *